Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S Kájou se dá najít vždycky řeč... Schwarzenberg vyrazil do Teplic „ke Kozičkám". Téma? Zloději, čemu se Češi smějí, Babiš i kdo je tu skutečný pohlavár

23.03.2015
S Kájou se dá najít vždycky řeč... Schwarzenberg vyrazil do Teplic „ke Kozičkám. Téma?  Zloději, čemu se Češi smějí, Babiš i kdo je tu skutečný pohlavár

Foto: Hans Štembera

Popisek: Karel Schwarzenberg

Kolem čtyřiceti lidí dorazilo minulý týden do Restaurace U Koziček na akci „Pivo a beseda s Karlem Schwarzenbergem“. Ikona strany TOP 09 odpovídala mimo jiné na dotazy o ministru financí Babišovi, na přetřes se dostala i Ukrajina, zlehčování krádeží v Čechách nebo úvahy nad tím, zda je ISIS pro nás nebezpečím.

Karel Schwarzenberg dorazil do Teplic na neformální posezení s veřejností, která byla pozvána zejména prostřednictvím sociální sítě teplické TOP 09. Jeden z příchozích se na knížete obrátil s tím, že ho udivilo, proč zrovna nyní a zrovna do Teplic, když není před žádnými volbami ani se tu neděje žádná význačná akce. „Já toto praktikuji celou dobu, co dělám politiku,. Volby nevolby, pravidelně jezdím po republice a diskutuji s voliči, abych měl přehled, co se v zemi děje, co lidi řeší a co je trápí, měl zpětnou vazbu coby politik,“ opáčil pohotově pražský politik.

Dodal, že je to pro něj přirozené. Ostatní politici přijedou jen tehdy, když jsou volby a oni potřebují volební hlasy. „Bez toho, tedy kdybych se jen zakotvil v Praze, bez toho přeci služba voličům, na kterou jsem delegován, není vůbec možná,“ opáčil ještě.

Není krádež jako krádež? Proč se lidé smějí…

Za zajímavé považovali někteří přítomní hosté Schwarzenbergovy myšlenky o vztahu Čechů k zákonům a právu v obecném významu, které to slovo pro lidi má. „U nás v Čechách není vypěstovaný vztah k právu,“ zdůraznil a pokračoval: „Vysvětlím vám to. Podívejte se třeba zloděj, když se mu podaří nějaká vypečená krádež, on to nejenže neskrývá, on se tím chlubí a občané reagují jak? Občané se tomu smějí. Krádež je zde v Čechách brána jako něco k pousmání. Ale krádež sama o sobě v jiných civilizovaných zemích je považována za vážný zločin. Lidé, kteří mají vztah k právu – který tedy Češi vesměs nemají – prostě takovou krádež nemohou přehlédnout. Takto by měla civilizovaná společnost přemýšlet,“ povídal a shrnul: „Právo a zákony jsou dvě rozdílné věci.“

Přidal v té souvislosti i příběh o svém známém, s nímž si povídal, a dotyčný se mu chlubil, co kde nekalého dokázal. A ještě se Karlu Schwarzenbergovi svěřil, že on, Schwarzenberg, je jen takový postranní politik, ale dotyčný že má schůzku se skutečným pohlavárem.

Ministr financí by radost neměl. Řídí stát jako sámošku

Padla otázka na ministra financí a zakladatele hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Jeden z hostů se zeptal, jestli si Karel Schwarzenberg i s odstupem času stojí za tím, co uvedl v roce 2013 – že Andrej Babiš řídí stát jako sámošku. „Vždyť to snad vidíte, ne? Pan Babiš se řídí taktikou, která funguje už od středověku.“ Objasnil, co tím myslí. Je třeba lidi nechat usoužit, utáhnout jim opasky, jako například v případě živnostníků, které si teď vzal na mušku. Prostě nasadit extrémní přísnost, aby lidem unikalo, že on, Andrej Babiš, si jede na vlastní triko a dává státní zakázky svému Agrofertu.

A další věc, proč má takový úspěch? „Podívejte, on skoupil média a zároveň má vliv i na distribuční řetězce reklamy, které putují i do ostatních médií,“ zmínil Karel Schwarzenberg s tím, že to je důvod, proč nejen Babišova, ale i konkurenční média tím pádem kolem něj chodí po špičkách.

Ještě na něj koukat u piva? To by mi nechutnalo

V rámci debaty padala i témata na zahraniční politiku a celosvětovou situaci či případná nebezpečí, která z ní mohou plynout pro Českou republiku, například Islámský stát. „Je to banda nebezpečných radikálů, ale v reálu to není nebezpečí pro nás, pro Evropu. Nebezpečí to rozhodně je, ale pro arabské země, kde tito pomatení radikálové působí a páchají zlo,“ přesvědčoval přítomné Karel Schwarzenberg, který v Teplicích strávil se zájemci při debatě zhruba dvě hodiny.

Přestože na setkání projevovali všichni přítomní k hostu respekt, na sociální síti pod pozvánkou na akci mnozí reagovali nepříliš slušně. Nechyběly poznámky jako „Hlavně, aby tam neusnul“, „Škoda času, to raději na procházku, v případě špatného počasí si pustím film“, „Ještě se na něj koukat u piva? Ani by mi nechutnalo!“ a podobně. Našli se i obhájci nejvyššího topkaře, kteří míní, že je lepší „přijít si popít a s Kájou se dá najít vždycky řeč. Lepší, než si neustále stěžovat“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš