Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chaloupka napsal: „Vážený cikáne vajdo Františku Tomáši.“ A zvedl lidi ze židle

28.06.2013
Chaloupka napsal: „Vážený cikáne vajdo Františku Tomáši.“ A zvedl lidi ze židle

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Poslanec Otto Chaloupka z Věcí veřejných

Poslanec Otto Chaloupka (VV) pobouřil veřejnost svým výrokem na adresu romského předáka Františka Tomáše, otce jedné z žen obviněných z útoku. Pan Tomáš poslal dopis starostce Duchcova, ve kterém ji nejen dosti opovážlivě zve na romský mítink proti demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti, ale rovněž si stěžuje na „nesnášenlivost a nenávist vůči Romům“, jak píše František v dopise. Již tyto úvodní pasáže Chaloupku patřičně nadzvedávají ze židle, kouří jednu cigaretu za druhou a čte dál. „No to snad ne. To už snad nemohou myslet vážně. A dost,“ vykřikne rozhořčeně Chaloupka a odchází do své kanceláře.

„Vážený cikáne vajdo Františku Tomáši. Pár poznámek k vašemu dopisu starostce Duchcova: Vaše vyjádření o vaši tlupou napadených manželích ("Vždyť se jim nic nestalo") je za hranici přijatelnosti. Vaše (cikánská) arogance přerostla už dávno do rozměrů, které vyžadují reakci“,  těmito slovy zahájil Chaloupka otevřený dopis, který koluje na Facebooku.  „Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněné požadavky na další a další výhody. Ale jak každý rozumný člověk ví, tohle nemohlo pokračovat do nekonečna. Lidé se bojí na ulici, mají strach o své děti, necítí se bezpečně a také jsou už unaveni z toho, že ze svých peněz, které vydělávají práci, musí živit tisíce vašich rodin,“ pokračuje dále v dopise.  

Na Facebooku tisíce příspěvků

V návaznosti na dopis je profil poslance doslova zahlcen příspěvky čtenářů. Dopis získal velké odezvy většinou reagující proti tomu, že se jedná o rasismus. „Proč nám pořád vtloukají do palice že jsme rasisté? Naopak, myslím, že Češi jsou velice tolerantní národ. Tohle nemá s rasismem nic společného, kdyby tady žili třeba Avataři a dělali bordel, budeme nasraný úplně stejně“, reaguje nejmenovaný čtenář.  „Ti, kteří ochraňují cikány s nimi nemuseli nikdy nic řešit a pochybuji, že s nimi byli vůbec někdy v kontaktu a proto na ně nenadávají,“ píše další  z mnoha. Reakce jsou různorodé, z valné většiny pozitivní. To jednoznačně poukazuje na významnost problému, který je podle Chaloupky známý, byť zamlčovaný.

Rasismus naruby

To ovšem není Chaloupkův první výstup. Problémem „rasismu naruby“ se zabývá dlouhodobě. I přes to, že byl před rokem a půl obviněn z hanobení rasy, nenechá se odradit. Jeho odvaha se projevila také na plénu Rady Evropy, kde před několika měsíci vystoupil na obranu ČR, která byla nadací Open Society obviněna, že diskriminuje Romy na svém území. Jeho projev vzbudil pozornost již v prvních několika minutách, kdy poslanec řekl: „Politická korektnost brání efektivnímu řešení problému. Přináší pouze spoustu nepoužitelných řečí. Bez jakýchkoliv pozitivních výsledků. Tedy pokud někoho urazím svoji politickou nekorektností, neomlouvám se.“ Podle Chaloupky  se po tomto úvodu téměř každý člen mezinárodní delegace probudil a zvědavě poslouchal dál.

Romové si pomoci nechtějí

„Česká republika dělá maximum pro zlepšení životních podmínek Romů. Ano, určitě je možné to dělat efektivněji. Ale pokud se nedostavují žádané výsledky, hlavní vina leží na Romech samotných. Ono je velmi složité pomáhat někomu, kdo pomoc odmítá,“ řekl do pléna zástupců jednotlivých členských států mezinárodní organizace a dodal, že pokud má někdo pocit, že Česká republika dostatečně nepodporuje začlenění romské komunity, s potěšením zajistí financování jejich přestěhování do jejich vlastních zemí. „Poté budu se zájmem sledovat, jak si vy s tímto problémem poradíte. Jiné řešení nevidím“, ukončil svůj projev.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL