Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krasavec Mekong ze skotského Edinburghu se usadil natrvalo v Ústí nad Labem. Vzácný dvouletý tapír čabrakový je prozatím nájemníkem u nosorožců a netrpělivě čeká na nové bydlení a příjezd vhodné partnerky

03.06.2016
Krasavec Mekong ze skotského Edinburghu se usadil natrvalo v Ústí nad Labem. Vzácný dvouletý tapír čabrakový je prozatím nájemníkem u nosorožců a netrpělivě čeká na nové bydlení a příjezd vhodné partnerky

Autor: Nadace ČEZ

Popisek: Nový obyvatel ústecké zoo Mekong, dvouletý samec tapíra čabrakového

Do České republiky dorazil před několika dny vzácný tapír čabrakový. Samec jménem Mekong prozatím bydlí v pavilonu nosorožců, díky plánované rekonstrukci vnitřní expozice i venkovního výběhu pavilonu tapírů si ale brzy bude hovět ve své vlastní ubikaci. K jeho budoucímu pohodlí přispěla i Nadace ČEZ, která Zoologické zahradě v Ústí nad Labem přispěla 300 000 korunami.

Tapíři čabrakoví v Ústí vystřídají tapíry jihoamerické, které zoo chová od roku 1999. V Evropě se za poslední rok narodila pouze dvě mláďata a tyto jihoasijské lichokopytníky chová jen dvacet pět institucí, k nimž se nyní přidává i ústecká zoo. „Tapíry čabrakové, kteří jsou vzácnějším a ohroženějším druhem než tapíři jihoameričtí, ústecká zoo nikdy nechovala. Jedná se tedy o naši premiéru. Věříme, že brzy k samci Mekongovi přibude i vhodná samice a v nově upraveném pavilonu tapírů se jim bude moc líbit a dočkáme se i odchovů," uvedla mluvčí zoo Věra Vrabcová. Novým domovem tapírů jihoamerických se pravděpodobně stane Itálie. 

Samec Mekong se narodil v roce 2014 ve skotském Edinburghu a po příjezdu do České republiky v polovině května si v novém prostředí rychle zvykl. Zatím bydlí v provizorní ubikaci v horní části zahrady, v plánu je ale jeho přesun do pavilonu tapírů ve spodní části zoo, který se v příštích měsících dočká rekonstrukce. „Pavilon pro tapíry jihoamerické jsme vybudovali v roce 2007, krátce od jeho uvedení do provozu však do vnitřní ubikace zatékalo. S finanční podporou Nadace ČEZ jsme se rozhodli vzhled expozice upravit a novému druhu tapírů připravit funkční a příjemné prostředí pro jejich spokojený pobyt na severu Čech," dodala Věra Vrabcová.

ZOO ÚStí nad Labem

Ředitel ústecké ZOO Lubomír Moudrý a jeho tým po předání šeku před výběhem tapírů

Kromě odstranění příčiny zatékání do objektu dojde v rámci rekonstrukce také k opravě fasády, vybudování nového koridoru pro chovatele a rozšíření vyhlídky. Plochá střecha i celý venkovní výběh budou osázeny rostlinami a vnitřní ubikace získá imitaci lávové skály.

Rekonstrukci pavilonu tapírů podpořila Nadace ČEZ prostřednictvím grantového programu Podpora regionů, který je zaměřen na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „Chov tapírů čabrakových je v Evropě poměrně velkou vzácností. Ústecké zoo jsme proto přispěli, aby mohla vytvořit vhodné zázemí pro tento ohrožený druh. Rekonstrukce zajistí lepší podmínky jak přítomným zvířatům, tak pracovníkům, ale i návštěvníkům zahrady díky bližšímu kontaktu s divokou přírodou,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace