Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaroušku, kamaráde, měl jsem tě rád, řekl generál Emil Boček. S válečným hrdinou Jaroslavem Klemešem se rozloučily stovky lidí

15.08.2017
Jaroušku, kamaráde, měl jsem tě rád, řekl generál Emil Boček. S válečným hrdinou Jaroslavem Klemešem se rozloučily stovky lidí

Autor: Facebook

Popisek: Generálporučík Jaroslav Klemeš

V pondělí proběhlo poslední rozloučení s válečným hrdinou, generálporučíkem Jaroslavem Klemešem, posledním výsadkářem z druhé světové války. Zemřel 7. srpna ve věku 95 let. Vzdát hold mu přišly do krematoria ve Strašnicích stovky lidí. Přítomny byly desítky vojáků, vysocí představitelé vlády i další významné osobnosti. Jaroslav Klemeš, držitel nejvyššího státního ocenění Řádu bílého lva, byl pohřben se všemi vojenskými poctami.

Uctít památku válečného hrdiny a čestného občana města Ústí nad Labem, mohli lidé v průběhu minulých dní také před městským magistrátem. Ke smutečnímu oznámení zde mohli pokládat květiny, svíčky nebo jen v tichosti postát a věnovat Jaroslavu Klemešovi svou vzpomínku.

V pražských Strašnicích byl na smutečním obřadu přítomen i předseda Sněmovny Jan Hamáček, ministr obrany Martin Stropnický či pražský arcibiskup Dominik Duka. Smuteční věnec nechal poslat prezident Miloš Zeman, stejně tak učinili mnozí další.

Zůstaneš v našich srdcích...

Ještě před začátkem smutečního obřadu nad areálem strašnické obřadní síně několikrát přeletěly bojové vrtulníky, na konci pak zazněly čestné salvy a státní hymny Česka a Slovenska, jelikož se generál narodil na Slovensku, jen čtyři roky po vzniku samostatného československého státu, v roce 1922.

Pohřeb generálporučíka Jaroslava Klemeše, posledního parašutisty, trval zhruba hodinu, ale jako by to bylo jen pár minut. „My jsme si na nic nehráli, my jsme šli a bojovali, protože jsme byli vojáci a chtěli svobodu. A víš co? Ještě jsem ti zapomněl říct, že jsi měl pravdu, když jsi říkal: aspoň jsme si život trochu užili, a jak se naše děti, vnoučata a pravnoučata radují ze života. A to bylo to naše přání, žít v míru, ve svobodě, v rodině a hlavně v pravdě, která pro nás, vojáky, byla zavazující. Loučím se s naším kamarádem nejen za sebe, ale za všechny žijící spolubojovníky, kamarády, kteří přežili hrůzy války, ale také za všechny členy Československé obce legionářské. Jaroušku, kamaráde, slibuji ti, že tu budeš vždy s námi a zůstaneš v našich srdcích. Odpočívej v pokoji. Měl jsem tě rád. Bude mi po tobě velmi smutno!“ řekl generál Emil Boček a zasalutoval směrem k rakvi.

klemes_pohreb

Poslední rozloučení s Jaroslavem Klemešem

Na smutečním obřadu promluvili hlavně vojáci. Včetně „jeho kluků“ z chrudimské 4. brigády rychlého nasazení. Generál Klemeš byl totiž patronem současných českých výsadkářů, a dokud mohl, trávil s nimi skoro veškerý svůj čas.

Hrdina oceněný až po roce 1989

Jaroslav Klemeš zemřel v pondělí odpoledne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Byl posledním z parašutistů, kteří byli za války vysazeni na území protektorátu. Zapojil se aktivně do odboje, jako radista vysílal zprávy do Londýna i během květnového povstání.

Po válce byl perzekuován a vězněn. Dostal se i do pracovního tábora ve Všebořicích a po propuštění mu byl nařízen pobyt ve městě. Pracoval v ČSAD. Rehabilitován byl až v roce 1968, plně oceněn byl až po listopadu 1989.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace