Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už se perou, už se to bortí! V Ústí nad Labem svrhli Babišova primátora. Šedá eminence a styl rozděl a panuj? Hnutí ANO má odpadlíky, kteří mu podřízli větev

27.06.2015
Už se perou, už se to bortí! V Ústí nad Labem svrhli Babišova primátora. Šedá eminence a styl rozděl a panuj? Hnutí ANO má odpadlíky, kteří mu podřízli větev

Foto: usti-nad-labem.cz

Popisek: Věra Nechybová (ANO), primátorka Ústí nad Labem

Zmatek a obviňování během zasedání zastupitelů. Holedbání se úspěchy stejně jako kritika od „odpadlíků“ ANO. Současné vedení ústecké radnice své posty neobhájilo.

O židli přišli primátor Zikmund (ANO) i jeho náměstci a celá rada. Návrh padl od Pavla Dufka z hnutí ANO 2011. Podpořilo ho 20 zastupitelů. K pěti lidem z hnutí ANO 2011 se připojili zastupitelé za ČSSD, ODS a UFO. Novou primátorkou byla následně zvolena Věra Nechybová, také z hnutí ANO 2011.

Je to zrada

Veřejné jednání zastupitelů, na kterém se věc probírala, trvalo od 10 hodin do odpoledne. Stávající establishment se snažil své působení obhájit. „Opakovaně jsme je vyzývali, aby s námi jednali a řekli, co se jim nelíbí. Naposledy jsme se sešli včera a nikdo z nich nedorazil,“ uvedl primátor Josef Zikmund a označil chování pěti členů ANO, kteří podporují odvolání radních, za neslušné a za porušení koaliční smlouvy.  „Jde o zradu na voličích," doplnil jej náměstek Martin Hausenblas (PRO! Ústí) s poukazem na pět členů hnutí ANO, kteří navrhli odvolání primátora a rady.

Neodpustil si výčet všeho, co se od voleb již podařilo. „Pracujeme na dopravní koncepci, chceme uklidnit centrum města, vytvořit bulvár z Pařížské a Dlouhé ulice. Bulvár Ústí zcela chybí. Ústí přišlo o Labe, už nejsme Ústí nad Labem ale Ústí u Labe,“ zmínil mimo jiné.

Šedá eminence v pozadí

Do úst si vzal Josefa Matějku - prohlásil, že rozhoduje z pozadí. „Jeho styl vládnutí je rozděl a panuj. Nikdy jsme spolu nehovořili a nevedli dialog. Pouze jsme se potkali a pozdravili," uvedl Hausenblas. „Město má úžasný potenciál. Nikdy jsem nedělal lepší práci než tuto, a pokud dojde ke změnám, bude mi to opravdu líto," uzavřel nakonec svůj projev emotivním závěrem.

Tvrdě odsoudil jednání "odpadlíků" Milan Krejčí (ANO 2011). „Dával jsem své funkci spoustu času včetně sobot a nedělí. Za celých šest měsíců jsem neslyšel od nikoho slovo výtky. Dnešní situace mne velmi mrzí," sdělil přítomným.

Projevy nic na původním cíli zasedání nezměnily. Zikmund o nejvyšší post představitele města přišel. Primátorkou města byla dvaceti hlasy zvolena Věra Nechybová (ANO 2011), která bude mít v kompetencích finance a evropské dotace. 

Statutárním náměstkem primátora se stal MUDr. Jiří Madar (UFO), jenž bude mít na starosti školství, kulturu a sociální věci. Jiří Madar bude funkci vykonávat jako uvolněný. 

Druhým náměstkem pak zastupitelé zvolili starostu Městského obvodu Ústí nad Labem-Severní Terasa Pavla Dufka (ANO), ten bude mít v kompetencích dopravu, majetek a příspěvkové organizace. 

Členy rady se nově stali místostarostka Severní Terasy Mgr. Renata Zrníková (ANO) a zastupitel Lukáš Konečný (UFO). 

Staronovou členkou rady zůstává starostka Městského obvodu Ústí nad Labem-Neštěmice Yveta Tomková (ANO), která se i nadále bude zabývat bezpečností ve městě včetně dohledu nad městskou policií.

Co nám slibují "ti noví"? 

Prioritou nového vedení města bude zredukování hrozících finančních sankcí a korekcí za chyby v evropských projektech. „Město se také musí velmi dobře připravit na nové programovací období, aby mohlo co nejdříve čerpat další dotace. V současné finanční situaci město ani jiné možnosti než investice s podporou dotací nemá,“ říká primátorka Nechybová. 

Nové vedení města chce také odpovědně hospodařit s veřejnými prostředky. „Ve městě se už nebudou dál vyhazovat peníze za nesmyslné architektonické a urbanistické studie, naopak rozumně investovat do toho, co potřebují a mohou využívat v každodenním životě občané města,“ vysvětluje náměstek primátora Pavel Dufek. 

Radnice také slibuje změnu v sociální politice a prosazování nulové tolerance. „Musíme udržet sociální smír, situace je v některých lokalitách velmi napjatá. Musíme dát jasně najevo, že pravidla platí pro všechny a všichni musí dodržovat zákony,“ doplnila radní Tomková. 

Nové vedení města slibuje prohloubení spolupráce s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně. Cílem je, aby mladí absolventi univerzity zůstávali a nadále působili ve městě, aby nedocházelo k odlivu mladých vzdělaných lidí. 

Zastupitelé zasedání do 30. 6. 2015 přerušili. „Chceme si důkladně nastudovat materiály, abychom je příští týden mohli předložit a obhájit sami. V tuto chvíli víme, že v předložených materiálech byly natolik závažné chyby, že ohrožovaly možnost jejich přijetí,“ říká primátorka Nechybová. 

Ing. Věra Nechybová (1971) pochází z Klášterce nad Ohří. Vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor veřejná správa, regionální rozvoj. Třináct let působila v neziskové organizaci Fokus, kde se vypracovala z místa asistentky na pozici finanční manažerky. Poslední více než tři roky působí na Městském úřadě v Lovosicích, kde se zabývá dotacemi a veřejnými zakázkami. Je vdaná, má dvě dospělé děti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš