Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza lithium s klidem a rozvahou; geolog ´ložiskář´ předkládá ověřitelná fakta

komentář 12.10.2017
Kauza lithium s klidem a rozvahou;  geolog ´ložiskář´ předkládá ověřitelná fakta

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Na Cínovci, v horské krajině, která skrývá lithium, poklad budoucnosti. Je to v Sudetech, v česko - německém pohraničí. Zkřížené nástroje mlátek a želízko (´důlní šlígle´) jsou hornickým symbolem

KOMENTÁŘ Ono totiž jsme tu kauzu tak trochu vyvolali my, tedy Krajské listy.cz v komentáři Pavla Přeučila, který vyšel 30. srpna. Zhruba měsíc a kousek stačil, aby se lithia, přesněji rudy obsahující lithium, čapli politici a použili ji jako munici do kanónů, z nichž na sebe hlava nehlava pálí. První byli komunisté, ti se ještě mírnili a psali o kostlivcích ve skříni, pak téma zčápil Babiš a už z toho byla rovnou krádež za bílého dne. On totiž ministr průmyslu Havlíček podepsal memorandum o těžbě s australskou firmou.

A mně pořád vrtalo hlavou: Proč ti klokani, to bychom to nezvládli sami? Samozřejmě jsem se zeptala socdem ministra, již v pátek minulý týden. Proč k těžbě lithia vůbec potřebujeme Australany, přesněji European Metals Holdings Ltd.? To by nezvládla ČR sama? Proč vůbec došlo k tomu, že tato firma prováděla průzkum? Opět - proč to nedělali naši geologové? Poměrně jednoduché otázky. Pokud hádáte, že ministerstvo mlčí jako ryba, jste správně. Tak jsem to zkusila z druhé strany. A doc. RNDr. Jiří Zachariáš, Ph.D. reagoval okamžitě.

 

Pár slov na vysvětlenou

Lithium je dnes velmi populární surovina. Používá se totiž v bateriích a ty jsou doslova všude. A co je ještě zajímavější,  ve hře jsou do budoucna elektromobily, vůz budoucnosti, na němž všechny automobilky pracují jak zběsilé. A ten tu elektřinu, která ho pohání, musí někde skladovat – v bateriích. Jenže je to velmi nákladné. Průzkum i samotná těžba, to je třeba vzít v úvahu.

„Pokud jde o lithium, řekl bych, že ve vzduchu je mnoho vášní a informací, které nejsou přesné a souvisí víceméně s přerušením aktivní explorační činnosti v oblasti rudních surovin na našem území plus mínus po roce 1990 - 1995 a v důsledku toho s absencí reálného pohledu na podobné aktivity,“ napsal nám v úvodu docent Zachariáš. Z toho plyne, že po sametu jsme v průzkumu jako stát zaspali, zjevně byly jiné starosti… 

Na Cínovci čeští geologové jsou, ne že ne

A pan docent pokračuje: „Aniž bych se chtěl zastávat jakékoli společnosti, domnívám se, že European Metals Holdings Limited postupuje způsobem, který je obvyklý ve světě v této oblasti podnikání a to jak v oblasti získávání prostředků na svou činnost, tak i ve způsobu realizace jejich činnosti (prostřednictvím dalších firem na bázi kontraktů).  Já nemám informace o jednotlivých aktivitách této společnosti, ale z toho, co jsem se doslechl, mohu minimálně konstatovat, že není pravda, že by průzkum na Cínovci neprováděli čeští geologové (významná část průzkumných aktivit byla zrealizována - kontraktem - českými společnostmi),“ píše a upozorňuje na fakt, že  držitel průzkumných licencí je česká firma Geomet, která k věci již vydala stanovisko. „Právě jsem si také na webu přečetl komentář R. Pavlíka ze společnosti Geomet a s většinou jeho vyjádření mohu vcelku bez problému souhlasit,“ okomentoval to docent Zachariáš.

Co sdělil Geomet (trochu zjednodušeno, abychom se neutopili v adresách apod.)

„Australská společnost European Metals Holdings Limited, která je stranou memoranda o porozumění, vlastní 100% podíl ve své dceřiné společnosti European Metals Holdings (UK).  Česká společnost Geomet jako držitel průzkumných licencí a předchozího souhlasu ke stanovení dobývacího prostoru je 100% vlastněna společností European Metals (UK) Limited. Stranou memoranda o porozumění byla logicky mateřská firma, kontrolující obě dceřiné společnosti,“ stojí na stránkách společnosti.

Takže tím bychom spláchli první část mé otázky, co tam dělají ti Australané (nosí peníze, který náš stát buď nemá, nebo nechce dát): „Geologický průzkum je nákladné a riskantní podnikání, které za minulého režimu prováděl stát. Po transformaci hospodářství v roce 1989 se průzkum zastavil, jelikož vyschly zdroje státního financování a nestátní sektor neprojevil o průzkum zájem. Geometu se podařilo navázat na tradici a obnovit geologický průzkum kovů v ČR, který je nyní financován investicemi ze zahraničí. Geomet je v současné době částí holdingu European Metals Holdings (EMH), jejíž akcie se obchodují na burzách v Sydney a v Londýně. EMH je poměrně malá akciová společnost, která se zabývá výlučně průzkumem ložiska Cínovec,“ napsal Geomet.

Možná (a reálná) rizika těžby

Vraťme se tedy zpět k docentu Zachariášovi. „I přes skutečnost, že v Krušných horách je lithium opravdu přítomno (nikoli však tolik, jak sděluje p. Přeučil na vašich stránkách  „Celosvětový hlad po lithiu je tedy zřejmý a to naše, kterého je pod Krušnohorskými pláněmi až 1 400 000 000 tun, vyvolalo v celém světě obrovský zájem"  - realita je cca o 4 řády nižší) je zřejmé, že těžba lithia není bez rizika,“ píše a vyčísluje, o co přesně se jedná.

„Není (a nikdy nebude) na 100% jisto, s jakou účinností (ztrátami) se podaří surovinu těžit a lithium z ní získávat a kolik to bude přesně stát. Za druhé, v současné době po celém světě je řada nových projektů, které mají k zahájení své produkce mnohem blíže než projekt na Cínovci. I když v současné době cena lithia roste na světovém trhu, může se klidně stát (třeba za 10 let), že ceny půjdou zase dolů, až se trh nasytí. A za třetí: Získávání lithia z lithiových slíd (pan docent píše přesně z Li-slíd, cinvaldit, lepidolit) se ve světě prakticky neprovádí (snad s výjimkou Číny). Lze proto realisticky očekávat, že uvedení nové technologie do provozu nebude zas až tak jednoduché a rychlé. A jak jsem naznačil v předchozím odstavci, čas hraje spíše proti Cínovci. Většina ostatních producentů po světě bude mít pravděpodobně nižší náklady na jednotku získané suroviny.“

Stát zachrápal, to už je jisté

Politici jsou nyní chytří jak rádio. Jenže nárok má (a to je v civilizovaném světě obvyklé) Geomet, respektive ti australští klokani, co ho vlastní. To proto, že investovali spoustu peněz do průzkumu. A státní podnik Diamo, jímž se všichni dnes ohánějí? Lidové noviny ve svém  článku  ´Pod Krušnými horami leží poklad za stovky miliard, lithium ale nebude zadarmo´ píší: „Státní podnik Diamo dostal za úkol, aby sestavil přehled možností, jak by se mohl na byznysu podílet. Když se v roce 2010 začaly rozdělovat povolení k průzkumu, Diamo zájem nemělo. Cítilo, že jeho čas přichází až po těžbě, kdy se zahlazují její důsledky. (…) Politická vůle doposud za podnikatelským nadšením zaostávala. Hlavním úkolem vlády bude pohlídat, aby veškeré užitky z těžby neodplynuly do zahraničí a doma nezbyly jen krajinné následky…“

O kolika penězích se vlastně bavíme? Na to odpověděl Richard Pavlík z Geometu… Ale nejen na to. Na těžbu lithia v Česku se ale dá totiž podívat i z jiné strany. Manažer australské European Metals Holding a ředitel její české dcery Geomet  Pavlík v rozhovoru pro deník MF Dnes prohlásil, že myšlenka, aby stát sám těžil lithium na Cínovci, je nesmyslná. „Je nesmysl, aby se do těžby pouštěl stát sám, riziko investice je obrovské,“ řekl k tomu Richard Pavlík.

Nesmysly v ´kauze lithium´?

Kolem těžby lithia v Česku se prý vyrojilo tolik nesmyslů, že je těžké vyvrátit je všechny. I Andrej Babiš prý opakuje celou řadu nesmyslů. „Co se týká hodnoty ložiska, je uváděných tři až pět bilionů korun naprosto nesmyslných. Používá to i Babiš – zisk z těžby má být údajně 87 miliard dolarů. Nevím, jestli on čte nějaké ty aeronety (proruský propagandistický web, pozn. red.) nebo odkud to má, ale je úplně mimo. Ministr Havlíček se zase ve čtvrtek bránil napadení memoranda trochu alibisticky, hodil to na Ministerstvo životního prostředí. Důvod, proč stát do těžby nešel sám, přitom nikdo nevysvětlil,“ pokračoval rozezleně Pavlík.

