Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Cestu mezi ústeckým sídlištěm Skalka a Mojžířem lemuje nová lipová alej. Dvoumetrové stromy pomáhali sázet dobrovolní hasiči i děti z místních škol

09.11.2016
Cestu mezi ústeckým sídlištěm Skalka a Mojžířem lemuje nová lipová alej. Dvoumetrové stromy pomáhali sázet dobrovolní hasiči i děti z místních škol

Autor: Nadace ČEZ

Popisek: Sázení stromů v Neštemicích se chopili i žáci 5.B. ZŠ Hluboká

V části města Ústí nad Labem Neštěmicích přibylo dvacet listnáčů, které podél pěší cesty mezi tamním sídlištěm Skalka a Mojžířem vytvořily nové stromořadí. Přítomným odborníkům při výsadbě dvoumetrových lip srdčitých významně pomohli místní obyvatelé včetně dětí z přilehlých škol i sbor dobrovolných hasičů. Částkou 144 000 korun podpořila výsadbu v severočeské metropoli Nadace ČEZ.

Pěší komunikace v rozsáhlém chráněném území, které se nachází mezi sídlištěm Skalka a Mojžířem, slouží jako frekventovaná pěší spojnice obou částí obvodu. Denně ji využívají rodiny s dětmi ke svým cestám do místních škol i procházkám ve volném čase. „Cestu dosud lemovaly listnaté stromy pouze z jedné strany. Chtěli jsme proto vysadit nové dřeviny, aby vznikla příjemná alej, která chodcům poskytne z obou stran úkryt před sluncem, větrem, prachem i hlukem, celou krajinu v chráněné oblasti zároveň zvelebí a nabídne útočiště drobné zvěři a ptactvu,“ sdělila Lucie Frenzelová z ÚMO Neštěmice.

Nová lipová alej v Neštěmicích

Při sázení dvou desítek nových lip srdčitých odborníkům pomáhali místní obyvatelé i členové dobrovolných hasičů. Do projektu se v rámci přírodovědného vyučování zapojili i žáci Základní školy v Mojžíři. Výsadba vyšla na 144 000 korun, které ústecký obvod Neštěmice uhradil z nadačního příspěvku.

Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se již podařilo vysadit přes dvě stovky alejí a letos k nim přibývají desítky dalších. „Jednou z prvních vlaštovek letošní podzimní sezóny v severních Čechách byla výsadba lipové aleje v ústeckých Neštěmicích. Stále častěji se stává, že při práci pomáhají občané, kteří si stejně jako vedení města uvědomují pozitivní vliv zeleně ve svém okolí. Velmi nás to těší a věříme, že si z Neštěmic vezmou příklad i další města a obce,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Nová lipová alej v Neštěmicích

Pozitivní vliv stromů se dotýká mnoha oblastí lidského života. Správně umístěná zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku a částečně také vzduch zbavuje škodlivých plynů. Snižuje prašnost i hluk a plní důležitou estetickou funkci.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace