Cestu mezi ústeckým sídlištěm Skalka a Mojžířem lemuje nová lipová alej. Dvoumetrové stromy pomáhali sázet dobrovolní hasiči i děti z místních škol
09.11.2016
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Sázení stromů v Neštemicích se chopili i žáci 5.B. ZŠ Hluboká
V části města Ústí nad Labem Neštěmicích přibylo dvacet listnáčů, které podél pěší cesty mezi tamním sídlištěm Skalka a Mojžířem vytvořily nové stromořadí. Přítomným odborníkům při výsadbě dvoumetrových lip srdčitých významně pomohli místní obyvatelé včetně dětí z přilehlých škol i sbor dobrovolných hasičů. Částkou 144 000 korun podpořila výsadbu v severočeské metropoli Nadace ČEZ.
Pěší komunikace v rozsáhlém chráněném území, které se nachází mezi sídlištěm Skalka a Mojžířem, slouží jako frekventovaná pěší spojnice obou částí obvodu. Denně ji využívají rodiny s dětmi ke svým cestám do místních škol i procházkám ve volném čase. „Cestu dosud lemovaly listnaté stromy pouze z jedné strany. Chtěli jsme proto vysadit nové dřeviny, aby vznikla příjemná alej, která chodcům poskytne z obou stran úkryt před sluncem, větrem, prachem i hlukem, celou krajinu v chráněné oblasti zároveň zvelebí a nabídne útočiště drobné zvěři a ptactvu,“ sdělila Lucie Frenzelová z ÚMO Neštěmice.

Při sázení dvou desítek nových lip srdčitých odborníkům pomáhali místní obyvatelé i členové dobrovolných hasičů. Do projektu se v rámci přírodovědného vyučování zapojili i žáci Základní školy v Mojžíři. Výsadba vyšla na 144 000 korun, které ústecký obvod Neštěmice uhradil z nadačního příspěvku.
Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se již podařilo vysadit přes dvě stovky alejí a letos k nim přibývají desítky dalších. „Jednou z prvních vlaštovek letošní podzimní sezóny v severních Čechách byla výsadba lipové aleje v ústeckých Neštěmicích. Stále častěji se stává, že při práci pomáhají občané, kteří si stejně jako vedení města uvědomují pozitivní vliv zeleně ve svém okolí. Velmi nás to těší a věříme, že si z Neštěmic vezmou příklad i další města a obce,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Pozitivní vliv stromů se dotýká mnoha oblastí lidského života. Správně umístěná zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku a částečně také vzduch zbavuje škodlivých plynů. Snižuje prašnost i hluk a plní důležitou estetickou funkci.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL