Kubera nebyl nemohoucí chudáček, co ho do té role neustále cpete? Komentář Štěpána Chába
komentář
06.05.2020
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kubera, kuřák a zarputilý propagátor kuřáctví
Byl to silný kuřák, bylo mu 72, s lékaři si moc netykal, na zdravotní prohlídky nechodil a velkou část života fušoval do vysoké politiky, tedy do oblasti, kde je vysoký stres standardem. Před zkolabováním ve své kanceláři prodělal infarkt, který zcela očividně přecházel. Jde to. Když jsem jel předloni sanitkou po infarktu, ptal jsem se na to lékařky, jelikož jsem se pokoušel o to samé, co praktikoval Kubera. Přechodit to. Lékařka mi vynadala a řekla, že je to 50 na 50. Buď to přejde, nebo člověk nechá vydělat pohřební službě.
Nutno dodat, že letos v březnu jsem jeden infarkt s úspěchem přechodil. Není to nic příjemného. Akutní zúžení tepny bolí jako naše účast na válce v Jugoslávii, každá minuta se vleče jako pohřební průvod, ale po pěti hodinách vše utichlo. Kromě mě, tedy. Následujících 14 dní bylo značně nepříjemných. Vyjít schody? Děkuji pěkně, ale jen s třemi zastávkami. Bylo mi zle. A Kubera ten svůj infarkt přecházel ve dvaasedmdesáti a na rautech.
Přechozený infarkt
K tomu řekla Kuberova dcera: „Podle informace od lékařky máme, že ten infarkt už byl z pátku nebo ze soboty. V sobotu vlastně byl kongres ODS, v pátek byla ta schůzka na čínském velvyslanectví s tím čínským velvyslancem.“ Kde se nacházel Jaroslav Kubera 20. ledna, v den své smrti? No na jednotce intenzivní péče rozhodně ne. Našli jej v jeho kanceláři v Senátu České republiky. 50 na 50.
Ostřílený matador
Moc se mi líbí to konspirační pnutí, které zahájila Kuberova manželka v součinnosti s Českou televizí a Seznam Zprávami (a jistě dalšími). Jenže jsou to jen konspirace, které mají za cíl jediné. Otevřít druhou frontu. V první frontě jedou Hřib s Kolářem a Novotným a rozštvávají bez zmocnění obyvatel ve volbách vztahy s Ruskem (a Rusko se takové hloupé provokace chytilo skutečně s vervou, podobně hloupou). Druhou frontu jsme otevřeli s Kuberovou, ČT a Seznam Zprávami proti Číně. A je to zase jako přes kopírák. Neziskovkářské manýry a rozeštvávat a rozeštvávat a postavit tak diplomatické vztahy před hotovou věc. To přeci není v pořádku.
Ale přeci jenom. Jaroslav Kubera nebyl žádné ořezávátko. Ve vysoké politice se pohyboval velkou část svého života. A rozhodně ji nedělal přes nejmenší odpor. Byl kontroverzní, nesmlouvavý, cynicky kousavý. A musel se každodenně setkávat se stresujícími situacemi a momenty a rozhovory a jednáními. Sakra, vždyť to byl druhý nejmocnější člověk v zemi. Na něj ten tlak musel být vyvíjený denně. A Česká televize ruku v ruce s vdovou po Kuberovi nám chce namluvit, že zemřel, protože mu přišel dopis? Kdyby nedostal infarkt (byl silný kuřák, bylo mu 72, neléčil se, s doktory nekamarádil) okrášluje nám Senát doposud. Jenže on ho dostal a snažil se ho přechodit. 50 na 50, sakra. Já se bál vyjít schody, Kubera rajtoval na celorepublikovém sněmu ODS. Ono je vůbec divné, že se dožil pondělí.
Čímž se nestavím na stranu Číny. Její metody, vyděračské dopisy o tom, jak Kuberova návštěva Tchaj-wanu dopadne na české podnikatele, její arogance, to vše je za hranou jakékoliv diplomacie. Prostě politika komunistického noka. Ale o tom se spory nevedou, doufám. Kubera se s čínskou rétorikou jistě setkal i mnohokrát předtím. Jednání s nokem je vždy obtížné. Obzvláště, když má nok spojence na vysokých místech, viz prezidentský kancléř Mynář, který v tom má také ručky, jak tvrdí Deník N. Metody, které Čína vyvinula, byly eklhaft, ale to neznamená, že Čína Kuberu zabila, jak se snaží Česká televize naznačovat skrze Věru Kuberovou.
Kubera se jen v rámci své práce ocitl ve stresující situaci, která vedla k tomu, že dostal infarkt, k němuž měl ovšem nakročeno svým životním stylem a věkem. Mohla to spustit i vyhrocenější debata s paní Kuberovou hned po rautu na čínském velvyslanectví. Nemohla? Ale mohla, co my víme, co se dělo za dveřmi Kuberovic rodiny... no, víme vlastně to samé, co o velvyslanectví a schůzce Kubery s čínským velvyslancem. Paní Kuberová nám také neprozradí, že se večer pohádali. Nepohádali? A kdo to může tvrdit? A kdo mu bude věřit? To jen pro příklad toho, jak dělá Česká televize aktivistickou politiku stylem 'jedna paní povídala'.
Kubera ranař
Měl jsem Kuberu rád. Byl vtipný, sem tam moudrý. Politicky byl na úrovni. Neměl daleko do státníka. A i právě proto mi přijde současné konspirování nedůstojné jeho památky. Jen čekám, kdy někdo přijde s obviněním, že mu čínský velvyslanec přimíchal něco do pití. A budeme tu mít dalšího neprokazatelného a o to víc fiktivního vraha s ricinovým olejem. Zato nastartujeme báječné diplomatické vztahy s Čínou. V politice nemá aktivismus co dělat. A je ho tam čím dál víc.
K primářce ústecké nemocnice
Výsostně mě pobavila odpověď primářky ústecké nemocnice Andrey Vlčkové na otázky Respektu (to je ten s fiktivním ricinovým vrahem, prosím), proč ještě nevydala pitevní zprávu: „Příčinu smrti jsem rodině řekla, tak nevím, co po mně chce. Mě nezajímá, že je to předseda Senátu. Mě tohle zbytečně zdržuje. Ať si Kuberovi skočí někam pro prášek," uvedla a dodala: „Všem příbuzným tady někdo zemřel, nic jiného než mrtvoly tady nemáme. Pro pana Kuberu platí to stejné jako pro všechny ostatní. Až mi doručí písemnou žádost, dostanou zprávu." Nejsem úředník, mě to může pobavit. Ústecký kraj prostě jede bomby, to se nedá svítit.

Vložil: Štěpán Cháb