Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéf bílinského stavebního úřadu má jít na sedm let do vězení. Kvůli fotovoltaice

01.03.2015
Šéf bílinského stavebního úřadu má jít na sedm let do vězení. Kvůli fotovoltaice

Foto: Archiv KL

Popisek: Solární panely, ilustrační foto

Vedoucí stavebního úřadu v Bílině na Teplicku Milan Vondráček má za zneužití pravomoci úřední osoby a nebezpečné vyhrožování strávit sedm let ve vězení. Podle soudu úředník povolil stavbu solární elektrárny v místech, kde to územní plán nedovoloval.

Rozhodl o tom ústecký krajský soud. Zároveň Vondráčkovi uložil zákaz činnosti ve státní správě a samosprávě na šest let. Vondráček u soudu vinu popíral. Podle předsedy senátu Jiřího Bednáře je ale zřejmé, že o nezákonném povolení rozhodl. Z výpovědí svědků je patrné, že právě on byl tou osobou, která povolení vydala," řekl Bednář v odůvodnění rozsudku.

Vondráček podle obžaloby povolil v rozporu se zákonem v září 2010 stavbu elektrárny společnosti Energosun. Na nezákonné povolení upozornil jeho podřízený Jan Bláha, kterému pak Vondráček podle soudu vyhrožoval. Trest krajského soudu je souhrnný, senát zrušil už pravomocný rozsudek, kterým soud koncem ledna Vondráčka potrestal za to, že sám sobě povolil přípojku k chatě v chráněné krajinné oblasti. Za zneužití pravomoci tehdy dostal roční podmíněný trest.

Sousto pro soudy: Na dvě stě podvodů kolem fotovoltaiky

Fotovoltaika je v republice skloňována zejména s 'fotovoltaickým tunelem'. Například Tomio Okamura o tom v roce 2013 mluvil takto: „Bordel a korupce panuje v ČR i na poli energetiky. Fotovoltaický tunel nás může stát až tisíc miliard." Příklad ze severu Čech není první nelegální aktivitou při prosazování fotovoltaiky. Brněnský krajský soud například loni v červnu poslal vlastníka solární elektrárny Držovice na Prostějovsku Jaroslava Vlčka za pokus o podvod na 6,5 roku a dodavatele stavby Zdeňka Svobodu na sedm let do vězení.

Podle spisu získali pro elektrárnu v roce 2010 nezákonně licenci pro provoz, čímž by za 20 let vznikla škoda 239,6 milionu korun. Licence byla udělena, i když v Držovicích nebyl nainstalován žádný solární panel. Pracovník ERÚ Ladislav Žáček navštívil 30. prosince 2010 elektrárnu Držovice a rozhodl, že je sice rozestavěná, ale schopná provozu. Na základě toho získala elektrárna licenci ERÚ. V elektrárně ale nebyl vztyčen jediný solární panel a Žáčkovi prý byla při kontrole prezentována sousední, tedy jiná solární elektrárna. Soud mu za to v pátek uložil trest deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let.

Případ Držovice byl jedním z prvních podvodů se solární energií v ČR, který skončil rozsudkem. Policie jich vyšetřuje kolem dvou . V roce 2008 bylo v ČR 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, dokdy platily výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno 12 861. Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit podporu fotovoltaiky v zemi.

Podpora zelené energie vyjde Českou republiku na bilion korun

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na to, jak stát poskytoval prostředky na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Finanční podpora pro zařízení k výrobě elektrické energie z biomasy, větru, vody, slunečního záření a bioplynu bude ještě dlouho extrémně zatěžovat ekonomiku České republiky. Odhad NKÚ je, že do roku 2030 celkové náklady na podporované zdroje elektřiny převýší bilion korun. Jen v letech 2011 až 2014 činily téměř 157 miliard korun. Podstatnou část této sumy zaplatí samotní odběratelé jako příplatek ke spotřebované elektřině.

Důvodem velké zátěže ekonomiky je především poskytování plošné finanční podpory všem zařízením, určeným k výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Z této podpory nejvíc čerpaly fotovoltaické elektrárny, které patří k nejdražším z těchto zdrojů. Například v roce 2013 činila podpora zelené elektřiny celkem 44 miliardy korun a fotovoltaické elektrárny získaly dvě třetiny této částky, přestože vyrobily pouze 22 procenta zelené elektřiny. Celkové náklady pro stát budou ještě vyšší, protože provozovatelé 'zelených' elektráren mají právo na úlevu na daních. Jaké výše ale tato daňová podpora dosahuje, není jasné, protože ji ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje.

Zlomové období představoval začátek roku 2011, odkdy začaly provozní podpory pro nově vybudované zdroje klesat. Snaha dostavět fotovoltaické elektrárny za starých, a tedy výhodnějších podmínek vyvrcholila koncem roku 2010 solárním boomem. Mezi lety 2009 až 2012 vzrostlo množství elektřiny, vyprodukované fotovoltaickými elektrárnami, více než třiadvacetkrát, což nemá v porovnání s ostatními státy EU obdoby.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .cz');.

Vložil: Lucie Bartoš