Jaroušku, kamaráde, měl jsem tě rád, řekl generál Emil Boček. S válečným hrdinou Jaroslavem Klemešem se rozloučily stovky lidí
15.08.2017
Foto: Facebook
Popisek: Generálporučík Jaroslav Klemeš
V pondělí proběhlo poslední rozloučení s válečným hrdinou, generálporučíkem Jaroslavem Klemešem, posledním výsadkářem z druhé světové války. Zemřel 7. srpna ve věku 95 let. Vzdát hold mu přišly do krematoria ve Strašnicích stovky lidí. Přítomny byly desítky vojáků, vysocí představitelé vlády i další významné osobnosti. Jaroslav Klemeš, držitel nejvyššího státního ocenění Řádu bílého lva, byl pohřben se všemi vojenskými poctami.
Uctít památku válečného hrdiny a čestného občana města Ústí nad Labem, mohli lidé v průběhu minulých dní také před městským magistrátem. Ke smutečnímu oznámení zde mohli pokládat květiny, svíčky nebo jen v tichosti postát a věnovat Jaroslavu Klemešovi svou vzpomínku.
V pražských Strašnicích byl na smutečním obřadu přítomen i předseda Sněmovny Jan Hamáček, ministr obrany Martin Stropnický či pražský arcibiskup Dominik Duka. Smuteční věnec nechal poslat prezident Miloš Zeman, stejně tak učinili mnozí další.
Zůstaneš v našich srdcích...
Ještě před začátkem smutečního obřadu nad areálem strašnické obřadní síně několikrát přeletěly bojové vrtulníky, na konci pak zazněly čestné salvy a státní hymny Česka a Slovenska, jelikož se generál narodil na Slovensku, jen čtyři roky po vzniku samostatného československého státu, v roce 1922.
Pohřeb generálporučíka Jaroslava Klemeše, posledního parašutisty, trval zhruba hodinu, ale jako by to bylo jen pár minut. „My jsme si na nic nehráli, my jsme šli a bojovali, protože jsme byli vojáci a chtěli svobodu. A víš co? Ještě jsem ti zapomněl říct, že jsi měl pravdu, když jsi říkal: aspoň jsme si život trochu užili, a jak se naše děti, vnoučata a pravnoučata radují ze života. A to bylo to naše přání, žít v míru, ve svobodě, v rodině a hlavně v pravdě, která pro nás, vojáky, byla zavazující. Loučím se s naším kamarádem nejen za sebe, ale za všechny žijící spolubojovníky, kamarády, kteří přežili hrůzy války, ale také za všechny členy Československé obce legionářské. Jaroušku, kamaráde, slibuji ti, že tu budeš vždy s námi a zůstaneš v našich srdcích. Odpočívej v pokoji. Měl jsem tě rád. Bude mi po tobě velmi smutno!“ řekl generál Emil Boček a zasalutoval směrem k rakvi.

Poslední rozloučení s Jaroslavem Klemešem
Na smutečním obřadu promluvili hlavně vojáci. Včetně „jeho kluků“ z chrudimské 4. brigády rychlého nasazení. Generál Klemeš byl totiž patronem současných českých výsadkářů, a dokud mohl, trávil s nimi skoro veškerý svůj čas.
Hrdina oceněný až po roce 1989
Jaroslav Klemeš zemřel v pondělí odpoledne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Byl posledním z parašutistů, kteří byli za války vysazeni na území protektorátu. Zapojil se aktivně do odboje, jako radista vysílal zprávy do Londýna i během květnového povstání.
Po válce byl perzekuován a vězněn. Dostal se i do pracovního tábora ve Všebořicích a po propuštění mu byl nařízen pobyt ve městě. Pracoval v ČSAD. Rehabilitován byl až v roce 1968, plně oceněn byl až po listopadu 1989.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Lenka Sloupová