Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vylíhli se exotičtí a velmi vzácní „špačci“ z Bali: Konečně se to povedlo, v ústecké ZOO úspěšně odchovali kriticky ohrožené majny Rothschildovy

04.08.2017
Vylíhli se exotičtí a velmi vzácní „špačci“ z Bali: Konečně se to povedlo, v ústecké ZOO úspěšně odchovali kriticky ohrožené majny Rothschildovy

Autor: http://www.zoousti.cz

Popisek: Majny Rothschildovy

V ústecké ZOO se tento rok vůbec poprvé podařilo odchovat velmi vzácné a kriticky ohrožené majny Rothschildovy, špačkovité ptáčky původem z ostrova Bali. Přes neúspěšné předešlé pokusy z loňského roku, kdy to sice vypadlo s odchovem nadějně, ale snesená vejce zůstala neoplozená, mají tak v zoologické zahradě důvod k radosti.

Majna Rothschildova patří dlouhodobě mezi ikonická zvířata v oblasti ochrany přírody, je endemitem ostrova Bali. Počty těchto ptáků vysoké nebyly nikdy. Už na začátku minulého století byly stavy těchto opeřenců odhadovány jen na 300 – 900 jedinců. Byli totiž intenzivně chytáni pro chov v klecích.

Mláďata dosud nebyla

Posledních 15 majn se tak v přírodě vyskytovalo v roce 1990. Ptáci také ztratili značnou část svého přírodního domova. Současná populace, která se odhaduje jen na pouhých 35 – 50 jedinců žije na malé ploše o rozloze 40 kilometrů čtverečních v severozápadní části ostrova Bali. V roce 2009 byla ještě jedna populace majn, které byly odchovány člověkem, vysazena na ostrově Nusa Penida, který leží jihovýchodně od Bali.

„Naše ZOO je chová od roku 2004, pár pocházející z pražské ZOO se tehdy stal v premiéře obyvatelem voliéry v nově otevřeném pavilonu slonů, mláďata však nikdy neměl. V roce 2015 přišel samec a samice z Hodonína a byly sestaveny páry dva – jeden v pavilonu slonů, druhý v malé voliérce u pavilonu opic. Tvoří jej hodonínský samec a samice pocházející ze ZOO Plackendael v Belgii,“ uvedla mluvčí ústecké zoologické zahrady Věra Vrabcová..

Byla plně opeřená...

„Samice snesla v období od 10. do 14. června celkem čtyři bleděmodrá vejce, na kterých se při zahřívání se samcem střídala. K líhnutí došlo 27. června, v budce se ozývala dvě mláďata, zbylá dvě vejce oplozená nebyla. Rodiče se střídali i při krmení mláďat. Ta poprvé vylétla z budky o měsíc později a vypadala jako miniatury svých rodičů – byla plně opeřená s černými konci na křídlech a na ocase,“ popsala průběh odchovu Vrabcová.

Zimní období tráví ptáci v zimovišti, ale na jaře se stěhují ven. Krmná dávka byla cca týden před přesunem navýšena, hlavně o hmyz v podobě cvrčků, malých švábů nebo moučných červů. Kromě toho si majny pochutnávají na ovoci, jako jsou banány, hrušky, hroznové víno, třešně, jablka, dostávají i trochu nakrouhané zeleniny a speciální granule pro plodožravé ptáky či sušené moruše.

Kriticky ohrožený druh

Kriticky ohrožená majna Rothschildova je oficiálním symbolem balijské fauny, objevuje se na mincích či poštovních známkách a vztahuje se na ni zákon, podle kterého jsou všichni ptáci majetkem balijského státu. Je zapsána v Mezinárodním seznamu ohrožených druhů v kategorii CR, podléhá mezinárodní úmluvě CITES a je pro ni vypsán i Evropský chovný program, který vede ZOO Kolín nad Rýnem.

Přežití druhu jako takového je zajištěno díky velkému počtu jedinců, kteří se snadno rozmnožují v zajetí – dle Mezinárodního svazu ochrany přírody takto žije asi 1 000 jedinců. Všichni v lidské péči legálně chovaní ptáci jsou registrováni a část z nich je vypouštěna do volné přírody. V Evropě momentálně chová tento druh 85 institucí v celkovém počtu 335 jedinců. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace