Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budete skřípat zuby! O kolik zaplatíme za nákup víc než bohatí Němci? Máme pro vás tabulku... A ministr vyhlašuje válku obchodním řetězcům

10.11.2014
Budete skřípat zuby! O kolik zaplatíme za nákup víc než bohatí Němci? Máme pro vás tabulku... A ministr vyhlašuje válku obchodním řetězcům

Foto: Ilustrační foto seidel.de

Popisek: Německý Kaufland v pohraničí s českými zákazníky počítá, takže dvojjazyčné informační cedule a hlášení pro zákazníky v češtině nejsou ničím výjimečným

Tohle vám zvedne hladinu adrenalinu v krvi! Za stejný nákup zaplatíme v Kauflandu o 40 procent víc než Němci, kteří mají trojnásobné příjmy! Ministr zemědělství Marian Jurečka chce vyhlásit válku nenažraným obchodním řetězcům.

Srovnání cen v Kauflandu u nás a v Německu provedl počátkem listopadu server e-Teplicko.cz a výsledky jeho zjištění vám pořádně zvednou tlak. Nakupovalo se ve stejný den v Kauflandu v Litvínově a německém Marienbergu, vzdáleném jen zhruba 13 kilometrů od českých hranic. Porovnávány byly ceny vybraných potravin, drogerie, nápojů i krmiv pro domácí mazlíčky, nákup byl složen z totožných nebo co možná nejvíc srovnatelných produktů, nakupující se snažili vybírat zboží v akci. Při přepočtu cen použili aktuální kurz 27,80 korun za 1 euro. A výsledek? V Česku zaplatili o 42 procenta víc!

Nabídka v německém Kauflandu je bohatší, ceny nižší a zboží zpravidla kvalitnější

Nabídka v německém Kauflandu je bohatší, ceny nižší a zboží zpravidla kvalitnější

Supermarkety nás škubou jako husy

Přístup českých supermarketů se zákazníkům nelíbí a při letmém pohledu na rozdílnou cenovou tvorbu není divu, že především v příhraničních oblastech jezdí Češi nakupovat ‚k sousedům‘. „Je smutné, když musíme my, s průměrným platem 1000 euro (a ne všichni na něj dosáhnou) jezdit nakupovat za hranice, kde je průměr o 2000 euro vyšší, a přesto ušetříme. O kvalitě prodávaných věcí snad ani mluvit netřeba. Asi jsme těma klíčema cinkali nějak blbě...,“ posteskl si serveru Mostečan Jakub Bouda.

Co Češi za hranicemi nejčastěji kupují, aby ušetřili? „Do Německa jezdíme nejčastěji do Marienbergu, vyplatí se sýry – 400 g za 1,89 eura, podpalovač (jako naše Pepo) za 69 centů, tady asi 35 kaček, pak taky brusinky za euro, které tu stojí dvakrát tolik,“ říká Daniela Svobodová. Další zákaznice prozradila, že nejvíc kupuje v Německu jogurty, sýry a uzeniny, hlavně vysokoprocentní šunku a párky, a pak vše kolem praní. „Už je všeobecně známo, že je mají kvalitnější,“ dodala. Velmi se vyplatí dětská výživa i konzervy či suchary pro zvířecí miláčky. Německé supermarkety v pohraničí navíc již s českým zákazníkem počítají, takže dvojjazyčné značené, česky psané informační tabule či hlášení pro zákazníky plynulou češtinou nejsou ničím výjimečným.

Jedním z lákadel pro české zákazníky jsou v německých supermarketech i nižší ceny alkoholu

Jedním z lákadel pro české zákazníky jsou v německých supermarketech i nižší ceny alkoholu

Jurečka vytáhne do boje

České řetězce možná budou muset s taktikou drahého a nekvalitního zboží skončit, protože si na ně chce důkladně posvítit ministerstvo zemědělství. Ministr Marian Jurečka varoval obchodní řetězce, že pokud budou dál šidit zákazníky, vyhlásí jim válku. „Chování řetězců koresponduje s naším chováním. Pokud většina spotřebitelů dává přednost výrobkům v akcích, tak je logické, že to obchodníci využijí. Proto dlouhodobě apeluji na spotřebitele, aby nakupovali potraviny z ČR, které mohou být i dražší, ale podpoří tak celou ekonomiku. Když ta poroste, tak se nám to všem vrátí,“ řekl v rozhovoru pro Právo ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Lidé mi občas vyčítají, že se mi to mluví, když mám jako ministr dobrý plat. Když jsem ale po vysoké škole nastoupil do prvního zaměstnání, tak jsem bral 12 000 hrubého, a přesto jsem nakupoval od místního výrobce masa a uzenin, mléčné výrobky od místního farmáře. Když si to totiž přepočítáte, tak zjistíte, že v levném zboží je základního přírodního tuku či bílkoviny méně než v poctivém a dražším výrobu, a tím pádem je mnohem dražší,“ dodal Marian Jurečka.

Srovnávací tabulka stejného nákupu v německém a českém Kauflandu

srovnávací tabulka nákupu Kauflandu v Německu a u nás

Češi, kteří berou v průměru přibližně třikrát méně než Němci, tudíž musí v poměru ke svým příjmům vynakládat na zajištění zboží každodenní potřeby 4,5x více než Němci. Jaká ironie! V jakých podmínkách žijeme, přestože se řadíme v období po 2. světové válce k tzv. vítěznému bloku, zatímco naši západní sousedé, kteří vyvolali největší válečný konflikt v historii lidstva a zavinili smrt milionů lidí, se mají mnohem lépe než my! Jak je to možné?

Poražení profitovali, vítězové splakali nad výdělkem

Obecným zvykem se v posledním čtvrtstoletí stalo svádět vinu za stav naší ekonomiky na komunisty. V tomto případě však kořeny spočívají někde jinde. Válkou zdecimované Německo se totiž stalo ihned po ukončení konfliktu obrovskou příležitostí pro kapitál vyspělých zemí. Prakticky ve všech odvětvích investoval v Německu zahraniční kapitál ve velkém, většinou takzvaně na zelené louce, což je mnohem snazší a výhodnější. Efekt byl navíc ještě umocněn právě startující novou vlnou technického pokroku, díky níž se zdevastovaná německá ekonomika rychle proměnila v jednu z nejvyspělejších v Evropě.

O poválečné morální hodnocení Německa, na jehož území investovaly, totiž bohatým korporacím nešlo ani omylem, určující byl pro ně zisk. A tak zatímco se Československo potýkalo vlastními silami s nápravou škod, na nichž leckdy lidé v nadšení z nabyté svobody pracovali i zadarmo ve svém volném čase, a navíc ještě pomáhalo „spřáteleným zemím“, na hospodářskou obnovu poražené bývalé Třetí říše plynuly miliardy, z velké části ze zámoří. V konečném důsledku jsme tudíž vzhledem k poválečnému vývoji prohráli 2. světovou válku my, a nikoli Němci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská