Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle se Sobotkovi vážně nelíbí! Chce vytahat za pačesy svou ČSSD v Duchcově. Spolčila se totiž s DSSS. Vážně je úplně zruší?

07.11.2014
Tohle se Sobotkovi vážně nelíbí! Chce vytahat za pačesy svou ČSSD v Duchcově. Spolčila se totiž s DSSS. Vážně je úplně zruší?

Foto: ČSSD

Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Duchcov na Teplicku v severních Čechách sestavil povolební koalici, kvůli které se vzteká premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sociální demokracie se tu totiž spojila s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti Tomáše Vandase. Od tohoto spojení se šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka striktně distancuje.

Kdyby byl jen nespokojen, to by ještě nebylo tak horké kafe. Jenže on chce tamní organizaci ČSSD přímo zrušit! „Dělnickou stranu sociální spravedlnosti považuji za naprosto nedůvěryhodného koaličního partnera. Zpráva o spolupráci ČSSD a DSSS v Duchcově mne velmi znepokojila,“ sdělil předseda strany novinářům. Již v pátek se tím budeme na politickém grémiu sociální demokracie intenzivně zabývat. „Místní organizace Duchcov bude zrušena,“ říká rázně premiér.

Tři členové Dělníků v zastupitelstvu!

Duchcov na Teplicku se stal jediným místem v Ústeckém kraji, kde se Dělnická strana sociální spravedlnosti do zastupitelstva dostala. V zastupitelstvu, které má 21 lidí, usednou tři členové koalice DSSS a hnutí Za bezpečný Duchcov. ČSSD v Duchcově volby vyhrála. Získala pět mandátů.

Demonstrace v Duchcově, kterou pořádala DSSS.

Dělnická strana sociální spravedlnosti v Duchcově posílila po vlně demonstrací proti nepřizpůsobivým lidem.

Problémem Duchcova je váznoucí komunikace, tvrdil už před půl rokem Dienstbier

Problémem severočeského města Duchcov, kde v loňském roce útok na manželský pár vyvolal protiromské nálady, je váznoucí komunikace radnice a neziskových organizací, řekl v květnu po své návštěvě ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Osobně chci vidět situaci, mluvit se zástupci obcí i neziskových organizací, protože pohledy mohou být velmi různé," řekl Dienstbier novinářům po návštěvě Duchcova.

Loni tam několik lidí brutálně zaútočilo na ulici na manželský pár, útočníky byli Romové. Případ vyvolal v Duchcově protiromské nálady. Soud v březnu udělil pěti lidem za útok tresty od roční podmínky do tří let vězení. Konstatoval, že napadení nemělo rasový podtext. Událost ale vedla k sérii demonstrací místních, červnová akce krajně pravicové Dělnické stany sociální spravedlnosti vyústila v ostrý střet jejích účastníků s policií.

Stačilo by získat pocit, že všichni máme stejná práva a povinnosti

„Demonstrace nic nevyřeší. Pro začátek by stačilo získat pocit, že všichni máme stejná práva a povinnosti. Připadá mi, že tomu tak vždy není," řekla po jednání s Dienstbierem starostka Duchcova Jitka Bártová (Šance pro Duchcov). Podle ministra by fungující integrace měla zlepšit život jak sociálně slabým, tak i většinové společnosti.

Ve snaze předcházet přestupkům a trestným činům město zřídilo čtyři asistenty prevence kriminality. Bezpečnostní situace v Duchcově se podle Bártové zlepšila. Jak ale řekla, cítí klid před bouří.

Pracovníci Agentury pro sociální začleňování se urazili

Z Duchcova v lednu 2011 odešla vládní Agentura pro sociální začleňování poté, co se město rozhodlo privatizovat domy v lokalitách Jižní Duchcov a Viktorina. Radnice tím podle agentury ztratí vliv na složení obyvatelstva a připraví se „o nástroj", jak pracovat s rodinami, které pravidla dodržují a mohly by svou situaci zlepšit. Starostka dnes však řekla, že obavy agentury se nenaplnily. „Její pracovníci se ale urazili, že jsme jejich návrhy vzali pouze na vědomí, a odešli," uvedla. Podle Dienstbiera je třeba celkově vyhodnotit, zda je agentura efektivní nástroj.

Problémy se sociálním začleňováním se podle něj v Duchcově nedaří příliš řešit. „Bavili jsme se o možnostech, jak ze strany vlády pomoci, jaké by mohly být nástroje," řekl ministr. Další konzultace budou podle něj následovat. „Cítila jsem potřebu vysvětlit panu ministrovi svůj pohled na situaci v Duchcově. Myslím, že se mě snažil pochopit," uvedla Bártová.

Radnice v Duchcově volila cestu represe. Sociální pracovníci se toho obávali

V Duchcově nefungovala a zjevně dosud nefunguje ani komunikace mezi radnicí a občanským sdružením Květina, které tam provozuje nízkoprahové zařízení. „Rozcházíme se v názoru na poměr prevence a represe," řekla sociální pracovnice centra Veronika Klaus Horčíková. Podle starostky však už nemá význam se sdružením jednat, protože na konec roku ohlásilo odchod z Duchcova. „Máme obavy, že po podzimních komunálních volbách bude situace na radnici ještě horší," uvedla Horčíková a jak se ukázalo, byla to prorocká slova...

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace