Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zas nemá nikdo koule napsat, byli to romští výrostci. Umlátili k smrti bezdomovce, jen tak, z nudy. Prý děti; jejich brutalita šokovala i soud

30.06.2017
Zas nemá nikdo koule napsat, byli to romští výrostci. Umlátili k smrti bezdomovce, jen tak, z nudy. Prý děti; jejich brutalita šokovala i soud

Foto: Pixabay.com

Popisek: Bezdomovci, ilustrační foto

Stačí se podívat do fotogalerie Blesku.cz. Dva romští chlapci, Daniel a Slavomír, byli v době spáchání vraždy teprve šestnáctiletí. Opilého bezdomovce ubili k smrti v chatce, kde přespával – a nejednalo se o jejich první agresivní napadení jiného člověka. Ústecký soud je poslal na osm a devět let do vězení.

Brutální čin se stal vloni koncem září v nočních hodinách v ústecké čtvrt Střekov. Oba chlapci tehdy vnikli do menší dřevěné chatky, která se nacházela v ulici Železničářská, kde objevili spícího muže na zemi. Podle všeho věděli, že tam ústečtí bezdomovci chodí přespávat, nudili se, chtěli se pobavit…

Hodili na něj zapálené noviny, v amoku o něj přerazili dřevěnou desku

Na alkoholem zmoženého muže nejdřív hodili zapálené noviny a až potom do něj začali kopat. Silné rány a kopance muži padaly na hlavu a hrudník. Během brutálním útoku obou Romů, který trval nekonečné desítky minut, chlapci o bezvládné bezdomovce tělo dokonce přerazili dřevěné desky. Taková byla síla jejich nemilosrdného bití. „Poškozenému zasazovali údery do hlavy, obličeje a horní části těla. I přes nářek a prosby poškozeného, pokračovali i nadále v kopech, úderech a dupání do hlavy a horní části těla,“ líčila u soudního líčení soudkyně Kamila Elsnicová.

Napadený bezdomovec utrpěl rozsáhlé pohmožděniny a krevní výrony na mozku, měl přeražená dvě žebra a silně pohmožděný hrudník. „Zpívali si při tom romskou píseň. Pak jeden druhému řekl, že nevadí, když muž umře, že bude aspoň o bezdomovce míň. Druhý se tomu smál,“ uvedla také soudkyně. Muž těžkým zraněním způsobeným smrští úderů a kopanců podlehl asi o půl čtvrté ráno. Když se začal dusit a ztrácet vědomí, agresoři s útokem přestali.

Ústecký soud poslal mladistvé pachatele Daniela a Slavomíra na do vězení na 9 a 8 let, tresty nejsou tak vysoké jenom proto, že oba Romové dosud nejsou plnoletí, jinak by jim hrozilo až doživotí za brutálně spáchanou vraždu. „Co můžeme o takovém skutku říct. Hyenismus, cynismus, neúcta k lidskému životu," vyjádřila se soudkyně. Doživotním trestem mladíkům Elsnicová pohrozila v případě, že v budoucnu, až z vězení vyjdou, spáchají trestný čin znovu.  Soudkyně se pohoršovala i nad výchovou obou chlapců a rodinným zázemím. „ Podle znalců neměli žádná hranice. Byli od mládí agresivní, i na škole. Jeden z nich dokonce napadl učitele.“  Mladíci si svůj trest musí odpykat odděleně a také podstoupit psychoterapii.

chatka_ústí

Chatka na Střekově, ve které došlo k vraždě bezdomovce.

Násilné činy mladistvých

Kam až může zajít brutalita mladistvých? Co je spouštěčem toho, že se v mladé, ještě dětské mysli, zrodí myšlenka někomu ublížit nebo dokonce ho zabít. Jen tak, pro zábavu.

Není to tak dlouho, co veřejností otřásla zpráva o dětské brutalitě v jihlavské zoo. Tři kluci, přičemž nejmladšímu bylo pouze 6 a nejstaršímu z nich 10 let, také Romové, což se z důvodů politické korektnosti nepsalo, vnikli do výběhu s plameňáky a jednoho z nich brutálně ubili. „Házeli po nich kameny, bili je klacky a jednoho z nich zabili. Zvířeti přerazili nohu, kost pak přeťala cévy a plameňák vykrvácel,“ popsal tehdy mluvčí zoo Martin Maláč. Kvůli nízkému věku pachatelů ohavného a krutého činu, nebyl ani jeden z chlapců trestně odpovědný, nicméně sociálce děti ani jejich rodiny neunikly. Rodiče chlapců se zoo omluvili a nabídli po incidentu finanční odškodnění za ubitého plameňáka.

Nebezpečné ústecké čtvrti

V případě mladistvých Daniela a Slavomíra se nejednalo o jejich první násilný čin. Ve Střekově již dříve napadli ženu bez domova, zachránila si zřejmě život tím, že začala ze strachu křičet, díky čemuž útočníci zpanikařili a utekli. Daniel, který u soudu dostal o rok vyšší trest, rovněž napadl na jaře muže. Spolu s dalšími kamarády na něj podle obžaloby hodili kus betonu. Muž vyvázl díky tomu, že se včas zaštítil pneumatikou.

Co se to na ústeckých čtvrtích děje? Jakoby to bylo místo prokleté pro bezdomovce hledající na nich azyl. Na přelomu roku zde zemřel asi neznámější ústecký bezdomovec Jaroslav Dvořák přezdívaný Indián. Patřil ve městě k nepřehlédnutelným figurkám, jeho poznávacím znamením byla čelenka s ptačími péry a obyvatelé města ho vnímali jakou součást koloritu, řada z nich na něj vzpomíná jako na dobrého sportovce a kamaráda.

V půlce prosince 2016 byl Indián nalezen ležící s vážnými zraněními v příkopě. Jestli ho někdo napadl, nebo jen upadl sám, nebylo jasné. Svým zraněním však v nemocnici podlehl. Jak píše Deník.cz, v těchto dnech se měl policii ozvat nový svědek, který tvrdí, že Indiána napadl 33letý muž. „Dvořák tam ležel ve sněhu a pachatel pořád neměl dost. Choval se jako šílený. Musel jsem ho od sténajícího bezdomovce odstrčit, jinak by ho asi na místě umlátil," uvedl 18letý mladík pro Deník.cz, jemuž se sám přihlásil se svým svědectvím. Celou věc mají nyní v rukou kriminalisté, kteří se novými fakty zabývají.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová