Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Krasavec Mekong ze skotského Edinburghu se usadil natrvalo v Ústí nad Labem. Vzácný dvouletý tapír čabrakový je prozatím nájemníkem u nosorožců a netrpělivě čeká na nové bydlení a příjezd vhodné partnerky

03.06.2016
Krasavec Mekong ze skotského Edinburghu se usadil natrvalo v Ústí nad Labem. Vzácný dvouletý tapír čabrakový je prozatím nájemníkem u nosorožců a netrpělivě čeká na nové bydlení a příjezd vhodné partnerky

Autor: Nadace ČEZ

Popisek: Nový obyvatel ústecké zoo Mekong, dvouletý samec tapíra čabrakového

Do České republiky dorazil před několika dny vzácný tapír čabrakový. Samec jménem Mekong prozatím bydlí v pavilonu nosorožců, díky plánované rekonstrukci vnitřní expozice i venkovního výběhu pavilonu tapírů si ale brzy bude hovět ve své vlastní ubikaci. K jeho budoucímu pohodlí přispěla i Nadace ČEZ, která Zoologické zahradě v Ústí nad Labem přispěla 300 000 korunami.

Tapíři čabrakoví v Ústí vystřídají tapíry jihoamerické, které zoo chová od roku 1999. V Evropě se za poslední rok narodila pouze dvě mláďata a tyto jihoasijské lichokopytníky chová jen dvacet pět institucí, k nimž se nyní přidává i ústecká zoo. „Tapíry čabrakové, kteří jsou vzácnějším a ohroženějším druhem než tapíři jihoameričtí, ústecká zoo nikdy nechovala. Jedná se tedy o naši premiéru. Věříme, že brzy k samci Mekongovi přibude i vhodná samice a v nově upraveném pavilonu tapírů se jim bude moc líbit a dočkáme se i odchovů," uvedla mluvčí zoo Věra Vrabcová. Novým domovem tapírů jihoamerických se pravděpodobně stane Itálie. 

Samec Mekong se narodil v roce 2014 ve skotském Edinburghu a po příjezdu do České republiky v polovině května si v novém prostředí rychle zvykl. Zatím bydlí v provizorní ubikaci v horní části zahrady, v plánu je ale jeho přesun do pavilonu tapírů ve spodní části zoo, který se v příštích měsících dočká rekonstrukce. „Pavilon pro tapíry jihoamerické jsme vybudovali v roce 2007, krátce od jeho uvedení do provozu však do vnitřní ubikace zatékalo. S finanční podporou Nadace ČEZ jsme se rozhodli vzhled expozice upravit a novému druhu tapírů připravit funkční a příjemné prostředí pro jejich spokojený pobyt na severu Čech," dodala Věra Vrabcová.

ZOO ÚStí nad Labem

Ředitel ústecké ZOO Lubomír Moudrý a jeho tým po předání šeku před výběhem tapírů

Kromě odstranění příčiny zatékání do objektu dojde v rámci rekonstrukce také k opravě fasády, vybudování nového koridoru pro chovatele a rozšíření vyhlídky. Plochá střecha i celý venkovní výběh budou osázeny rostlinami a vnitřní ubikace získá imitaci lávové skály.

Rekonstrukci pavilonu tapírů podpořila Nadace ČEZ prostřednictvím grantového programu Podpora regionů, který je zaměřen na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „Chov tapírů čabrakových je v Evropě poměrně velkou vzácností. Ústecké zoo jsme proto přispěli, aby mohla vytvořit vhodné zázemí pro tento ohrožený druh. Rekonstrukce zajistí lepší podmínky jak přítomným zvířatům, tak pracovníkům, ale i návštěvníkům zahrady díky bližšímu kontaktu s divokou přírodou,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace