Vylíhli se exotičtí a velmi vzácní „špačci“ z Bali: Konečně se to povedlo, v ústecké ZOO úspěšně odchovali kriticky ohrožené majny Rothschildovy
04.08.2017
Foto: http://www.zoousti.cz
Popisek: Majny Rothschildovy
V ústecké ZOO se tento rok vůbec poprvé podařilo odchovat velmi vzácné a kriticky ohrožené majny Rothschildovy, špačkovité ptáčky původem z ostrova Bali. Přes neúspěšné předešlé pokusy z loňského roku, kdy to sice vypadlo s odchovem nadějně, ale snesená vejce zůstala neoplozená, mají tak v zoologické zahradě důvod k radosti.
Majna Rothschildova patří dlouhodobě mezi ikonická zvířata v oblasti ochrany přírody, je endemitem ostrova Bali. Počty těchto ptáků vysoké nebyly nikdy. Už na začátku minulého století byly stavy těchto opeřenců odhadovány jen na 300 – 900 jedinců. Byli totiž intenzivně chytáni pro chov v klecích.
Mláďata dosud nebyla
Posledních 15 majn se tak v přírodě vyskytovalo v roce 1990. Ptáci také ztratili značnou část svého přírodního domova. Současná populace, která se odhaduje jen na pouhých 35 – 50 jedinců žije na malé ploše o rozloze 40 kilometrů čtverečních v severozápadní části ostrova Bali. V roce 2009 byla ještě jedna populace majn, které byly odchovány člověkem, vysazena na ostrově Nusa Penida, který leží jihovýchodně od Bali.
„Naše ZOO je chová od roku 2004, pár pocházející z pražské ZOO se tehdy stal v premiéře obyvatelem voliéry v nově otevřeném pavilonu slonů, mláďata však nikdy neměl. V roce 2015 přišel samec a samice z Hodonína a byly sestaveny páry dva – jeden v pavilonu slonů, druhý v malé voliérce u pavilonu opic. Tvoří jej hodonínský samec a samice pocházející ze ZOO Plackendael v Belgii,“ uvedla mluvčí ústecké zoologické zahrady Věra Vrabcová..
Byla plně opeřená...
„Samice snesla v období od 10. do 14. června celkem čtyři bleděmodrá vejce, na kterých se při zahřívání se samcem střídala. K líhnutí došlo 27. června, v budce se ozývala dvě mláďata, zbylá dvě vejce oplozená nebyla. Rodiče se střídali i při krmení mláďat. Ta poprvé vylétla z budky o měsíc později a vypadala jako miniatury svých rodičů – byla plně opeřená s černými konci na křídlech a na ocase,“ popsala průběh odchovu Vrabcová.
Zimní období tráví ptáci v zimovišti, ale na jaře se stěhují ven. Krmná dávka byla cca týden před přesunem navýšena, hlavně o hmyz v podobě cvrčků, malých švábů nebo moučných červů. Kromě toho si majny pochutnávají na ovoci, jako jsou banány, hrušky, hroznové víno, třešně, jablka, dostávají i trochu nakrouhané zeleniny a speciální granule pro plodožravé ptáky či sušené moruše.
Kriticky ohrožený druh
Kriticky ohrožená majna Rothschildova je oficiálním symbolem balijské fauny, objevuje se na mincích či poštovních známkách a vztahuje se na ni zákon, podle kterého jsou všichni ptáci majetkem balijského státu. Je zapsána v Mezinárodním seznamu ohrožených druhů v kategorii CR, podléhá mezinárodní úmluvě CITES a je pro ni vypsán i Evropský chovný program, který vede ZOO Kolín nad Rýnem.
Přežití druhu jako takového je zajištěno díky velkému počtu jedinců, kteří se snadno rozmnožují v zajetí – dle Mezinárodního svazu ochrany přírody takto žije asi 1 000 jedinců. Všichni v lidské péči legálně chovaní ptáci jsou registrováni a část z nich je vypouštěna do volné přírody. V Evropě momentálně chová tento druh 85 institucí v celkovém počtu 335 jedinců.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová