Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Drama! V Duchcově demonstrovalo proti násilí přes tisíc lidí

30.05.2013
Drama! V Duchcově demonstrovalo proti násilí přes tisíc lidí

Autor: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

Stačilo, aby pouze tři občané Duchcova na Teplicku svolali demonstraci a odezva byla drtivá. Nakonec přišlo na pochod proti násilí přes tisíc lidí! Proč? Kvůli nedávnému napadení. Skupinka Romů ošklivě zmlátila mladý manželský pár.

Občané se chtěli vydat do míst obývaných tamní romskou komunitou. Do cesty se jim ale postavili policisté. K tomu mělo dojít po demonstraci proti romské kriminalitě.

Květnový útok zahájil nepokoje

Vše odstartoval nedávný skandál, po kterém se objevily zprávy, že skupina Romů napadla mladý manželský pár. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Podle duchcovské starostky Jitky Bártové se tamní obyvatelé chtěli sejít ke klidné diskuzi. Místo pozvolné komunikaci ale došlo k něčemu mnohem většímu. Do centra Duchcova totiž přišlo demonstrovat přes tisíc tamních občanů!

A to pro toto malé město není zanedbatelná událost. Po celý středeční den panovala v Duchcově pořádně napjatá atmosféra. Místní komunita Romů se hodinu před startem demonstrace pomodlila za klid a mír.

Romové se modlili, místní si to chtěli vyříkat

Klid a mír ale v sobě neměli obyvatelé Duchcova. Podle starostky mělo dojít ke slabé diskuzi mezi občany o nedávné události. Místo diskuze se ale následně rozhodlo vydat na 150 občanů do míst obývaných romskou komunitou. Aby nedošlo k většímu střetu mezi nesvářenými tábory, do cest se jim postavili těžkooděnci a událost rozehnali.

Lidé se postupně začali rozcházet, úderem osmé hodiny večerní už v centru města zůstalo jen pár skalních demonstrantů.

Demonstranti z jiných měst nepřijeli

V centru dění byli pouze obyvatelé Duchcova. Potencionální demonstranti z jiných koutů republiky do města nedorazili. „Své problémy si také chceme sami vyřešit," znělo z úst duchcovských občanů.

Situací ve městě je řádně znepokojen i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). „Plně chápu rozhořčení lidí z bezdůvodnosti a brutality útoku a jejich frustraci z toho, že i přes vládní sliby stále není dostatečně řešena situace v sociálně vyloučených lokalitách a soužití s romskou menšinou. Potřebná razantní opatření, i vzhledem k neschválení našich legislativních návrhů z tak zvaného Ústeckého balíčku, může podle mého názoru přinést až nová vláda. Přesto je důležité, aby obyvatelé Duchcova zachovali klidnou hlavu," uvedl hejtman ve svém prohlášení pro média.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace