Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nepodceňujte očkování proti spalničkám, kraj před třemi lety zažil epidemii a tato nemoc se opět objevila, varují hygienici

07.08.2017
Nepodceňujte očkování proti spalničkám, kraj před třemi lety zažil epidemii a tato nemoc se opět objevila, varují hygienici

Foto: Pixabay.com

Popisek: Očkování, ilustrační foto

Mnozí si jistě pamatují na nepříjemnou epidemii spalniček, která potrápila Ústecký kraj na jaře v roce 2014. Obavy z tohoto infekčního onemocnění v současné době znovu ožívají. Spalničky se znovu v Evropě objevily. Jak píše server iDnes.cz, v Rumunsku bylo letos nakaženo 7 tisíc lidí a v Itálii 3 tisíce. Onemocnění se objevilo také v Belgii a Francii. Na Ústecku jsou proto lékaři i hygienici ve střehu a každé podezření na toto onemocnění důkladně prověřují.

V letošním roce se v kraji vyskytlo již několik případů, u kterých měli lékaři podezření, že by se mohlo jednat o spalničky. Ačkoliv onemocnění ani v jednom z nich nebylo potvrzené, doktoři zůstávají ostražití a spolupracují s hygieniky, kteří případy prověřují.

Spalničky se rychle šíří

Epidemie, která před třemi lety postihla v kraji především dospělé lidi – tehdy jich s nebezpečným onemocněním bojovalo na dvě stovky – ukázala, jak je důležité nepodcenit očkování.

Bohužel spalničky se opravdu bleskově rychle šíří a je nutné udržet v populaci proočkovanost na 95 procentech, jinak bude docházet k lokálním epidemiím a může nastat obrovský problém,“ uvedla pro iDnes.cz Eva Jílková, lékařka z očkovacího centra ústeckého zdravotního ústavu.

Virové infekční onemocnění spalničky, které je provázené charakteristickou vyrážkou a jehož přirozeným hostitelem je výhradně člověk, přivezl do Ústeckého kraje před třemi lety muž, který se nakazil při svých zahraničních cestách po Indii. S nemocným bylo v kontaktu více lidí vhodného věku, tedy dospělých od pětatřiceti do pětačtyřiceti let, kteří pak nákazu zavlekli při různých ošetřeních na personál nemocnice," uvedl tehdy krajský epidemiolog Josef Trmal.  Nákaza se pak rychle šířila vzdušnou cestou – kapénkami – a bylo nakaženo také 88 zdravotníků.

Očkování je důležité

Lidé by neměli podceňovat prevenci a především rizikové ročníky by se měly nechat přeočkovat. V populaci ročníků 1968 až 1980 tak dnes mohou vznikat lokální epidemie. Rizikové mohou být i ročníky 1965 až 1968, lidé narození těsně před zahájením očkování,“ sdělila pro iDnes.cz Jílková s tím, že v začátcích očkování, ke kterému se přistoupilo ke konci 60. let, nebyl celý proces zcela účinný a děti dostávaly pouze jednu dávku očkovací látky. Druhou pak dostávaly až od roku 1982. Důraz kladla i na očkování pro lidi, kteří hodně cestují a mohli by se tak někde nakazit a přivést si nebezpečnou chorobu s sebou domů.

V České republice je očkování zadarmo a děti jsou očkované ve dvou vlnách. Při první jsou očkované v 15 měsících svého věku a druhá pak přichází za další půl rok až 10 měsíců. Z počátkem nového roku je v plánu změna tohoto očkovacího kalendáře. Druhou dávku děti dostanou po 5 letech.

„Výsledky ukazují, že při podání v současném rozmezí nevydrží protilátky celoživotně a v dospělosti ochrana může klesat. Spousta západních zemí už takto očkuje. Přemýšlet by se mělo i tom, že první očkování by děti mohly dostat už v roce,“ vysvětlila pro iDnes.cz Jílková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová