Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak chceme proboha přijímat uprchlíky, když si s vlastními nepřizpůsobivými nevíme rady, ptá se levicový poslanec Foldyna a dodává…

16.06.2015
Jak chceme proboha přijímat uprchlíky, když si s vlastními nepřizpůsobivými nevíme rady, ptá se levicový poslanec Foldyna a dodává…

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jaroslav Foldyna

ROZHOVOR „Jsem proti kvótám a výrazným imigračním vlnám do naší země,“ říká člen ČSSD a jeden ze zakladatelů nové levicové platformy Doleva Jaroslav Foldyna. Varuje také před „ukazováním svalů Rusku“ a říká, že sankce vytvořily problémy nejen v ruské, ale také v naší ekonomice.

Možná nejvíc diskutované téma posledních dní jsou uprchlíci. Jak vy se na tento problém díváte? Jak ho řešit?

Než tu věc vůbec začneme řešit, musíme pojmenovat její příčinu. A příčinou je invaze Spojených států bez mandátu Rady bezpečnosti a OSN do Iráku v roce 2003, samozřejmě za určité pomoci a souhlasu západních demokracií. Tento přelom způsobil chaos v tomto regionu. Dnes celá řada bojovníků ISIL jsou především důstojníci z té rozbité armády. Takže jak říkám, musíme pojmenovat příčinu a tou je určitý způsob vměšování a vojenské agrese Spojených států do Iráku, následně do Libye, svržení Kaddáfího, podpora různých podivných skupin, které válčí v Sýrii. To vyvolalo destabilizaci a útěk. Takže já jsem proti tomu, aby Česká republika přijala jakékoli kvóty.

Takže nepřijímat uprchlíky?

Největší podíl na tom exodu mají Spojené státy a státy, které podporovaly jejich zahraniční politiku. Na druhou stranu ani my jsme se výrazně nepostavili proti porušování mezinárodního práva, to znamená proti tomu, že byla vedena tato agrese. Čili do jisté míry máme svůj podíl. A tento podíl bychom měli ze solidarity k nejvíce postiženým lidem vyjádřit. Poskytnout jim zdravotní péči v jejich regionu, kde je to možné, ale pomoci i těm opravdu těžce nemocným lidem i tady u nás. Jsem ale proti tomu, abychom přijímali tisícovky uprchlíků, když máme svůj vlastní problém.

Jaký konkrétně máte teď na mysli?

Vyloučené lokality, tisíce lidí, kterým dnes říkáme nepřizpůsobiví. A ten problém neumíme řešit. Tak si nedovedu představit, jak by se Česká republika měla potýkat s problémem tisíců uprchlíků z jiných kultur a z jiného kontinentu. Čili jsem proti kvótám a výrazným imigračním vlnám do naší země.

V poslední době čím dál tím víc zaznívají názory, že na lodích s uprchlíky nejsou z větší části rodiny, které potřebují pomoci, ale mladí muži…

Já ty zprávy přesně nemám. Myslím si, že to je věc našich tajných služeb ve spolupráci se zahraničními rozvědkami, abychom identifikovali, kdo to vlastně do Evropy připlouvá. Myslím, že by to mělo být prověřeno. Není možné, aby veřejnost měla obavy z toho, co vlastně vidí a čte v různých časopisech. Měla by mít jasné informace. Znovu opakuji, jsem pro pomoc lidem, kteří mají zdravotní problémy, operace pro nemocné děti… To si myslím, že je naší povinností. To není nic, co by náš stát zruinovalo, a nic, co je proti humanitárnímu přístupu civilizovaného státu, jako je Česká republika. Ale díl odpovědnosti nesou Spojené státy a jejich zahraniční politika a měly by se také samozřejmě tímto způsobem starat o to, aby to skončilo.

Domníváte se, že pokud budeme muset podle kvót přijmout určený počet uprchlíků, nabourá to nějak náš sociální systém?

Nemyslím si, že by to byla tak masová záležitost, která by vyžadovala až takové výdaje našeho státu. Ale problém je spíše v tom, že se s tím složitě vyrovnáme mentálně. Česká republika prostě není mentálně připravená na to, aby přijala nějaké vyšší počty lidí z jiných kontinentů, s jinou kulturou, s jiným náboženstvím. A může to ve společnosti vyvolat velké pnutí. To se stane tématem pro řadu politiků, kteří jinak nemají lidem co říct. Může to vyvolat opravdu nežádoucí efekty. Pojďme se starat o to, abychom vyřešili problémy tady u nás. V severních Čechách, na severní Moravě. Problémy lidí, kteří tady žijí.

A co krajané z Ukrajiny?

To je něco úplně jiného. Zaprvé jde o desítky, možná stovky lidí. A jsou to naši krajané, lidé z naší kultury. Tady máme opravdovou povinnost pomoci a myslím si, že jsme se k tomu postavili dobře. Současná vláda pomohla a buďme připraveni pomoci dalším lidem z Ukrajiny. Čechům a jejich potomkům. My jsme jejich vlast.

Jak vůbec vidíte současnou situaci na Ukrajině?

Nikterak se nelepší. Teď jsem četl dokonce v MF Dnes, že americký senát zakázal instruktorům, aby školili neonacisty v praporu Azov. To je něco, co na běžné mediální scéně vůbec nebylo vyřčeno. To jsme si říkali jen my a byli jsme zařazováni na nějaký seznam paní Slonkové jako agenti Putina. Takže i v Americe někteří lidé začínají otevírat oči a vidí, že neonacismus a rasismus jsou prostě určité ideologie, které jsou hybnou silou konfliktu, který tam je. Takže zastavili vojenskou pomoc a instruktáž pro prapor Azov. Já v této zemi, ve které bojují na straně oficiální vlády paravojenské jednotky, což neexistuje nikde v Evropě a je to porušení všech principů Evropské unie, nevidím žádný dohledný výsledek. G7 se schází bez toho, aniž jedná s Ruskem, celá řada politiků v Americe říká – sankce selhaly, musíme hledat východiska nebo musíme přitvrdit a demonstrovat sílu. Já bych velice varoval před tím, abychom se účastnili nějakých ukazování svalů Rusku, protože ani to není východisko.

A se sankcemi souhlasíte?

O tom, že sankce politicky selžou, o tom celá řada z nás mluvila hned na začátku, že to bude mít opačný efekt. Nikdo na to nechtěl brát zřetel. Vytvořilo to problém nejen na ruskou ekonomiku, ale i na naše vlastní ekonomiky. Ale ten efekt politický, že by došlo k nějaké změně v Rusku, ten to mělo samozřejmě opačný. Je třeba zasednout společně ke stolu – Evropa, Ukrajina a Rusko – a jednat.

David Hora

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová