Peake na nás mluví ptydepe. Umělkyně ze severu už se na tu politiku nemůže dívat
05.07.2013
Foto: Archiv
Popisek: Jana Galinová
CO TOMU ŘÍKÁTE, PANÍ GALINOVÁ? Dramaturgyně, herečka a spolumajitelka Docela velkého divadla Jana Galinová patří mezi umělkyně s notnou dávkou nadhledu a inteligentního humoru. Tak zhodnotila svým netradičním pohledem stav politické kultury, premiéra Rusnoka a v žaludku jí očividně leží i Karolína Peake.
Humor nad Karolíny „kam vítr, tam plášť“?
Zklamání pociťuje nad tím, jak málo se média věnovala ve čtvrtek odkazu Milady Horákové. „Byla jednou jedna česká politička, která si za svým stála tak pevně, že ji před 63 lety oběsili spolu s dalšími politiky, kteří také odmítli vládu jedné strany. Ta strana si teď spokojeně sedí v českém parlamentu, prezident kašle na demokracii,“ hodnotí Jana Galinová svůj vjem ze současného dění v české politické aréně a pokračuje: „Z televize na mě mluví jakýmsi ptydepe jakási Karolína Peake předstírající, že je politička, která podporuje jinou političku, ale může ji také nepodporovat, a místo toho podpoří prezidentova kamaráda, a proto neříká tak ani tak.“
Rusnok a jeho skvosty
Parlamentním Listům.cz se svěřuje, že doufala, že sdílení informací o Miladě Horákové, na jejíž vzpomínku ona sama zapálila svíčku, bude na internetu masivnější. „Je to smutek,“ dodává s tím, že na televizi už ani nemůže koukat. „Právě jsem zjistila, že jsem masochistka. Zhlédla jsem všechny dnešní zprávy na všech televizích. Ještě že mám žaludeční hořkou. To jediný na to pomáhá,“ říká, když o prezidentovi nemá co by řekla pozitivního a radši o něm a jeho neuvážených výrocích ani nechce slyšet. „A o jeho kamarádovi, který má sestavit vládu a vybírá jednoho ministra denně, taky ne. I když mám pocit, že nám ty vybrané skvosty servíruje po jednom, aby bylo v alejích míň nablito,“ neodpustí si svůj sarkasmus úspěšná divadelnice, jejíž práci znají snad na všech kontinentech světa.
Svoboda slova? Doufejme!
Za hodně aktuální nyní považuje inscenaci Ubohý Cyrano, kterou divadlo, vystupující na litvínovské a pražské scéně, premiérovalo v březnu 2011. „No, ve světle denních událostí nějak začíná být ten náš ´Ubohý Cyrano´ aktuálnější a aktuálnější,“ má pocit, že slavná romantická tragikomedie o posledním z rytířů Cyranovi z Bergeracu má po více jak sto letech dnes kupodivu stále komu nastavovat zrcadlo.
V televizi podle ní je dneska lepší si pustit nějaký krvák než zpravodajství. Než dá souhlas se zveřejněním svých svobodných názorů, podotkne, že doufá, že jsme se nedostali tam, kde jsme už jednou jako národ byli: „Doufám, že díky mně neskončí moje vnoučata u lopaty. Jako můj táta, ségra a málem i já. Člověk by neměl moc psát,“ nasazuje vážnou notu ve státě, kde by se o svobodu slova neměl nikdo bát.
Jana Galinová spolu se svým manželem, režisérem Jurijem Galinem, vede Docela velké divadlo, s nímž pravidelně spolupracují známí herci, choreografové i muzikanti, jako například David Suchařípa, Dana Morávková a další. Divadlo uvádí představení v Austrálii, USA, Kanadě, Bulharsku a dalších státech. V Litvínově vlastní sto let starou divadelní budovu s hledištěm pro 360 diváků. V Praze má domovskou scénu v Divadle U Hasičů, pravidelně hostuje v brněnském Divadle Bolka Polívky a téměř ve všech českých a moravských divadlech a domech kultury.
Lucie Bartoš
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová