Nepodceňujte očkování proti spalničkám, kraj před třemi lety zažil epidemii a tato nemoc se opět objevila, varují hygienici
07.08.2017
Foto: Pixabay.com
Popisek: Očkování, ilustrační foto
Mnozí si jistě pamatují na nepříjemnou epidemii spalniček, která potrápila Ústecký kraj na jaře v roce 2014. Obavy z tohoto infekčního onemocnění v současné době znovu ožívají. Spalničky se znovu v Evropě objevily. Jak píše server iDnes.cz, v Rumunsku bylo letos nakaženo 7 tisíc lidí a v Itálii 3 tisíce. Onemocnění se objevilo také v Belgii a Francii. Na Ústecku jsou proto lékaři i hygienici ve střehu a každé podezření na toto onemocnění důkladně prověřují.
V letošním roce se v kraji vyskytlo již několik případů, u kterých měli lékaři podezření, že by se mohlo jednat o spalničky. Ačkoliv onemocnění ani v jednom z nich nebylo potvrzené, doktoři zůstávají ostražití a spolupracují s hygieniky, kteří případy prověřují.
Spalničky se rychle šíří
Epidemie, která před třemi lety postihla v kraji především dospělé lidi – tehdy jich s nebezpečným onemocněním bojovalo na dvě stovky – ukázala, jak je důležité nepodcenit očkování.
„Bohužel spalničky se opravdu bleskově rychle šíří a je nutné udržet v populaci proočkovanost na 95 procentech, jinak bude docházet k lokálním epidemiím a může nastat obrovský problém,“ uvedla pro iDnes.cz Eva Jílková, lékařka z očkovacího centra ústeckého zdravotního ústavu.
Virové infekční onemocnění spalničky, které je provázené charakteristickou vyrážkou a jehož přirozeným hostitelem je výhradně člověk, přivezl do Ústeckého kraje před třemi lety muž, který se nakazil při svých zahraničních cestách po Indii. „S nemocným bylo v kontaktu více lidí vhodného věku, tedy dospělých od pětatřiceti do pětačtyřiceti let, kteří pak nákazu zavlekli při různých ošetřeních na personál nemocnice," uvedl tehdy krajský epidemiolog Josef Trmal. Nákaza se pak rychle šířila vzdušnou cestou – kapénkami – a bylo nakaženo také 88 zdravotníků.
Očkování je důležité
Lidé by neměli podceňovat prevenci a především rizikové ročníky by se měly nechat přeočkovat. „V populaci ročníků 1968 až 1980 tak dnes mohou vznikat lokální epidemie. Rizikové mohou být i ročníky 1965 až 1968, lidé narození těsně před zahájením očkování,“ sdělila pro iDnes.cz Jílková s tím, že v začátcích očkování, ke kterému se přistoupilo ke konci 60. let, nebyl celý proces zcela účinný a děti dostávaly pouze jednu dávku očkovací látky. Druhou pak dostávaly až od roku 1982. Důraz kladla i na očkování pro lidi, kteří hodně cestují a mohli by se tak někde nakazit a přivést si nebezpečnou chorobu s sebou domů.
V České republice je očkování zadarmo a děti jsou očkované ve dvou vlnách. Při první jsou očkované v 15 měsících svého věku a druhá pak přichází za další půl rok až 10 měsíců. Z počátkem nového roku je v plánu změna tohoto očkovacího kalendáře. Druhou dávku děti dostanou po 5 letech.
„Výsledky ukazují, že při podání v současném rozmezí nevydrží protilátky celoživotně a v dospělosti ochrana může klesat. Spousta západních zemí už takto očkuje. Přemýšlet by se mělo i tom, že první očkování by děti mohly dostat už v roce,“ vysvětlila pro iDnes.cz Jílková.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová