Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hádky mezi Sobotkou a Babišem provázejí kuriózní momenty, baví se senátor Kubera. A prozradil také, kdože je exotický úkaz ve sněmovně

10.04.2014
Hádky mezi Sobotkou a Babišem provázejí kuriózní momenty, baví se senátor Kubera. A prozradil také, kdože je exotický úkaz ve sněmovně

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jaroslav Kubera

Po celou dobu existence vlády expremiéra Petra Nečase šéf ČSSD Bohuslav Sobotka svolával tiskové konference, pomalu i tehdy, když ve Strakově akademii hlasitěji zavrzaly dveře, a téměř nepřetržitě kritizoval hádky ve vládní koalici. Přestože se bývalé vládě v době nejtvrdší krize podařilo stabilizovat veřejné finance, ČSSD vytrvale kabinet označovala negativními termíny. Sociální demokraté i předáci hnutí ANO v předvolební kampani slibovali voličům, že v případě vítězství vytvoří silnou, stabilní vládu, kde na odpovědná místa budou dosazeni odborníci. Dnes je ovšem veřejnost svědkem razantních hádek mezi premiérem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem, včetně mediálních přestřelek. Navíc, někteří ministři mají do odbornosti poměrně daleko. Této skutečnosti si všímá i senátor Jaroslav Kubera (ODS), který v rozhovoru pro KrajskéListy.cz upozornil na poněkud komické momenty, které spory Sobotky a Babiše provázejí.

„Některé okamžiky jsou skutečně kuriózní. Pan Babiš klidně v České televizi veřejně prohlásí, že pokud s ním má premiér problém, tak ať jej z vlády odvolá. Dobře totiž  ví, že Sobotka to udělat nemůže, protože jiná koalice se v současné situaci prostě složit nedá. Hnutí ANO není čím nahradit," řekl Kubera v rozhovoru pro  KrajskéListy.cz.

„Pokud by hnutí pana Babiše z vlády odešlo, tak by jako náhrada zbýval ve sněmovně pouze Tomio Okamura. To je ovšem exotický úkaz ponořený do svého světa. Vzpomínám si,  jak tvrdil, že pracuje 15 až 18 hodin denně, ale na schůzích Senátu vystoupil asi čtyřikrát. Pouze tam aktivně exhiboval, když s ním v Senátu natáčela japonská  televize," dodal senátor. 

Nechci porušit 100 dní hájení

I když má Jaroslav Kubera k činnosti vládního kabinetu velké výhrady, nechce zatím porušit pověstných sto dnů hájení. „Blíží se okamžik, kdy tento obvyklý termín vyprší  a proto si ostřejší kritiku nechám až na tuto dobu. Už nyní ale mohu konstatovat, že co se odbornosti Sobotkovy vlády týká, tak je dokonale vidět například na ministru  obrany, který je stále více hercem, jak tato vláda odborná je," konstatoval senátor.

Senátor je přesvědčen o tom, že hnutí ANO, které ministra obrany do vlády kooptovalo, před sebou nemá příliš světlou budoucnost a je pouze otázka času, kdy se začne  drolit v základech. „Hnutí pana Babiše uspělo v předčasných volbách, neboť lidé pod dojmem dopadů krize a obav z budoucnosti žádali změnu. Domnívám se ale, že voliči  budou nakonec zklamaní a žádnou výraznou změnu ANO nepřinese. Navíc je hnutí složeno z lidí, které Babiš různě posbíral a uměle dal dohromady. Zatím drží při sobě, ale  je pouze otázka času, kdy začne působit odstředivá síla a jednotlivá oka sítě začnou praskat. Pak se někteří Babišovi lidé seberou a z politiky odejdou. Menší část  možná přejde do jiných stran," řekl Kubera.

Babišovy sliby jsou nesplnitelné

„Domnívám se, že lámání chleba v ANO nebude u konce pouhým odchodem některých lidí. Voliči si totiž začnou všímat, že některé sliby pana Babiše jsou nesplnitelné. Například slibovat vyšší penze a zároveň i dřívější odchod do důchodu je prostě nereálné. Na druhé straně má ovšem Babiš velmi dobré poradce, kteří vymysleli řadu  zajímavých strategických postupů. Babišova agentura je prostě velmi schopná. Například ta finta s tím, že se do zdravotnictví se nesmí dát už ani koruna, pak se  chvilku počká a teď, když je před kolapsem, to Babiš zachrání, byl geniální tah," usmál se Kubera.

Jaroslav Kubera nastínil i možný obsah dalšího střetu mezi premiérem Sobotkou a ministrem financí Babišem. Hádka by velmi brzy mohla vyeskalovat právě kvůli  zdravotnictví. Zrušení poplatků se totiž ukázalo jako zásadní chyba a dnes tyto finanční prostředky zdravotnictví zoufale chybí. „Babiš by poplatky klidně opět zavedl.  Velký problém s tím ale bude mít Bohuslav Sobotka, protože právě poplatky byly jedním z hlavních cílů útoků ČSSD. Právě tady by mohl být zdroj dalšího ostrého  konfliktu mezi Sobotkou a Babišem," ukončil Jaroslav Kubera.

Hanele Goldstein

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová