Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muslimské ženy v hábitech, ověšené zlatem, cupitající dva kroky za mužem, restaurace s arabskými názvy, lidské výkaly na chodnících. Teplice zažívají arabský nájezd

28.08.2014
Muslimské ženy v hábitech, ověšené zlatem, cupitající dva kroky za mužem, restaurace s arabskými názvy, lidské výkaly na chodnících. Teplice zažívají arabský nájezd

Foto: Islám v ČR nechceme! / Facebook

Popisek: Arabky v Teplicích

A místní odpovídají peticemi a příspěvky na facebookové stránce s názvem Islám v ČR nechceme… V severočeských Teplicích narůstá nespokojenost s hosty z arabského světa. Místní si stěžují, že návštěvníci pocházející z této části světa nerespektují naše zvyky týkající se dodržování klidu a pořádku. Město začalo celou situaci řešit, a to především tím, že hostům domlouvá. Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muníb Hassan Alrawi v rozhovoru pro čtvrteční MF Dnes ale vysvětluje, že muslimové, kteří dělají nepořádek, protiví se své víře, což je oblíbený argument, kdykoliv kdokoliv něco namítne proti muslimům...

MF Dnes také informuje, že v Modlanech mají v horizontu několika let vyrůst velké arabské kolonie s více než šedesáti parcelami, které již údajně nakoupili Kuvajťané. Ti stejně jako Libyjci nebo Saúdové s čím dál větší oblibou jezdí s rodinami na léčení do nedalekých Teplic, jejichž ubytovací kapacita přestává cizincům stačit a tak se poohlíží i po okolních vesnicích.

„Hezká krajina, blízko Teplic a hlavně: Oni chtějí žít vedle sebe, ne každý zvlášť,“ vyjmenoval MF Dnes představitel teplické muslimské obce Marej Abas důvody, proč si jeho krajané vybrali právě Modlany. Arabové údajně hodlají v postavených domcích strávit pouze letní sezonu a posléze se vrátit zpátky do vlasti. Místní by podle něj mohli na celé věci vydělat. Ve zbytku roku prý mohou domky udržovat a tím si přivydělávat.

Obavy některých starousedlíků peníze prozatím rozptýlit nedokázaly. Bojí se, aby po sobě lázeňští hosté nezanechávali nepořádek a neporušovali noční klid, jako se tomu děje v Teplicích. „Já jen doufám, že když budou žít ve svém, nebudou dělat nepořádek,“ uvedl pro MF Dnes jeden z obyvatel Modlan.

Náměstek Hanza se chystá do muslimské modlitebny - vysvětlovat

Náměstek primátora Teplic Hynek Hanza v rozhovoru pro server iDnes.cz uvedl, jak je to v lázeňském městě s rozepřemi mezi místními obyvateli a arabskými hosty, kteří lázně pravidelně navštěvují. Občané Teplic si totiž stěžují, že arabští hosté dělají nepořádek a ruší noční klid. Náměstek to chce změnit. A dodává, kolik to bude stát.

Hanza chce navštívit modlitebnu arabských návštěvníků a třeba i s pomocí tlumočníka vysvětlit přítomným, jaké chování je v naší kultuře ještě přijatelné, a jaké už ne. Uznává, že Arabové se pohybují ve zcela jiném kulturním okruhu, proto chce postupovat spíše cestou domluvy, ale trvá na tom, že jisté věci musí být respektovány. Jaké například?

„Že nesmí rušit noční klid od 22. hodiny do 6. hodiny ranní, omezovat či ohrožovat ostatní nebezpečnou jízdou na kole a bruslích, provozovat míčové hry mimo místa k tomu určená, znečišťovat veřejná prostranství, vylepovat plakáty, malovat po objektech nebo poškozovat zařízení parku, špinit lavičky a že cyklista do 18 let musí jezdit s ochrannou přilbou,“ podotýká náměstek.

Teplice v tomto směru v tomto směru hodlají spolupracovat s městskou i státní policií. Využijí služeb tlumočníků a hostům se do rukou dostanou letáky s potřebnými informacemi. Tlumočníka poskytne muslimská obec zdarma. Zaplatí navíc várku letáků, protože tato komunita stojí o poklidné vyřešení situace.

Tepličtí si stěžují a podepisují petici

„Představím si muslimské rodiny s dětmi svačící na lavičkách v parku, ženy zahalené v hábitech a ověšené zlatem, cupitající dva kroky za kráčejícím mužem. Restaurace a čajovny s arabskými názvy, lidské výkaly na chodnících, či plovoucí v lázeňských bazénech… To vše si představím při vyslovení jména Teplice. Arabové ze Saudi, Libanonu, a nejrůznějších emirátů Blízkého východu si Teplické lázně oblíbili a každoročně jich sem přijíždí okolo pěti tisíc. Kupují zde dokonce nemovitosti, a podnikají v realitách a cestovním ruchu. Chtějí tu totiž žít natrvalo,“ píše čtenář na webu Atllanka.

A Tepličák, který má vlastní web s pregnantním názvem Co mne v Teplicích bere a sere, je stručný: „Sere mě cokoliv arabskýho na čemkoliv co má kola!“ A vysvětluje: „Arabové v Teplicích dohnali touhu po mobilitě až za hranici snesitelnosti. Jezdí všude. Kam nemohou autem, tam vjedou na kolech, nějakých šlapacích udělátkách, koloběžkách, vozících, nedbajíce pravidel. Jezdí po trávníku, po záhonech, nebezpečně po chodníku, nezodpovědně, pokřikují. Občas se jim podaří do někoho narazit a to pak rychle mizí…“

Na facebookové stránce Islám v ČR nechceme! se najdou i vtipy... Byť jde o černý humor.

Podle Alrawiho to jsou „špatní muslimové“

Alrawi prozradil, že do lázeňského města přijíždí každý rok asi tři tisíce arabských hostů s rodinami, kteří pochází především z oblasti Perského zálivu, např. z Kuvajtu nebo Saúdské Arábie. A v těchto zemích oblasti zeleně zpravidla uměle vytvořené ve městech jsou určeny k tomu, aby si v nich děti mohly hrát a rodiny se bavit. To ale ještě neznamená, že by mohly dělat nepořádek. I arabským hostům prý vadí nepořádek, a pokud ho dělá někdo z arabských hostů, ostatním to vadí. Všichni muslimové zkrátka nejsou stejní.

„Vůbec nejhorší věc je, že si to pak někdo spojí s islámem. Přitom v první kategorii nauky o islámu je hygiena. Podle výroku proroka Mohameda, chcete-li sedět na veřejném prostranství, musíte všem kolem dát jejich práva. Jedno z těch práv je udržovat pořádek a nikoho neotravovat. Někteří turisté v Teplicích tedy určitě postrádají znalost islámu a dělají vůči islámu chybu a upírají práva ostatním spoluuživatelům veřejného prostranství,“ podotýká Alrawi.

Podle něj je to neomluvitelné, ale česká muslimská obec za to nemůže. Ona si turisty cestující do Česka nevybírá. Alrawi má za to, že by se do celé věci mohlo vložit i české Ministerstvo zahraničních věcí a připravit jistý protokol zásad, které by si každý klient přečetl a podpisem stvrdil, že s nimi byl obeznámen. Primárně je to ale záležitost agentur, které do Česka arabské hosty vozí.

Arabští hosté, kteří ve stále hojnějším počtu jezdí na léčebné kúry do Teplic, přidělávají vrásky na čele obyvatelům okolních vesnic. Například v Modlanech hodlají cizinci postavit domy, v nichž by trávili letní sezonu. Starousedlíci se bojí nepořádku a nočního hluku, kterému již čelí lázeňské město.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová