Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chaloupka napsal: „Vážený cikáne vajdo Františku Tomáši.“ A zvedl lidi ze židle

28.06.2013
Chaloupka napsal: „Vážený cikáne vajdo Františku Tomáši.“ A zvedl lidi ze židle

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Poslanec Otto Chaloupka z Věcí veřejných

Poslanec Otto Chaloupka (VV) pobouřil veřejnost svým výrokem na adresu romského předáka Františka Tomáše, otce jedné z žen obviněných z útoku. Pan Tomáš poslal dopis starostce Duchcova, ve kterém ji nejen dosti opovážlivě zve na romský mítink proti demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti, ale rovněž si stěžuje na „nesnášenlivost a nenávist vůči Romům“, jak píše František v dopise. Již tyto úvodní pasáže Chaloupku patřičně nadzvedávají ze židle, kouří jednu cigaretu za druhou a čte dál. „No to snad ne. To už snad nemohou myslet vážně. A dost,“ vykřikne rozhořčeně Chaloupka a odchází do své kanceláře.

„Vážený cikáne vajdo Františku Tomáši. Pár poznámek k vašemu dopisu starostce Duchcova: Vaše vyjádření o vaši tlupou napadených manželích ("Vždyť se jim nic nestalo") je za hranici přijatelnosti. Vaše (cikánská) arogance přerostla už dávno do rozměrů, které vyžadují reakci“,  těmito slovy zahájil Chaloupka otevřený dopis, který koluje na Facebooku.  „Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněné požadavky na další a další výhody. Ale jak každý rozumný člověk ví, tohle nemohlo pokračovat do nekonečna. Lidé se bojí na ulici, mají strach o své děti, necítí se bezpečně a také jsou už unaveni z toho, že ze svých peněz, které vydělávají práci, musí živit tisíce vašich rodin,“ pokračuje dále v dopise.  

Na Facebooku tisíce příspěvků

V návaznosti na dopis je profil poslance doslova zahlcen příspěvky čtenářů. Dopis získal velké odezvy většinou reagující proti tomu, že se jedná o rasismus. „Proč nám pořád vtloukají do palice že jsme rasisté? Naopak, myslím, že Češi jsou velice tolerantní národ. Tohle nemá s rasismem nic společného, kdyby tady žili třeba Avataři a dělali bordel, budeme nasraný úplně stejně“, reaguje nejmenovaný čtenář.  „Ti, kteří ochraňují cikány s nimi nemuseli nikdy nic řešit a pochybuji, že s nimi byli vůbec někdy v kontaktu a proto na ně nenadávají,“ píše další  z mnoha. Reakce jsou různorodé, z valné většiny pozitivní. To jednoznačně poukazuje na významnost problému, který je podle Chaloupky známý, byť zamlčovaný.

Rasismus naruby

To ovšem není Chaloupkův první výstup. Problémem „rasismu naruby“ se zabývá dlouhodobě. I přes to, že byl před rokem a půl obviněn z hanobení rasy, nenechá se odradit. Jeho odvaha se projevila také na plénu Rady Evropy, kde před několika měsíci vystoupil na obranu ČR, která byla nadací Open Society obviněna, že diskriminuje Romy na svém území. Jeho projev vzbudil pozornost již v prvních několika minutách, kdy poslanec řekl: „Politická korektnost brání efektivnímu řešení problému. Přináší pouze spoustu nepoužitelných řečí. Bez jakýchkoliv pozitivních výsledků. Tedy pokud někoho urazím svoji politickou nekorektností, neomlouvám se.“ Podle Chaloupky  se po tomto úvodu téměř každý člen mezinárodní delegace probudil a zvědavě poslouchal dál.

Romové si pomoci nechtějí

„Česká republika dělá maximum pro zlepšení životních podmínek Romů. Ano, určitě je možné to dělat efektivněji. Ale pokud se nedostavují žádané výsledky, hlavní vina leží na Romech samotných. Ono je velmi složité pomáhat někomu, kdo pomoc odmítá,“ řekl do pléna zástupců jednotlivých členských států mezinárodní organizace a dodal, že pokud má někdo pocit, že Česká republika dostatečně nepodporuje začlenění romské komunity, s potěšením zajistí financování jejich přestěhování do jejich vlastních zemí. „Poté budu se zájmem sledovat, jak si vy s tímto problémem poradíte. Jiné řešení nevidím“, ukončil svůj projev.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace