Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Masarykova nemocnice má jedno z nejlépe hodnocených center pro léčbu mrtvice v republice, je ale nutné, aby pacienti dorazili včas. O projevech onemocnění informuje nová osvětová kampaň

29.04.2016
Masarykova nemocnice má jedno z nejlépe hodnocených center pro léčbu mrtvice v republice, je ale nutné, aby pacienti dorazili včas. O projevech onemocnění informuje nová osvětová kampaň

Foto: Masarykova nemocnice

Popisek: Do osvětové kampaně Čas je mozek se zapojila i ústecká Masarykova nemocnice

Průměrně čtrnáct pacientů s diagnózou cévní mozkové příhody hospitalizovala každý týden v loňském roce Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Ve zdejším Komplexním cerebrovaskulárním centru mohou díky špičkovému vybavení a týmu zkušených odborníků využívat k léčbě mrtvice nejmodernější postupy. Často k tomu však nedostanou příležitost.

Více než tři čtvrtiny pacientů totiž dorazí do nemocnice pozdě. Mnohdy proto, že nepoznají nebo podcení první příznaky zákeřného onemocnění. Lékaři z Masarykovy nemocnice se proto rozhodli zapojit do celostátní edukační kampaně Čas je mozek, která veřejnost učí, jak pomocí jednoduchého testu základní projevy mrtvice rozpoznat.

O špičkové kvalitě péče o pacienty s mozkovou mrtvicí v Masarykově nemocnici svědčí mimo jiné i rostoucí počet zákroků s využitím nejmodernější metody léčby, mechanické trombektomie. Intervenční radiolog při ní přes tříslo zavede do cévního mozkového řečiště miniaturní aparát, pomocí nějž dokáže vyjmout krevní sraženinu, bránící přísunu krve (a tím kyslíku a živin) do mozku. V kombinaci se systémovou trombolýzou, tedy podáním léku k rozpuštění krevní sraženiny, představuje mechanická trombektomie tu nejefektivnější dostupnou léčbu ischemické mozkové mrtvice.

Mozková mrtvice

Česká republika patří v četnosti používání této metody v Evropě k absolutní špičce. Počet zákroků navíc každým rokem výrazně roste, a to i v Masarykově nemocnici. „V loňském roce jsme těchto výkonů provedli devadesát čtyři, což představuje více než šedesátiprocentní meziroční nárůst. V dalších letech bychom rádi v tomto růstovém trendu pokračovali, jelikož šance pacienta na úplné zdravení je při použití kombinace systémové trombolýzy a mechanické trombektomie v indikovaných případech výrazně vyšší než u systémové trombolýzy samotné,“vysvětluje intervenční radiolog MUDr. Filip Cihlář, Ph.D.

Komplexní cerebrovaskulární centrum Masarykovy nemocnice je právě díky vysokému počtu specializovaných výkonů hodnoceno jako jedno z nejlepších v České republice. Ani to nejlepší vybavení a erudice lékařů však nepomohou pacienta zachránit, pokud se do nemocnice nedostane včas. „Ischemická cévní mozková příhoda (neboli iktus či mrtvice) je závažné akutní onemocnění, které je nutno léčit v co nejkratší době od jeho vzniku. K zahájení specializované léčby musí dojít maximálně do šesti hodin od projevení prvních příznaků onemocnění. Po uplynutí této doby efektivita i těch nejmodernějších léčebných metod dramaticky klesá,“varuje neurolog MUDr. Ing. David Černík, MBA.

Osvětová kampaň Čas je mozek

Osvětová kampaň Čas je mozek

Zákeřnost mrtvice spočívá i v tom, že se neohlašuje jedním typickým příznakem, jako například infarkt myokardu. Velmi často však dochází u postiženého k ochabnutí jedné končetiny nebo celé poloviny těla či poruše řeči a schopnosti porozumět nebo také ochabnutí jedné strany obličeje, které se projeví poklesem ústního koutku. Pokud se byť jen jeden takový příznak objeví, je nutné okamžitě přivolat záchrannou službu, která nemocného přepraví do nejbližšího centra, specializovaného na léčbu mrtvice.

Rozpoznat tyto základní projevy mrtvice a v případě jejich výskytu správně zareagovat učí veřejnost kampaň Čas je mozek, do které se zapojila i ústecká Masarykova nemocnice. Její návštěvníci měli dnes možnost dozvědět se více informací o nemoci včetně toho, jak pomocí jednoduchého testu poznat, zda se u nemocného skutečně může jednat o mozkovou mrtvici. V nemocnici byla zároveň všem zájemcům k dispozici nutriční terapeutka, která pomocí speciálního přístroje analyzovala zájemcům složení těla. Tyto výsledky upozornily zejména na případné rizikové faktory, které mohou nebezpečí vzniku mozkové mrtvice zvyšovat.

Kampaň Čas je mozek

Edukační kampaň s názvem Čas je mozek spustily loni v září Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP a Česká společnost intervenční radiologie ČLS JEP. Jejím hlavním cílem je pomoci seznámit veřejnost s  typickými projevy mozkové mrtvice. Odborníci zároveň jejím prostřednictvím vyzývají, aby lidé při podezření na cévní mozkovou příhodu okamžitě přivolali rychlou záchrannou službu.
Více informací o kampani Čas je mozek najdete na stránkách www.casjemozek.cz nebo Facebooku.

Osvětová kampaň Čas je mozek

Na Youtube je k dispozici videoanketa, která zkoumala, jestli lidé poznají příznaky mozkové mrtvice a dokáží správně reagovat. Zároveň zde najdete video, které názorně ukazuje cestu pacienta s mozkovou mrtvicí nemocnicí, od urgentního příjmu až po jednotku intenzivní péče.

Stručně o mrtvici

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Každý rok potká více než 40 000 lidí, čtvrtina z nich nemoci podlehne. Závažné onemocnění, které je vůbec nejčastější příčinou invalidity, nepřežije během prvních tří měsíců více než 15 procent pacientů.

Osvětová kampaň Čas je mozek

Příčinou bývá ve většině případů ucpání mozkové cévy krevní sraženinou, někdy je následkem jejího prasknutí. Obě příčiny si žádají speciální léčbu, kterou poskytují akreditovaná zdravotnická zařízení, rozmístěná po celé ČR, takzvaná iktová centra nebo komplexní cerebrovaskulární centra.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL