Berte nás jako normální lidi... V Teplicích se přednášelo o muslimech. Arabista potvrdil, že averze se stupňuje po pařížském masakru
13.01.2015
Foto: Gymnázium Teplice
Popisek: O Muslimské dny v Teplicích byl o víkendu zájem.
Zcela zaplněná byla o víkendu aula teplického gymnázia při přednášce v rámci místních třídenních muslimských dnech. Ředitel školy dostal sice před akcí desítky negativních reakcí, zejména prostřednictvím e-mailů, dvouhodinová přednáška ale proběhla bez excesů.
„Jsem rád, že se konala. Diskuze byla kultivovaná," uvedl ředitel školy Zdeněk Bergman. Akci pořádala muslimská obec, škola jí pouze poskytla prostor. „Pro veřejnost jsou takové akce potřebné," prohlásil ředitel. Sám se při přednášce odborníka na islám Bronislava Ostřanského dozvěděl mnoho nového. „Zaujal mě koncept selectivního přístupu k muslimům, takto bychom se k nim měli chovat," zmínil.
Umírnění muslimové mohou být vehnáni do područí radikálů
Ostřanský o selectivním přístupu hovořil i v souvislosti s teroristickými útoky ve Franci, kde minulý týden tři islámští radikálové zabili 17 lidí. Francouzská policie v pátek všechny tři útočníky zastřelila. Události ve Francii podle Ostřanského vyvolají ještě větší obavu z muslimů a averzi vůči nim.
„To se odrazí v pocitech té většiny muslimů, která se od toho distancuje a považuje to za zvrácené," uvedl. Za následek to podle něj může mít, že budou vehnáni do područí radikálů. „Je třeba selectivní přístup. Většině je potřeba nabídnout přátelskou ruku a extremistům tvrdou," řekl. Islámský stát označuje přízviskem takzvaný, podle něj nereprezentuje islám, ale jde proti němu.
Jsme normální lidé. Chodíme normálně nakupovat a máme vlastní náboženství
S průběhem akce byla spokojena hlavní organizátorka Martina Mikulenková. „Chtěla jsem objektivitu. Nechci, abychom byli vnímáni jako že jsme všichni vrahové, že jsme všichni zlí, že děláme něco špatného. Ne, jsme normální lidé, chodíme normálně nakupovat, řešíme normální problémy a máme vlastní náboženství," uvedla Mikulenková. Ani jí se nelíbí, co se stalo ve Francii. „S tím nesouhlasíme, islám toto jasně zakazuje a odmítá," uvedla.
„Návštěvníci měli hodně dotazů a v hodinové diskusi vyjadřovali své názory. Zazněly i mnohé hlasy vyjadřující obavy z šíření islámu či radikalizace některých muslimů. Přitom šlo o kultivovaná vystoupení lidí, kteří evidentně měli dobrý vhled do problematiky. Ještě před začátkem přednášky připravili naši žáci pietní místo v Beuronské kapli, aby tam Tepličané mohli vyjádřit, že i oni jsou Charlie," uvedl po akci ředitel gymnázia.
Podle teplického primátora Jaroslava Kubery zrovna teplické obyvatele v jejich městě, které jako lázeňské už drahnou dobu vítá arabskou klientelu, muslimové tolik z míry nevyvádí. „Tepličákům skutečně vadí jenom ten bordel, ne oni sami o sobě. Notabene půlka města muslimům pronajímá byty. Takže zde to nijak dramaticky vyhrocené není. Nejvíce stížnosti tu není od obyvatel města, ale od pacientů lázní, kteří jsou z Kolína či podobně. Koukají udiveně, že tam sedí skupinka hovořících ženských, jaké v životě neviděli. Tepličákovi vadí, že když odjedou, nechají po sobě nepořádek, i když sám možná v noci nosí k popelnice gauče. Soudnost takhle nefunguje," popsal ze svého města senátor Kubera. V Teplicích se mimo jiné v současné době jedná o "protišátkové vyhlášce".
Teplice byly loni místem, kde se konalo protestní shromáždění proti islamizaci v ČR. Pořádající radikální Dělnická strana sociální spravedlnosti směřovala akci do Teplic i proto, že si lidé z centra na Araby loni stěžovali. Podle nich někteří návštěvníci z arabských států narušují při svých piknicích noční klid, nechávají po sobě v parcích odpadky a ohrožují v autech bezpečnost. Podle mínění Ostřanského se ale nejedná o náboženský problém. „Souvisí to s temperamentem," řekl dnes. „Islámské organizace bych v České republice zrušil," vyjádřil se před pár dny šéf dělnické strany Vandas.
Muslimské dny nabídly na teplickém gymnáziu ukázkou národního oblečení a ochutnávkou národních pokrmů lidí z muslimských zemí.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš