Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legislativa je v takovém rozvalu, že jsem to za pětadvacet let nezažil, tvrdí Kubera. Co radí senátor a starosta Teplic, města bez dluhů?

22.02.2017
Legislativa je v takovém rozvalu, že jsem to za pětadvacet let nezažil, tvrdí Kubera. Co radí senátor a starosta Teplic, města bez dluhů?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera

„Je to, jako když dáte do tomboly cenu na plese a vyhrajete ji. Marně budete vysvětlovat, že jste nešvindloval a vyhrál férově, nikdo vám to neuvěří,“ mluví čerstvý sedmdesátník Jaroslav Kubera o podivných zakázkách, kauze ROP a starostování na drsném severu, který žije z hazardu. Druhé Vegas z Teplic asi ale nebude – a co kandidatura na hlavu státu?

Na své město je starosta patřičně hrdý. Nikdy totiž nežilo na dluh, momentálně má na účtu čtrnáct miliard. Někdo by z toho mohl soudit, že si starosta může dovolit rozhazovat. „To v žádném případě nejde. Vždyť papírování, které předchází nějaké investici či stavbě, je třikrát delší než samotná výstavba. Legislativa je v takovém rozvalu, že jsem to za pětadvacet let ještě nezažil. Nejsou to jen věcné paskvily, ale i právní. Když se řadový občan podívá do nějakého zákona, není schopen se tím proklestit,“ zlobí se Jaroslav Kubera v rozhovoru pro Deník.cz.

Neskáčeme na módní vlny

Jak to, že tohle město na nevlídném severu tak prosperuje? Kubera má pár rad i pro ostatní starosty. A nejen pro ně. Celé tajemství je podle něj skryto ve výdajích. „Neskáčeme na každou módní vlnu typu: kupte si rychle elektromobil, protože je to velký hit, udělejte rychle smart cities a tak dále. Ve skutečnosti je to všechno byznys pro firmy, které to prosazují. Udělat parkoviště na kraji města, to si může vymyslet a udělat Praha, ale pro Teplice, které se dají přejít za 35 minut, to nemá vůbec žádný význam. Podléháme jako lidé také tomu, jak moderní je zaplatit telefon, ale už nevíme, že tam někde vzadu je někdo, kdo shromažďuje všechna data a zjišťuje, jaké jsou naše zvyky, co kupujeme, a snaží se tak z nás dostat nějaké peníze,“ tvrdí starosta. A vždycky prý čeká, až zázračné nové technologie zlevní.

Teplice žijí z hazardu, hrají tu Arabové

Nemůže ale popřít, že jeho kasu plní hlavně hazard – do rozpočtu města z něj teče sto milionů ročně. „Nejsem příznivec hazardu, nikdy jsem nesázel, nikdy jsem nic nevyhrál, ale sleduji, co se děje ve městě, kde udělali nulovou toleranci hazardu. Zakázali kasina, zakázali všechno a už nezvládají vyhledávat a ohlídat černé herny. Dali navíc obrovskou potravu internetu. Že by někde hráli nedospělci? To je fáma. U nás v Teplicích hrají Arabové, Vietnamci a Rusové a Ukrajinci,“ krčí rameny.

Jak omezit automaty?

Nebylo by lepší soustředit hazard jen do určitého místa ve městě, jak o tom uvažuje sousední Ústí? „Tuto myšlenku jsme před mnoha lety taky měli, viděl jsem ji na americké straně Niagarských vodopádů, kde opravdu byly haly s automaty, kde nebylo vidět z jedné strany na druhou. Přináší to jednodušší kontrolu. Není ovšem jednoduché říci, že v jedné ulici automaty být můžou a jinde ne. Určitě by to napadl Úřad pro hospodářskou soutěž. Opět je to o vyčkání, stát to bude čím dál tím více regulovat a trend hazardu opadne,“ říká.

Nepřehánějte to s dotacemi!

Je mu sedmdesát a přemýšlí o odchodu. Bojí se ale, že jeho nástupce rozfofruje vše, co on našetřil. Nejhorší totiž podle jeho zkušeností není udržet opozici, ale vlastní lidi. „Lidé obecně rádi utrácejí. Rád bych byl tedy alespoň zastupitelem, abych mohl slabým hlasem upozorňovat: nepřehánějte to, dostanete se do potíží,“ bojí se starosta. Nerad by totiž dopadl tak, jako Ústecký a Karlovarský kraj, které kvůli kauze ROP, tedy netransparentnímu přerozdělování evropských dotací, čelí soudům.

Pozor na zneužívání

Na dotace je podle něj vůbec lepší dávat si bacha. „Ono je hezké udělat něco za cizí peníze, to ale nejsou peníze od pána boha ze vzduchu. Je nádherné, když si jisté město koupí za dotace dvacet šest trolejbusů, akorát se ptám, co bude dělat, až mu odejdou a žádné dotace z EU nebudou? Z čeho nakoupí těch nových šestadvacet? My jsme zvolili jinou cestu a byli jsme poučeni kauzou ROP,“ vysvětluje Kubera. „Rozumím tomu, že když někdo staví hotel a naskytne se mu možnost, že by nemusel tu investici platit celou ze svého, protože návrat se nepočítá v letech, ale v desetiletích, tak se zkouší finta, aby se k nějakým penězům dostal,“ naráží na kauzu ROP, kde si ústečtí zastupitelé zadotovali hotel. „To je obrovské lákadlo. Je to ale stejné, jako když na malé vesnici má starosta stavební firmu a je tak naivní, že ji použije a jeho firma dělá zakázky pro obec.“ Jenže to podle něj nikdy nedopadne dobře. „To je, jako když dáte do tomboly cenu na plese a vyhrajete ji. Marně budete vysvětlovat, že jste nešvindloval a vyhrál férově, nikdo vám to neuvěří,“ varuje kolegy zastupitele.

Proč stavět rozhledny?

Sám prý raději než evropské čerpá tuzemské dotace. „Administrativa je tam mnohem jednodušší, jinak neustále žijete v riziku, že to někdo napadne a budete muset část dotace z EU vrátit zpět. Nám nevadí dotace na to, co chceme udělat. Chceme postavit školu a bude-li na ni dotace, tak si ji vezmeme. Ale situace je taková, že když je dotace na rozhledny, tak všichni staví rozhledny, a často ani rozhlednu nepotřebují. To je špatně,“ kritizuje starosta Teplic.

Rád by kandidoval, ale manželka chce nový plot

O Kuberovi, který je také místopředsedou senátu, se mluvilo i jako o možném prezidentském kandidátovi. Jenže to momentálně vypadá, že mu kandidaturu nepovolí manželka. „Rodině jsem slíbil, že jí zbylé roky budu věnovat. Pětadvacet let jsem na ně úplně kašlal, podle mojí ženy jsem se choval k cizím lidem lépe než k vlastním, což má pravdu. Rodina se mě ptá, jestli se u mě má objednat na radnici u paní sekretářky, když mají nějaký problém? Manželka mi říká: máš hnusnej plot, neostříhané stromy, popadanou omítku v garáži a tisíc dalších věcí,“ nevidí svou kandidaturu příliš růžově jeden z možných kandidátů ODS.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Tagy
Kubera,