A kolik by se tedy na lithiu dalo vydělat doopravdy? Je to prý asi 550 milionů korun, nebo 11,6 miliardy za jednadvacet let těžby. Má to ale háček, Dnes se mluví o lithiu jako o kovu budoucnosti, ale když někdo brzy najde lepší způsob, jak uchovat energii, než v lithiových bateriích, hlad po tomto kovu ve světě, nemusí být tak velký, jak se to dnes může zdát. A pak by se těžba nevyplatila. A pokud bude ve světě o lithium zájem, kolik na tom může vydělat stát? Pavlík má za to, že v první fázi půjde o stovky miliard korun. „Podle studie, kterou nám dělala Technická univerzita Ostrava, by z toho stát mohl dostat až 700 miliard za 21 let. Zisky z těžby jsou zlomek proti tomu, co stát získá, když se lithium dostane do výroby baterií. Tam je přidaná hodnota, kde získá DPH a další daně. Těžba je důležitá, aby řetězec výrobců vůbec mohl vzniknout. Stát může mít nohy na stole a jen to korigovat. Musí ale chtít, aby se to rozjelo co nejrychleji,“ upozornil Pavlík. (Pro lepší představu – náš rozpočet se pohybuje v číslech kolem 1, 2 bilionu korun; přičemž bilion je tisíc miliard.)

Shrnuto, podtrženo

Můžeme, nebo nemusíme mu věřit, ale docent Zachariáš to vidí podobně. Takže mu věřme (dokud se prokazatelně neukáže opak). Navíc, v tuto chvíli se toho již moc dělat nedá. V roce 2010, kdy průzkum začal a tiše a bez fanfár dostal povolení k průzkumu na Cínovci Geomet, vyhrála volby ODS, premiérem byl Nečas a ministrem financí Kalousek, který se právě připravoval na svůj životní boj s finanční krizí, která u nás nebyla, dokud ji nevyvolal k životu ´velice úspěšným´ nasypáním písku do soukolí ekonomiky (to je tedy jen můj názor, samozřejmě). Každopádně doba nebyla nakloněna investicím, ale zuřivému šetření na všech frontách.

A vůbec, brečet nad rozlitým mlíkem je blbost. Teď je holt ve hře klokan a my to s ním musíme sehrát co nejlépe. Výhodou je, že doba je investicím nakloněna. Jen co se podpisu toho memoranda týče, mám vážné podezření, že Geomet holt tlačil na ministra, aby měli v ruce papír, neboť dobře tuší, že nové vlády v ČR nerespektují závazky těch předchozích. To jim nemůžeme vyčítat, na jejich místě bychom udělali to samé.   

Koumák Havlíček druhý zleva

A ministr o tom nemá (respektive neměl) páru a tak se nechal dotlačit (počítám, že takových memorand podepisuje deset do týdne), netuše, jaký povyk se kolem toho strhne. „Chtěl jsem stát zapojit proto, protože ten, kdo dneska vlastní průzkumné licence, má také přednostní právo na případnou těžbu. Toto byl jediný způsob, jakým se může stát znovu vrátit do hry ať už například prostřednictvím státního podniku Diamo, nebo například vytvořením společného podniku,“ řekl Havlíček k důvodům vzniku memoranda. „Neviděl jsem žádný důvod, proč bych nemohl memorandum uzavřít. Australská společnost je jediná, která vlastní průzkumné licence, ty nikdo jiný podle českých zákonů nemůže získat a podle českých zákonů má také přednostní právo na případnou těžbu v budoucnosti. Nebyl tedy jiný subjekt, s kým bychom mohli jako ministerstvo jednat,“ sdělil nakonec Havlíček. Ne nám, důležitějším médiím.  

On totiž ministerský Havlíček je v první řadě bafuňář ČSSD (původně okresní tajemník, posléze hlavní manažer, čili ústřední tajemník strany), který vystudoval ekonomku a MBA získal v oboru marketing a komunikace. No, takže pane ministře, tohle jste komunikačně nezvládl a marketingově podělal. Jak dalece jste to zvojtil věcně, to se teprve ukáže…

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Anička Vančová