Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EXKLUZIVNĚ Nový duchcovský starosta, sociální demokrat, který se spolčil s rasistickými „Dělníky“, prý kecá blbosti. Bývalá starostka nám prozradila zákulisí

08.11.2014
EXKLUZIVNĚ Nový duchcovský starosta, sociální demokrat, který se spolčil s rasistickými „Dělníky“, prý kecá blbosti. Bývalá starostka nám prozradila zákulisí

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Duchcov, město demonstrací, organizovaných Dělnickou stranou sociální spravedlnosti

Je to rasistická strana a té se ruka nepodává. To je názor politického grémia sociální demokracie, které koncem týdne projednalo zrušení své duchcovské buňky. Její představitelé totiž ve čtvrtek uzavřeli v městečku na Teplicku koalici s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Starosta Zbyněk Šimbera se za to dočká vyhazovu z ČSSD. Pro KrajskéListy.cz věc komentuje bývalá starostka. A do toho se vyjadřuje i nejvyšší od „Dělníků“...

Členové užšího vedení oranžové vládní strany se jednoznačně shodli na tom, že spolupráce s extremistickou a rasistickou stranou, jak označili DSSS, je zcela v rozporu s programem a hodnotami ČSSD, které strana hájí od svého obnovení v roce 1989. Grémium proto vyzvalo krajský výkonný výbor své strany v Ústeckém kraji, aby na svém nejbližším jednání místní organizaci v Duchcově zrušil.

„Jsme demokratickou stranou, jejíž programové hodnoty zcela vylučují spolupráci se stranami jako je DSSS. Místní organizace ČSSD v Duchcově tyto mantinely překročila a musí být zrušena,“ uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka s tím, že zastupitelé ČSSD měli v Duchcově možnost uzavřít koalici s jinými stranami, ale nevyužili ji.

Co za tím je? Bývalá starostka prozrazuje, čeho se bál

Proč se tak stalo, vysvětlila pro KrajskéListy.cz dosavadní duchcovská starostka Jitka Bártová (Šance pro Duchcov). Dovolat se na starostův mobil se totiž nepodařilo. „Dnešní divná koalice nebyla pro ČSSD jediným řešením. Byla pro pana starostu Šimberu ale tím nejpohodlnějším řešením,“ začíná Jitka Bártová.

Dosavadní starostka Duchcova Jitka Bártová

Jitka Bártová, dosavadní starostka Duchcova

Rozveselilo ji prý, když dosavadní místostarosta a nově starosta Šimbera do médií řekl, že za čtyři roky v radě města se utvrdil, že s lidmi z Šance pro Duchcov, ODS, TOP 09 spolupracovat nechce. „Já se obávám, že ho spíš trápil směr, kterým jsme se snažili vydat. A metody, které jsme prosazovali: Výběrová řízení nad 40 tisíc korun, GPS ve služebních autech, díky čemuž jaksi výrazně klesl počet najetých kilometrů, práce na počítači, řádné podklady pro jednání a podobně. On na počítači nepracuje, ale my jsme chtěli zasílat materiály elektronicky,“ uvádí několik konkrétních příkladů, na čem se dříve s tehdy ještě  místostarostou neshodli.

Ošklivá kampaň? Slabý odvar a jen ublíženecká slova

Zbyněk Šimbera jako druhý důvod uvádí, že navíc „tito lidé“ před volbami proti němu vedli ošklivou kampaň. „Takže bylo nemyslitelné, abych s nimi ještě někdy spolupracoval,“ uvedl. „Ošklivá kampaň?  Jednou jsem napsala na Facebook, že jsme v tomto volebním období rozmotávali kauzy, které se zašmodrchaly v minulých obdobích. Chtít například věnovat polikliniku někomu, kdo na ni deset let koukal a neměl žádný nápad, ale získal o ni zájem až ve chvíli, kdy se přihlásil jiný zájemce, který z ní chtěl vybudovat domov důchodců…“ reagovala na jeho slova Jitka Bártová. Ta by se měla poté, co nebyla opětovně do čela města zvolena, vrátit jako zaměstnankyně do lokální firmy AGC, kde působila jako ekonomka.

Ani dělníci si neodpustili reakce. Sobotka je prý hysterka

Dění v Duchcově komentoval v pátek i nejvyšší z Dělnické strany sociální spravedlnosti. „Je jisté, že mnohá rozhodnutí pana Sobotky řídí jeho vlastní strach z oponentů. Přesně před rokem s velkou hysterií nechal odstranit členy vedení své strany kvůli schůzce s prezidentem republiky. Nyní volá po zrušení místní organizace ČSSD v Duchcově a vylučování jejích členů kvůli demokraticky zvolené koalici s naší stranou," říká předseda DSSS Tomáš Vandas.

Skvrny na sociální spravedlnosti jsou podle něj někde jinde než u duchcovských členů. Proč místo hysterických reakcí dosud pan premiér veřejnosti nevysvětlil, jak si za poslanecké náhrady, tedy za peníze daňových poplatníků, pořídil luxusní byt v Praze? Proč třeba nemluví o podezřelé privatizaci OKD, která se v minulosti z jeho iniciativy uskutečnila a díky níž stát prodělal několik miliard korun? Myslím si, že pravě takové skutečnosti jsou skvrnou či spíše skvrnami na štítu ČSSD a pana Sobotky. Na rozdíl od něj máme čisté ruce, neumazané korupcí a rozkrádáním státního majetku," dodává Vandas.

„Celý rok slibujeme naším voličům, že nepodpoříme bývalou starostku Bártovou, a tak bylo zcela jasné, že se Šancí pro Duchcov do koalice určitě nepůjdeme a jiným způsobem to poskládat opravdu nešlo," vyjádřila se k věci přímo duchcovská buňka Dělnické strany sociální spravedlnosti. Na své internetové stránce se vyjadřuje i ke spojení s KSČM, což je třetí koaliční partner. „Ze čtyř zastupitelů KSČM je pouze jeden členem této strany, ostatní jsou nestraníci, a nedá se tak mluvit o komunistech," míní duchcovští „dělníci".

Dva týdny čekání na vyhazov

Krajský výkonný výbor ČSSD v Ústeckém kraji zasedne 24. listopadu. Kromě zrušení místní organizace Duchcov by měl také padnout návrh přímo na zrušení členství nového starosty Zbyňka Šimbery a Andrey Abertové, kteří vytvoření nepřijatelné koalice podpořili.

V rámci strany však existuje i mechanismus odvolání. Stranický osud těchto dvou osob tedy v tuto chvíli ještě není jistý.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš