Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byli jsme strašně naivní, Nečas lhal, kradlo se ve velkém a Nagyová prahla po moci… Bývalý místopředseda vládní strany vzpomíná

17.07.2014
Byli jsme strašně naivní, Nečas lhal, kradlo se ve velkém a Nagyová prahla po moci… Bývalý místopředseda vládní strany vzpomíná

Foto: Tan

Popisek: Tomáš Jarolím je nyní zastupitelem v rodných Teplicích.

Pro čtenáře ParlamentníchListů.cz zavzpomínal bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím na dobu, kdy byli členové VV ve vládě. Podle jeho vlastních slov prý byli víc než naivní. O většině lidí z VV si ale nemyslí nic špatného. „Byla to doba, která prověřovala charakter a mnoho z těch lidí neobstálo, zejména mladých, ale to já nemohu a nechci soudit,“ říká.

Bývalý místopředseda Věcí veřejných pro boj s korupcí Tomáš Jarolím z politiky neodešel. V současnosti je nezávislý zastupitel v Teplicích. Čtenář ParlamentníchListů.cz, který sám říká, že chodí pravidelně volit, se však zastupitele Jarolíma ptal ještě na Věci veřejné. Zajímá ho, jak zpětně VV hodnotí a také jak vnímá lidi z véček. Například Radka Johna, Karolínu Peake, Víta Bártu nebo sebe. „Byli jste naivní? Byli jste moc přísní? A co přejete paní Nagyové, jak myslíte, že její kauza dopadne?“ klade otázky čtenář.

„Naivita? Bezesporu a ve velkém,“ říká bez rozpaků Jarolím a popisuje, jak na jednom z prvních zasedání vedení VV, kde byl ještě jen jako host, řešili šetření na ministerstvech VV.  „Tehdy se vedla urputná diskuse o tom, jak resort dopravy a vnitra musí ušetřit každý dvě miliardy. Bylo to v rámci koaličních prohlášení o šetření na resortech. Úspora na dopravě a vnitru měla kompenzovat neškrtání rozpočtu na školství. To byla naivita non plus ultra, neboť koaliční partneři z toho měli legraci. Od nich šetřit nikdo nechtěl a ani nešetřil. Tam se kradlo ve velkém,“ napsal bývalý místopředseda Věcí veřejných pro boj s korupcí.

Věřili jsme, když Nečas sliboval

Naivní podle Jarolíma byli i v jednáních s koaličními partnery a tehdejším premiérem za ODS Petrem Nečasem. „Nebo případ odchodu Radka Johna z vnitra, kdy jim Nečas nasliboval, že když to udělají, tak jim dá za pár měsíců justici, kde mohou bojovat s korupcí. Panebože, to je víc než naivita,“ říká dnes Jarolím.

„Příběhy o Kubicem, to se sem ani nedá napsat, za to by mne zase někdo žaloval. To samé na Ministerstvu dopravy po odchodu Bárty. Podával jsem trestní oznámení na D47 jen proto, že Dobeš se prostě utrhl a někdo si ho koupil a vedení VV s tím většinově nechtělo nic dělat,“ shrnuje bývalý véčkař.

Dal jsem hlavu na špalek

Co čtenář myslel údajnou přísností VV, není úplně zřejmé, ale Jarolím se domnívá, že jde mimo jiné o situaci, kdy požadoval odchod ministrů VV z Nečasovy vlády. „Nebo když jsem dal hlavu na špalek před grémiem a požadoval odchod ministrů z vlády, kteří to následně odmítli udělat a odtrhla se platforma LIDEM. Už tenkrát to Karolína Peake sama popsala na předsednictvu přesně: 'Tome, ty jsi ranař a já jsem v tomhle přizdisráč'," cituje Jarolím Peake s omluvou za vulgární výraz. Připomeňme, že Tomáš Jarolím v dubnu 2012 na místopředsednický post rezignoval, protože se mu nepodařilo prosadit, aby VV opustily vládu.

Jarolím se ve VV dostal v průběhu času a za předsednictví Radka Johna na vyšší stranický post. Hlavním důvodem bylo podle Johna společné téma protikorupční strategie. To koneckonců Jarolím potvrdil, když na jeho popud začala protikorupční policie prověřovat ministra financí Miroslava Kalouska kvůli podezření z korupce. „Podával jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, které státní zastupitelství překlasifikovalo na pana Kalouska," konstatoval Jarolím.

Byla to doba, která prověřovala charakter

Vzpomínání a bilancování by podle slov bývalého místopředsedy VV bylo na několik hodin povídání o konkrétních situacích a lidech. „O většině lidí z VV si nemyslím nic špatného. Byla to doba, která prověřovala charakter a mnoho z těch lidí neobstálo, zejména mladých, ale to já nemohu a nechci soudit,“ říká politik, který se dnes angažuje zejména v komunální politice.

Na závěr své odpovědi čtenáři ParlamentníchListů.cz se vyjádřil i ke kauze Nagyová. „A paní Nagyová? Jako všechny i toto je zejména lidský příběh. O touze a ambicích ženy a posedlostí mít moc. O slabosti, manipulativnosti a nedostatku vnitřního postoje muže, konkrétně pana Nečase. O době, kdy kmotrovský systém byl na vrcholu, protože prostředí tomu přálo. Jak dopadne soudní proces s paní Nagyovou nevím, neznám podrobnosti, ale obávám se, že pro ni z toho lidské a životní poučení nevzejde. Doufám, že pro společnost a lidi ano. Pro mne určitě...,“ uzavřel Jarolím své vzpomínání.

Tomáš A. Nový

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová