Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vylíhli se exotičtí a velmi vzácní „špačci“ z Bali: Konečně se to povedlo, v ústecké ZOO úspěšně odchovali kriticky ohrožené majny Rothschildovy

04.08.2017
Vylíhli se exotičtí a velmi vzácní „špačci“ z Bali: Konečně se to povedlo, v ústecké ZOO úspěšně odchovali kriticky ohrožené majny Rothschildovy

Foto: http://www.zoousti.cz

Popisek: Majny Rothschildovy

V ústecké ZOO se tento rok vůbec poprvé podařilo odchovat velmi vzácné a kriticky ohrožené majny Rothschildovy, špačkovité ptáčky původem z ostrova Bali. Přes neúspěšné předešlé pokusy z loňského roku, kdy to sice vypadlo s odchovem nadějně, ale snesená vejce zůstala neoplozená, mají tak v zoologické zahradě důvod k radosti.

Majna Rothschildova patří dlouhodobě mezi ikonická zvířata v oblasti ochrany přírody, je endemitem ostrova Bali. Počty těchto ptáků vysoké nebyly nikdy. Už na začátku minulého století byly stavy těchto opeřenců odhadovány jen na 300 – 900 jedinců. Byli totiž intenzivně chytáni pro chov v klecích.

Mláďata dosud nebyla

Posledních 15 majn se tak v přírodě vyskytovalo v roce 1990. Ptáci také ztratili značnou část svého přírodního domova. Současná populace, která se odhaduje jen na pouhých 35 – 50 jedinců žije na malé ploše o rozloze 40 kilometrů čtverečních v severozápadní části ostrova Bali. V roce 2009 byla ještě jedna populace majn, které byly odchovány člověkem, vysazena na ostrově Nusa Penida, který leží jihovýchodně od Bali.

„Naše ZOO je chová od roku 2004, pár pocházející z pražské ZOO se tehdy stal v premiéře obyvatelem voliéry v nově otevřeném pavilonu slonů, mláďata však nikdy neměl. V roce 2015 přišel samec a samice z Hodonína a byly sestaveny páry dva – jeden v pavilonu slonů, druhý v malé voliérce u pavilonu opic. Tvoří jej hodonínský samec a samice pocházející ze ZOO Plackendael v Belgii,“ uvedla mluvčí ústecké zoologické zahrady Věra Vrabcová..

Byla plně opeřená...

„Samice snesla v období od 10. do 14. června celkem čtyři bleděmodrá vejce, na kterých se při zahřívání se samcem střídala. K líhnutí došlo 27. června, v budce se ozývala dvě mláďata, zbylá dvě vejce oplozená nebyla. Rodiče se střídali i při krmení mláďat. Ta poprvé vylétla z budky o měsíc později a vypadala jako miniatury svých rodičů – byla plně opeřená s černými konci na křídlech a na ocase,“ popsala průběh odchovu Vrabcová.

Zimní období tráví ptáci v zimovišti, ale na jaře se stěhují ven. Krmná dávka byla cca týden před přesunem navýšena, hlavně o hmyz v podobě cvrčků, malých švábů nebo moučných červů. Kromě toho si majny pochutnávají na ovoci, jako jsou banány, hrušky, hroznové víno, třešně, jablka, dostávají i trochu nakrouhané zeleniny a speciální granule pro plodožravé ptáky či sušené moruše.

Kriticky ohrožený druh

Kriticky ohrožená majna Rothschildova je oficiálním symbolem balijské fauny, objevuje se na mincích či poštovních známkách a vztahuje se na ni zákon, podle kterého jsou všichni ptáci majetkem balijského státu. Je zapsána v Mezinárodním seznamu ohrožených druhů v kategorii CR, podléhá mezinárodní úmluvě CITES a je pro ni vypsán i Evropský chovný program, který vede ZOO Kolín nad Rýnem.

Přežití druhu jako takového je zajištěno díky velkému počtu jedinců, kteří se snadno rozmnožují v zajetí – dle Mezinárodního svazu ochrany přírody takto žije asi 1 000 jedinců. Všichni v lidské péči legálně chovaní ptáci jsou registrováni a část z nich je vypouštěna do volné přírody. V Evropě momentálně chová tento druh 85 institucí v celkovém počtu 335 jedinců. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace