Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co takhle Rathovi setnout hlavu, narazit ji na kůl a vystavit na Prašné bráně? Komentář Štěpána Chába

komentář 09.01.2020
Co takhle Rathovi setnout hlavu, narazit ji na kůl a vystavit na Prašné bráně? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: David Rath před uvězněním

Vrchní státní zastupitelství v Praze vykonalo loni v listopadu kontrolu podmínek věznění exposlance za ČSSD Davida Ratha, který si odpykává svůj trest za korupci v teplické věznici. A přišlo s výtkami. David Rath neměl muklovský mundúr, ale promenoval se před kontrolou v džínách. Navíc spal na speciální zdravotní matraci, což je také nepřípustné. Koňské žíně musí stačit všem. Bez rozdílu. Matraci měl na doporučení specialisty. Ale víme, jaký to byl specialista, prostě nějaký spolužák ze studií, který mu na lejstro lípnul razítko, aby se Rathovi pohodlněji snilo o svobodě.

Podle webu Česká justice může Vrchní státní zastupitelství vyhodnotit matraci i džíny jako trestné činy maření výkonu úředního rozhodnutí a zneužití pravomoci úřední osoby. Rathovi se tak nejspíš trest protáhne přinejmenším o půl století a teplická věznice se zbaví jednoho nebo dvou nepohodlných zaměstnanců, na které to hodí. Podobně si Vrchní státní zastupitelství došláplo i na pobyt ve vězení Marka Dalíka. Ten se měl rekreovat v penzionu namísto ve věznici. Ze zprávy o Dalíkově věznění doslova teklo pohoršení, že Dalík dostatečně netrpěl. Och jéje, devítiocasou kočku a denně před spaním zbičovat. Přitom David Rath, podle vedení teplické věznice, v džínách chodil jen na výtvarný kroužek, jinak nosil standardní muklovský mundúr. Jak u harantů na dvorečku, když malý Jarda žaluje pančelce, že Pepíček říkal, že sní všechen písek, aby si Jarda nemohl hrát, skutečně.

Korupce nekorupce, vězeňství máme na úrovni středověku

Položme si zcela jednoduchou otázku – čím bude David Rath prospěšný společnosti, když bude sedm let za mřížemi okopáván Vrchním státním zastupitelstvím za to, že nosí džíny? A to se jistě dočkáme žaloby ze strany Ratha, který se o možnost nosit džíny a spát na matraci svých snů bude soudit hlava nehlava. K čemu nám tam Rath je? Odsedí si svých sedm let. A dál? Společnost se pomstila? A komu? Tak leda sama sobě.

Místo sedmi let v lochu, kde se stejně bude kopat do pozadí a vymýšlet žaloby, by si mohl trest odsloužit třeba u Lékařů bez hranic. Roupy by ho hned přešly, kdyby musel být užitečný třeba v Angole. To samé Marek Dalík. Místo žaláře by dělal ekonoma v nějaké nepolitické a politicky neangažované neziskovce. Komu by tím prospěli? Rath by léčil a setkával se s opravdovým utrpením. Měl by příležitost vidět svět z jiného úhlu. A třeba by jej to něco naučilo. No, rozhodně by jej to naučilo daleko víc, než dohadování se s Bradáčovou o matraci a džíny. A Dalík? Pomohl by neziskovce a zároveň i sobě, protože by možná začal vidět svět z jiného úhlu. I čutálista Řepka mohl místo trapného uvěznění třeba rok trénovat mládež.

Středověk

Cílem potrestání je to, aby viník pochopil svou vinu a po propuštění se kriminální činnosti nevěnoval. Nejde o to, tedy nemělo by jít o to, aby si trestanec odseděl své, prostě jen proto, aby si to odseděl. Účelem rozsudku nemá být samotný trest, ale snaha, aby viníkovi došlo, co provedl, a není lepší cesty než té, aby sám začal pomáhat a aby viděl, že život má i jiné cesty? Nějaké školení v kriminále je dokonale bezzubé. A to jak od personálu, tak i od spoluvězňů. Podobný princip by šel aplikovat na všechny trestance, snad kromě trestů za násilné zločiny, nebo u notorických zločinců jakéhokoliv druhu.

Páchání dobra se zažere pod kůži, po odpykání alternativního trestu by to byl nový člověk. Pokud si svůj trest odpykává v kriminále, jen se utvrzuje ve své úloze kriminálníka, případně nevinné oběti. A to je kontraproduktivní a pro společnost to má jedině nevýhody. Musí vyživovat celý vězeňský systém, vězeňský personál, musí živit i vězně. A výsledek? Z kriminálu vyleze stigmatizovaný člověk, který právě ztratil lelkováním tolik času, kolik si odseděl. Místo toho mohl dělat něco mnohem užitečnějšího. Neobhajuji Davida Ratha. Ale očividně má manažerské schopnosti, podle všeho i lékařské schopnosti. Proč mu prostřednictvím jeho schopností nedat možnost pracovat pro dobro věci?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb