Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senátor Doubrava z Ústecka: Chudokrevná cizinecká policie chytá na severu nelegální migranty. A to má být úspěch? Vlaky prostě budou jezdit pozdě

07.08.2015
Senátor Doubrava z Ústecka: Chudokrevná cizinecká policie chytá na severu nelegální migranty. A to má být úspěch? Vlaky prostě budou jezdit pozdě

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senátor Jaroslav Doubrava

Senátor Jaroslav Doubrava je znám tím, že "co na srdci, to na jazyku". A může se to týkat i takzvaně politicky nekorektních témat, jako je například romská otázka. Nyní nezůstal mlčet k tématu utečenců a bere si na paškál vládu.

Proč ta vláda na to nepřišla

Jal se napsat otevřený dopis ministru vnitra Milanu Chovancovi. Připadá mu totiž nelogické, když někdo plesá nad tím, kolik zadržel nelegálních imigrantů na našem území, když to vypovídá o tom, jak málo zabezpečené jsou hranice do státu.

„Stále přemýšlím, proč erudovaná česká vláda ještě nepřišla na to, že je zcela nesmyslné, aby přetížená, početně chudokrevná cizinecká policie na severu Čech hlásila úspěchy, že chytila tolik a tolik nelegálních migrantů. To je spíš přiznání, že český bezpečnostní systém na státních hranicích nefunguje tak, jak by mohl a měl," kroutí hlavou nad "pozitivními zprávami".

Když ne předevčírem, tak dnes

Je totiž přesvědčen, že maximální činnost cizinecké policie by měla být soustředěna na hranice se Slovenskem a Rakouskem, pokud nechceme přímo zrušit privilegia schengenského systému. K tomu by mělo dojít nejpozději dnes, když k tomu nedošlo již předevčírem," dodává sarkasticky.

Mimořádné problémy si podle něj prostě vyžadují mimořádná řešení. Proto nechápu, proč přes naše státní hranice pouštíme nákladní vozy a dodávková vozidla, která nejsou absolutně všechna bez výjimky zkontrolována, zda nepřevážejí migranty. Tyto vozy je třeba zkontrolovat po dohodě s evropskými kolegy ze sousedního státu přímo na čáře státní hranice a nechat běžence i s autem ve státě, ze kterého přijeli. Z rozhovoru s příslušníky cizinecké policie vím, že to je možné, ale to by musel ´někdo tam nahoře´ požehnat," upozorňuje, v čem tkví háček.

Vlaky prostě přijedou pozdě

Podobné to je s mezinárodními rychlíky. Že by se zpozdily na hranicích pokaždé o takových nějakých 30 minut? Nevidím v tom problém. Vždyť mezistátní vlaky mají stejně notorické zpoždění. Například 27. 7. 2015 plnění jízdního řádu bez zpoždění mělo v ČR u mezistátních rychlíků a expresů jenom 49,3 procenta vlaků, nebo 25. 7. 2015 to bylo 52,1 procenta," předkládá faktické argumenty.

Když trestáme cestující nastupující do letadla tím, že si nemohou vzít na palubu své vlastní (laciné) pití kvůli bezpečnostním opatřením, tak prý krátké zpoždění vlaků na hranicích kvůli prohlídkám by cestující ve vlacích dokázali tolerovat.

A to není vše, co si ministr Chovanec přečte. Vážený pane ministře, v předposlední den července jste, pro jednu televizi uvedl: ´pokud my záchyt (nelegálů) neprovedeme na našem území, a ti lidé se dostanou do cílové země, což je Spolková republika, jsou tam zachyceni, dokáže se jim, že přišli z České republiky, tak jsou nám vráceni a my už nemáme možnost je vracet dál´. K tomu mohu jen opět a znova dodat: Není lepší je zachytit přímo na slovenských a rakouských hranicích, aby nemuseli být zbytečně uskladňováni u nás, když je sebereme na severu Čech, a nevíme, jestli přišli z Patagonie nebo z Antarktidy? Protože u sebe nemají (PRO JISTOTU) žádný papír, dokonce ani toaletní?" táže se senátor. 

Migrantů bude víc a víc, přibude stanové městečko

Ministerstvo vnitra tento týden informovalo, že rozhodlo kvůli rostoucímu množství zadržených nelegálních migrantů o rozšíření kapacit takzvaných detenčních zařízení. Vzhledem k aktuální situaci s nelegální migrací v Česku i v zahraničí je pravděpodobné, že počty nelegálních migrantů budou i nadále růst.

Rozšíření kapacit má umožnit jejich řádné zajištění. „Množství zadržených nelegálních migrantů na našem území od července stále roste. Kapacity detenčních zařízení Ministerstva vnitra jsou na svém limitu. Proto krizový štáb rozhodl o zvýšení kapacit v Bělé-Jezové pro tento týden o 94 stanových míst, k čemuž už od 4. srpna došlo. V pátek se otevřel areál Vyšní Lhoty s kapacitou 220 míst a v pondělí 10. srpna začne v Bělé-Jezové výstavba kontejnerových míst s kapacitou 128 osob,“ uvedl Jiří Nováček. 

Bálková a Drahonice podle potřeby

Ministerstvo vnitra také pro potenciální rezervní potřeby připraví objekt v Drahonicích v Ústeckém kraji zapůjčený Ministerstvem spravedlnosti. To samé platí i u objektu Balková s možnou kapacitou 220 míst. O případném otevření těchto objektů se rozhodne podle aktuální potřeby.

Aktuální kapacity detenčních zařízení= 786 (566 Bělá, 220 zastávka u Brna)
Kapacity navýšené po 10. srpnu 2015 + 348 (128 Bělá, 220 Vyšní Lhoty)
Celkem do konce roku 2015 = 1134

Ředitel služby cizinecké policie Milan Majer upozornil, že za první pololetí letošního roku policie zadržela 3018 nelegálních migrantů, což je proti stejnému období loňského roku nárůst o 48 procent. Jde o tranzitní nelegální migranty, z nichž někteří končí právě v detenčních zařízeních.

Jen od 17. června do tohoto týdne policie zadržela 1050 nelegálních migrantů a záchyt v posledních čtrnácti dnech výrazně narostl. Denně jde o zhruba 40 nelegálních migrantů hlavně ze Sýrie, Afghánistánu a Pákistánu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš