Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Berte nás jako normální lidi... V Teplicích se přednášelo o muslimech. Arabista potvrdil, že averze se stupňuje po pařížském masakru

13.01.2015
Berte nás jako normální lidi... V Teplicích se přednášelo o muslimech. Arabista potvrdil, že averze se stupňuje po pařížském masakru

Foto: Gymnázium Teplice

Popisek: O Muslimské dny v Teplicích byl o víkendu zájem.

Zcela zaplněná byla o víkendu aula teplického gymnázia při přednášce v rámci místních třídenních muslimských dnech. Ředitel školy dostal sice před akcí desítky negativních reakcí, zejména prostřednictvím e-mailů, dvouhodinová přednáška ale proběhla bez excesů.

„Jsem rád, že se konala. Diskuze byla kultivovaná," uvedl ředitel školy Zdeněk Bergman. Akci pořádala muslimská obec, škola jí pouze poskytla prostor. „Pro veřejnost jsou takové akce potřebné," prohlásil ředitel. Sám se při přednášce odborníka na islám Bronislava Ostřanského dozvěděl mnoho nového. „Zaujal mě koncept selectivního přístupu k muslimům, takto bychom se k nim měli chovat," zmínil.

Umírnění muslimové mohou být vehnáni do područí radikálů

Ostřanský o selectivním přístupu hovořil i v souvislosti s teroristickými útoky ve Franci, kde minulý týden tři islámští radikálové zabili 17 lidí. Francouzská policie v pátek všechny tři útočníky zastřelila. Události ve Francii podle Ostřanského vyvolají ještě větší obavu z muslimů a averzi vůči nim.

„To se odrazí v pocitech té většiny muslimů, která se od toho distancuje a považuje to za zvrácené," uvedl. Za následek to podle něj může mít, že budou vehnáni do područí radikálů. „Je třeba selectivní přístup. Většině je potřeba nabídnout přátelskou ruku a extremistům tvrdou," řekl. Islámský stát označuje přízviskem takzvaný, podle něj nereprezentuje islám, ale jde proti němu.

Jsme normální lidé. Chodíme normálně nakupovat a máme vlastní náboženství

S průběhem akce byla spokojena hlavní organizátorka Martina Mikulenková. „Chtěla jsem objektivitu. Nechci, abychom byli vnímáni jako že jsme všichni vrahové, že jsme všichni zlí, že děláme něco špatného. Ne, jsme normální lidé, chodíme normálně nakupovat, řešíme normální problémy a máme vlastní náboženství," uvedla Mikulenková. Ani jí se nelíbí, co se stalo ve Francii. „S tím nesouhlasíme, islám toto jasně zakazuje a odmítá," uvedla.

Návštěvníci měli hodně dotazů a v hodinové diskusi vyjadřovali své názory. Zazněly i mnohé hlasy vyjadřující obavy z šíření islámu či radikalizace některých muslimů. Přitom šlo o kultivovaná vystoupení lidí, kteří evidentně měli dobrý vhled do problematiky. Ještě před začátkem přednášky připravili naši žáci pietní místo v Beuronské kapli, aby tam Tepličané mohli vyjádřit, že i oni jsou Charlie," uvedl po akci ředitel gymnázia.

Podle teplického primátora Jaroslava Kubery zrovna teplické obyvatele v jejich městě, které jako lázeňské už drahnou dobu vítá arabskou klientelu, muslimové tolik z míry nevyvádí. Tepličákům skutečně vadí jenom ten bordel, ne oni sami o sobě. Notabene půlka města muslimům pronajímá byty. Takže zde to nijak dramaticky vyhrocené není. Nejvíce stížnosti tu není od obyvatel města, ale od pacientů lázní, kteří jsou z Kolína či podobně. Koukají udiveně, že tam sedí skupinka hovořících ženských, jaké v životě neviděli. Tepličákovi vadí, že když odjedou, nechají po sobě nepořádek, i když sám možná v noci nosí k popelnice gauče. Soudnost takhle nefunguje," popsal ze svého města senátor Kubera. V Teplicích se mimo jiné v současné době jedná o "protišátkové vyhlášce".

Teplice byly loni místem, kde se konalo protestní shromáždění proti islamizaci v ČR. Pořádající radikální Dělnická strana sociální spravedlnosti směřovala akci do Teplic i proto, že si lidé z centra na Araby loni stěžovali. Podle nich někteří návštěvníci z arabských států narušují při svých piknicích noční klid, nechávají po sobě v parcích odpadky a ohrožují v autech bezpečnost. Podle mínění Ostřanského se ale nejedná o náboženský problém. „Souvisí to s temperamentem," řekl dnes. „Islámské organizace bych v České republice zrušil," vyjádřil se před pár dny šéf dělnické strany Vandas.

Muslimské dny nabídly na teplickém gymnáziu ukázkou národního oblečení a ochutnávkou národních pokrmů lidí z muslimských zemí.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš