Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klaďase hrál jen jednou a připadal si „jak vocas“. S tímhle hercem, za mlada anarchistou a feťákem, nemůže dělat rozhovor měkkýš, co se bojí ostrých slov

14.02.2017
Klaďase hrál jen jednou a připadal si „jak vocas“. S tímhle hercem, za mlada anarchistou a feťákem, nemůže dělat rozhovor měkkýš, co se bojí ostrých slov

Foto: TV Nova

Popisek: Kryštof Rímský

FOTO Kryštof Rímský, herec, kterého široká veřejnost zná nejspíše jako Máru z Ulice, má za sebou sakra bouřlivou minulost. Byl anarchista, revolucionář, feťák, do toho student, herec, manžel, otec – a kardiak, co má za sebou několik operací srdce. Není se co divit, že tenhle kluk nemůže hrát kladné hrdiny. A navíc všem radí, aby si drogy vyzkoušeli taky!

Syn známého herce Pavla Rímského z Vinohradského divadla to měl vždycky ode zdi ke zdi. Aby ne, když se mu bouřlivá puberta kryla zrovna se Sametovou revolucí a jako čtrnáctiletý zažil 17. listopad na Václavském náměstí. A stal se z něj kromě revolucionáře i anarchista s čírem. „Byl jsem totální puboš poblázněnej punkem, což jsem dodnes, a nějakým levičáckým anarchonesmyslem, což dnes už vůbec nechápu. S ohledem na věk a dobu to ale nejspíš bylo normální,“ vzpomíná na rok 1989 herec. Se svobodou ale nastalo i nejtemnější období Kryštofova života…

Menší avantýra s jehlou v žíle

Na střední se totiž stal závislým na drogách. „Měl jsem menší avantýru. Byla velká, ale krátká. Byl to tak měsíc, ale natvrdo – a bylo to i s jehlami. Říkal jsem si, že už je to průser, že s tím musím něco dělat, že si sám nepomůžu – zvlášť poté, co mi řekli, že chcípnu, když v tom budu pokračovat,“ vzpomíná herec v časosběrném dokumentu ČT Evoluce 4 z revoluce, jehož je coby dítě listopadu jedním z hlavních hrdinů. Tehdy skončil na detoxu, kam ho odvezli zoufalí rodiče.

Kardiak všem radí: Zkuste si to taky

Ti o něj měli strach i z toho důvodu, že Kryštof je odmala těžce nemocný. Má totiž vrozenou srdeční vadu, jako dítě podstoupil operaci a další pak v roce 2000, kdy mu lékaři voperovali umělou chlopeň. Přesto Kryštof svou drogovou epizodu nezavrhuje, naopak by si prý něčím podobným měl projít každý. „Mladí lidi by je měli vyzkoušet, a pak by to dělat neměli, mění to člověka i osobnost. Mluvím o drogách. Byly to velký sračky! Říkám to, jak to cítím,“ krčí rameny Rímský.

Dneska chodím na ryby, předčasně jsem zestárl

Dnes je Kryštofovi 38 let – a od feťáka s čírem je tak daleko, jak jen může být. „Nejradši sedím na venkově pod stromem a čumím do zeleně, na ptáky, chodím na ryby, přemýšlím o všem možném a vůbec se tak nějak chovám jako nějaký předčasně zestárlý tvor. To ale vůbec nevylučuje, že se musím taky někde vyřádit a k tomu mi stačí můj pestrý divadelní život,“ říká herec dnes. Ke zklidnění ho přivedla rodina, milující manželka a dva malí synové.

Zatímco manželka je paní Columbová, děti Kryštof Rímský občas ukáže

Divadlo není zdravé, říká herec

Pořád ale zrovna zdravě nežije, ono to u divadla ani nejde. „Dopoledne zkoušíte, večer hrajete, takže se pekelně soustředíte třeba až do jedenácti a pak to musíte nějak ventilovat, že jo. Považuju za štěstí, že mám stálý angažmá v divadle v Ústí nad Labem a večer se zpravidla vracím autem do Prahy, takže moc ventilovat nemůžu,“ tvrdí Kryštof.

Jizva na čele ho definitivně zaškatulkovala

Vzápětí ale popisuje, jak se jednou odreagovat byl – a přišel k jizvě na čele. „Měl jsem takovej nepříjemnej konflikt v Ústí. Večer po představení jsem zůstal v klubu asi s dvaceti lidma a přišel tam nějakej agresivní týpek z ulice. S kolegou Jankovským jsme šli, že ho vyvedem. Jenže on byl rychlejší a já od něj dostal takový dělo, že jsem myslel, že se mi rozskočí čelo. V pátek v noci jsem se ocitnul na pohotovosti v Ústí, kde občas vylezl ze dveří doktor v zakrvácený zástěře s jehlou v ruce a zahučel: Další! Šel jsem za ním, vysvětlil mu, že se tím ksichtem živím a jestli by mi mohl místo šití udělat takový ten plastický steh. A on řekl: Neznááám, zašil mi to pěti poctivejma stehama a bylo,“ směje se Kryštof. A od té doby prý hraje už jen gaunery a vrahouny. Klaďase prý hrál jen jednou – a připadal si, jak sám říká, jako vocas. Na kladné hrdiny nemá tenhle kluk asi dost odžito. Na ty temné si od puberty nahrabal dost. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Dáša Vrchotová