Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další brutální útok v Duchcově: Romové v sobotu zbili dva muže, jeden má otřes mozku

16.07.2013
Další brutální útok v Duchcově: Romové v sobotu zbili dva muže, jeden má otřes mozku

Foto: Facebook

Popisek: Jeden z napadených

AKTUÁLNĚ Romové v Duchcově opět surově útočili. Napadení dvou mužů mají na svědomí opět členové velmi početné rodiny z Jižního města, která stála za brutálním napadením manželského páru z poloviny května. Tento incident vyvolal vlnu napětí v celé zemi.

„Zle tady dělají cikáni, co se vrátili z Anglie. Jsou agresivní, nadávají a fyzicky útočí. Staří cikáni nám nevadí, na ně jsme zvyklí. Ale ta omladina je problém," sdělil Deníku starší muž z Duchcova.

Čtyři Romové, kteří útočili v sobotu před půlnocí, byli prý opilí. Na paškál si postupně vzali dva muže Martina (35 let) a Tomáše (39 let). Zmlátili je tak, že oba musela ošetřit záchranka. Jeden skončil s otřesem mozku a druhý byl hodně potlučený. Incident se stal u místní duchcovské hospody „U svatého" na hlavní ulici Teplická, jak píše Deník. Policie ve spolupráci s městskými strážníky agresory hned zadržela. „Na místě u události byli mezi prvními duchcovští strážnici, kteří poskytli neodkladnou první pomoc zraněným osobám, zadrželi část romských agresorů a současně přivolali posily a záchrannou službu," řekl velitel Městské policie Duchcov Josef Hulín.

Čtveřici obvinili z ublížení na zdraví s rasovým podtextem a nebezpečného vyhrožování

Čtveřice Romů (od 28 do 40 let) je obviněná z ublížení na zdraví s rasovým podtextem a nebezpečného vyhrožování. „Nejmladší zadržený je i podezřelý z přečinu hanobení rasy, etnické, nebo jiné skupiny osob, protože podle zjištěných důkazů v sobotu dopoledne verbálně napadl v ordinaci lékařku a zdravotní sestru nejen vulgarismy, ale také rasistickými nadávkami. Čtyřiatřicetiletý muž je navíc podezřelý z přečinů násilí proti úřední osobě a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, za které mu v případě odsouzení hrozí až čtyřleté vězení," řekl tiskový mluvčí teplické policie Daniel Vítek. O vzetí do vazby by měl na návrh policie rozhodnout soud.

V Duchcově je napjatá atmosféra od 18. května, kdy pětice Romů napadla mladý manželský pár vracející se z diskotéky. Ženu povalili na zem, kopali a bili pěstmi. Policie případ klasifikovala jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Ústecký krajský soud poslal tři z útočníků do vazby. Názorů a komentářů na dění v Duchcově posledních týdnů je velké množství. K problematice bezpečnosti a kriminality v Duchcově vzniklo na sociální síti Facebook i diskuzní forum. V duchcovském kině se konala i veřejná debata. Přišli na ni jak Romové, tak lidé z majority. Skončila ve chvíli, kdy začaly padat výhružky a vulgarismy.

Chceme slušný život beze strachu, říká starostka

„To, aby si cikáni zkusili udělat pořádek mezi sebou sami je dobrá myšlenka. Je jasný, že lumpové nejsou všichni, každý známe nějakého slušného cikána, bohužel ale když se dají dohromady, zpravidla z toho nic dobrého nekouká. Začalo to tím, že si každý musí vychovávat své děti, že děti musí chodit do školy a že není normální pokřikovat v partě na kolemjdoucí. A to nechci připomínat historky, které se odehrály v duchcovském kině. Tenkrát jsem říkala, že cikáni musí změnit své chování, že musí začít u sebe. A stalo se co? Nikdo snad nemá radost z dnešní situace, ale dokud si původci problémů nepřiznají vinu a sami se nezmění, nemá to řešení. A to nemluvím o tom, že místo přiznání viny často na něčí rady vyhlásí, že jde o diskriminaci. Nikdo nechce ubližovat nevinným, ale všichni chceme slušný život beze strachu. Naučme se konečně věci nazývat pravým jménem," řekla starostka Duchcova Jitka Bártová.

Incident podle serveru Romea

Server Romea vidí situaci pochopitelně trochu jinak. „Po příjezdu na místo zjistili, že čtyři Romové napadli po demonstraci dva muže, a to dle vyjádření útočníků proto, že ti se zúčastnili protiromské demonstrace," píše Policejní deník dle serveru. Hlídka na místě zadržela tři ze čtyř útočníků. Policejní deník tvrdí, že, čtvrtý Rom z místa utekl. Jeho družka však k tomu říká něco jiného: „Policie na místě zadržela tři muže, ale mého druha pustila, nezadržela ho. Ještě večer jsme stáli před domem, okolo šli policisté a normálně se s ním zdravili," řekla serveru Romea.cz Renáta Lázová.

Policisté podle Policejního deníku informovali Speciální pořádkovou jednotku Ústí nad Labem, která se právě vracela z demonstrace v Českých Budějovicích. Policisté této jednotky zadrželi čtvrtého útočníka v domě, kde bydlí, v tu chvíli ale byl u sousedů. „Muž se v domě snažil před policisty skrýt, to se mu však nepodařilo," píše Policejní deník.

Družka tvrdí: Policisté ho zbili 

Těžkooděnci zadrželi tohoto muže v půl jedné v noci. „Nekladl žádný odpor. Přesto ho těžkooděnci povalili na zem a tam ho zbili. Potom ho táhli po schodech - druh po celou dobu naříkal bolestí. Do auta si ho pak hodili pod nohy, ani mu neumožnili, aby si mohl sednout na sedačku. Podle svědectví mých známých zatáhli těžkooděnci mého druha do míst, kterým se tu říká Viadukt, a tam jej zmlátili znovu, patnáct až dvacet minut se odtud ozýval jeho křik a nářek," dodala Lázová.

Podle Daniela Vítka, policejního tiskového mluvčího Ústeckého kraje,  byl  v neděli po půlnoci na základě předběžného souhlasu státního zástupce zadržen tento muž pro podezření ze spáchání několika trestných činů, souvisejících se sobotním napadením dvou mužů v duchcovské hospodě. „Podezřelý při zatýkání opakovaně neuposlechl výzvy policistů a kladl aktivní odpor, takže proti němu museli použít zákonné donucovací prostředky," sdělil Vítek serveru Romea.cz..

V internetových diskusích se objevuje tvrzení, že čtyři Romové, kteří zmlátili dva extremisty, patří k romské rodině, jejíž členové brutálně zbili v Duchcově dva manžele. „Dva z nich jsou z této rodiny (rodu - širší rodina), ale můj druh a jeho bratr s tím nemají nic společného," řekla k tomu pro server Romea.cz Renáta Lázová.

Předcházelo prý řádění extremistů

Rvačce v hospodě předcházelo řádění extremistů v ulicích města. V sobotu se zde sešlo na protiromském shromáždění asi 40 občanů, mezi nimiž byli i extremisté. Na náměstí si vyslechli krátký projev a rozešli se. Část z nich se však vydala do jižní části města, kde žijí Romové. Policie jim na rohu ulic Bílinská a Nádražní zabránila v dalším pochodu. „Jsou tady neonacisté, jsou tady těžkooděnci," sdělila krátce po 16 hodině serveru Romea.cz Zlatuše Tomášová, sociální terénní pracovnice pro romskou komunitu v Duchcově.

V ulici Karla Čapka a Bílinské se v reakci na protiromské shromáždění sešlo asi 70 Romů. Část extremistů se z náměstí vydala právě do těchto ulic. „Byli tady dva náckové a hodili PET láhev po pracovníkovi občanského sdružení Květina. Policie ty nácky zadržela a i s napadeným je odvezla k výslechu," uvedla pro server Romea.cz Zlatuše Tomášová.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová