Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hraběcí rady nebo úplné blbosti… Krvavé úterý v Bruselu vyvolalo horečnou aktivitu i u českých politiků. Aneb od předčasných voleb a lidský řetěz na hranicích po ministra kašpara

24.03.2016
Hraběcí rady nebo úplné blbosti… Krvavé úterý v Bruselu vyvolalo horečnou aktivitu i u českých politiků. Aneb od předčasných voleb a lidský řetěz na hranicích po ministra kašpara

Foto: Bored Panda

Popisek: Ilustrační foto

Modlím se, aby toto šílenství nepokračovalo, řekla poslankyně ANO Martina Dlabajová a dodala: Ráno jsem měla odletět z Vídně do Bruselu. K nepředstavitelně brutálním islamistickým útokům, které se odehrály v úterý ráno v belgickém Bruselu, se i u nás vyjádřil každý, kdo se jen trochu otřel o politiku. Projevy soustrasti přišly pochopitelně ode všech; interesantnější ale jsou návrhy, co by se vlastně mělo podniknout, aby se tomuto bezuzdnému řádění islámských fanatiků napříště zabránilo.

Česká republika de facto přešla na první stupeň ohrožení terorismem. V úterý ho kvůli teroristickým útokům v Bruselu vyhlásil náš akční ministr vnitra Milan Chovanec, který zatím proslul hlavně úspěšnou hubnoucí kůrou a přiznanou / odvolanou konspirační schůzkou v Lánech. Kvůli úterním výbuchům v belgickém hlavním městě se ve středu v poledne sešel premiér s ministry vnitra, zahraničí a obrany, byli tam i zástupci tajných služeb (doufám, že nechyběl úspěšní zpravodajec Psík, který má čerstvé zkušenosti) a policie. „Večer dáme návrh usnesení, které bude říkat, že pod velení policie na krátkou dobu přechází několik členů Armády ČR. Byl bych rád, aby ta armáda byla viditelná v ulicích nejpozději ráno příštího dne po zasedání vlády, tedy ve středu ráno,“ sdělil  Právu ministr. Vojáci se podle něj mají zapojit do hlídkové činnosti policie jak na letištích, tak v pražském metru, ale také u strategických budov či pietních a památných míst citlivých pro českou historii. Zvýšená opatření se mají rovněž týkat míst se zvýšenou kumulací lidí, sportovních i kulturních akcí a v neposlední řadě i zastupitelských úřadů a konzulátů vybraných zemí v ČR, jak informovaly Novinky.cz.  Mno, tak tohle je hezká kosmetická záležitost. Pár dnů budou všude šaškovat chlapi v uniformách s kvéry, pak to odezní a konec zvonec. A i kdyby se ausgerechnet dneska nějaký terorista rozhodl odpálit třeba na Václaváku, stejně mu v tom nikdo nezabrání. Takhle se ta válka s islamisty nevede. A ještě schází, aby se Chovanec nechal vyfotit v maskáčích, to pak budeme všichni klidnější.

Evropa musí začít bojovat

„Londýn, Madrid, Paříž, Brusel, jaké další EU město bude následovat? Modlím se za všechny oběti a jejich rodiny.  Evropa s tím musí začít bojovat a to nejenom, když se něco stane!!!“ píše Alexandra Udženija z ODS. Raději nedodává, jak. To je totiž kámen úrazu.

Poslanec Jan Hamáček z ČSSD je podobně mlhavý: „ Jakékoliv projevy terorismu jsou odsouzeníhodné, obzvláště pokud mají na svědomí lidské životy. Bezpečnost je jedna z nejdůležitějších hodnot, které musí Evropská unie ctít a bránit za každou cenu. Jedná se o útok na evropské hodnoty, na symboly Evropské unie. Tyto útoky vzedmou pravděpodobně další vlnu xenofobie, rasismu a náboženské nesnášenlivosti. Jde o snahu do současné Evropy vnést další vlnu chaosu. Neměli bychom tomu podléhat a jednat v rozporu s evropskými ideály. Ať již za útoky stojí kdokoliv, věřím, že se podaří původce vypátrat a podniknout vše pro to, aby se podobné tragické události pokud možno neopakovaly.“ Podobně „chytrý“ je Pavel Svoboda za KDU-ČSL: „Modlím se za všechny oběti atentátů v Bruselu a jejich rodiny. Cítím hněv a smutek. Již poněkolikáté byl napaden náš společný prostor svobody a práva. A přísahám, že udělám vše proto, aby byla Evropa schopna se bránit.“ Proboha, co chce dělat, kromě toho modlení?

„K Velikonocům jsme se měli posunout od Květné neděle přes Škaredou středu, Zeleny´ čtvrtek a Velky´ pátek, ne bruselské útery´! Ani Ježíšovo: „Otče odpusť jim, vždyť nevědí, co činí " tady neplatí, protože tihle vědí, co činí a činí tak se zběsilou nenávistí, s cílem ochromit strachem ty, které rovnou nezabijí. To nesmíme ani odpustit, ani dopustit. Zlu se musíme postavit a jedná úspěšná cesta je postavit se mu společně, protože v ohrožení je celá naše civilizace!“ Míní Gabriela Pecková z TOP 09. Tak jo, stojíme, a co dál?

Belgická vláda bezpečnostní otázky podceňovala

Kritiky na adresu belgických bezpečnostních služeb se dopustil Stanislav Polčák (TOP 09 - STAN): „Brusel je nyní jedním z nejnebezpečnějších míst v Evropě. Neříká se mi to lehce, ale dnešní tragické události jsou zapříčiněny také skutečností, že belgická vláda bezpečnostní otázky zjevně dlouhodobě podceňovala.“ A jakpak jsou na tom naše bezpečnostní složky? Já se pro změnu modlím, abychom to nemuseli zjistit v praxi.

Nejezděte do Bruselu!

Richard Dolejš z ČSSD navrhuje: „Teroristické útoky v Bruselu, ke kterým se hlásí Islámský stát, je třeba zásadně odmítnout a odsoudit. Atentátníci evidentně útočí na naši západní civilizaci a kulturu. S touto formou náboženského a politického teroru je třeba radikálně bojovat a řešit jeho příčiny. Brutální terorismus bohužel nezná hranice států a proto považuji za správná zvýšená bezpečnostní opatření, iniciovaná premiérem B. Sobotkou a ministrem vnitra M. Chovancem. I když nehrozí bezprostřední teroristické útoky na ČR, tak pohotovost našich bezpečnostních složek považuji za nutné preventivní opatření. Zároveň doporučuji všem občanům brát vážně výzvu ministra zahraničí Zaorálka, aby v zájmu vlastní bezpečnosti necestovali do Bruselu.“ Podle této logiky je nejlepší nejezdit nikam. 

Méně Evropy, of course

Jan Zahradil z ODS má jasno: „Už nějaká moudrá hlava přišla s tím, že teď potřebujeme "evropské" řešení? Nebo "více Evropy"? Stejně jako vymysleli "evropskou" pohraniční stráž proti uprchlíkům? Když přitom jediné, co jakžtakž funguje a fungovat bude, jsou národní armády, národní policie, národní zpravodajské služby - a jejich úzká spolupráce, of course? EU nebude mít na něco podobného ani vůli, ani peníze, ani schopnosti. A eurokracie nesmí tuto tragédii opět zneužít k prosazování další centralizace své moci a k vymýšlení nového úřadu.“ No jasně, modří ptáci proti EU, nic nového.

Přidat peníze špiónům

„Vyjadřuji touto cestou upřímnou soustrast pozůstalým po teroristickém útoku v Bruselu a všem belgickým občanům. Pokud se potvrdí, že za těmito tragickými událostmi opět stáli islámští radikálové, znovu to podtrhne pravdivost nedávného výroku belgického premiéra Charlese Michela: „Je to vážná hrozba. Je tu mnoho, mnoho lidí v Evropě, kteří se radikalizovali a kteří prošli syrskou válkou a žili mezi námi. Je tu obrovské množství zpravodajské práce.“ Tito lidé se po – doufejme brzké – porážce Islámského státu pravděpodobně vrátí zpátky do Evropy. Nelze přitom počítat s tím, že by ze dne na den změnili své názory a je potřeba se na tuto skutečnost připravit. Bude nutné dále rozpočtově posílit zpravodajské služby a bezpečnostní složky. Musíme udělat maximum, aby se podobné teroristické útoky neopakovaly,“ píše předseda Senátu Milan Štěch. To dává smysl.

Razantně ukončit válku v Sýrii

Vojtěch Filip, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM má nápad: „Dále jsem přesvědčen, že po těchto útocích už pochopí odpovědné orgány EU i jednotlivých členských států, že nejde o nic jiného než další vyvolání chaosu a atmosféry strachu na našem kontinentu a že je nutné razantní opatření jak v místech válečných konfliktů, zejména na Středním východě a severní Africe, tak stabilizace tamní situace za pomoci RB OSN a změna azylové politiky, nikoli kapitulační jednání EU vůči Turecku.“ To je pěkné, ale zatím nikdo na světě neví, jak to na tom divokém blízkém a středním východě zařídit.

Evropa si za válku s teroristy může sama

„Jak se bohužel dalo očekávat, teroristé v Evropě, tentokrát v Bruselu, opět zaútočili, opět jsme svědky civilních obětí teroristické války. Všech obětí je mi opravdu líto. Opět budeme svědky bezprecedentních opatření, totálního nasazení policie a slibů „šokovaných“ politiků. Současná situace ovšem zase takovým šokem není. Evropa si na válku s teroristy sama zadělává. Jednak dlouhodobým přijímáním masy uprchlíků, mezi kterými jsou beze sporu i fundamentalisté. Podle německé tajné služby by jich mezi uprchlíky mohlo být 10 až 15 procent. Chyba je také v tom, že přistěhovalci se nechávají svému osudu, netlačí se na jejich integraci do většinové společnosti. Naopak. Přistěhovalci vytvářejí vlastní ghetta, kde evropské právo neplatí, vytvářejí vlastní území uprostřed evropských měst. Kdo se nechce přizpůsobit musí být vykázán z EU. Dalším impulsem pro islámské fundamentalisty je evropská kritika izraelského přístupu k zajištění vlastní bezpečnosti, téměř odmítání izraelského práva na adekvátní obranu proti útokům na civilisty. právě naopak izraelský přístup by nám měl být příkladem. Kdy už se EU probudí?“ ptá se Přemysl Sobotka z ODS. Pravda, čistá pravda.

Deportovat islamisty do táborů

„Brusel pod útokem, výbuch na letišti, výbuch v metru. Upřímnou soustrast všem pozůstalým.
Tak se dívám do historie a vzpomínám, jak v USA řešili otázku v době II. války. Všichni Japonci byli bez pardonu deportováni do táborů, navrhuje Stanislav Huml z ČSSD. Vzhledem k množství ´Evropanů´ s občanstvím a muslimským vyznáním bychom asi museli zadrátovat jednu menší zemi. Třeba Podněstří, Podněsterskou moldavskou republiku, kterou nikdo neuznává. Tedy kromě Náhorního Karabachu, Jižní Osetie a Abcházie.

Nerezignujme na evropské hodnoty

„Tragické zprávy z Bruselu. Vyjádřeme soustrast obětem a jejich blízkým, pracujme na dopadení pachatelů, udělení spravedlivého trestu viníkům a rozbití teroristických sítí. A nerezignujme na skutečné evropské hodnoty svobody, spravedlnosti, solidarity a snahy o mír. Jen tak můžeme vše společně zvládnout. Věřím, že to dokážeme," uvádí Petr Kutílek, místopředseda Strany zelených. Souhlas. Ale bránit bychom se měli také.

Ukažme sílu a odhodlání 

„Ti lidé umírali za nás, všechny Evropany. Toto není sólo akce nějakého pošuka, ale vykazuje to znaky koordinované teroristické akce v samotném srdci EU. Vzkaz Evropě i všem evropským státům je poměrně jasný. Je třeba okamžitě nekompromisně bránit bezpečnost Evropy a Evropanů, netolerovat a nepřihlížet žádné excesy a nezákonná jednání nikomu, včetně nelegální migrace lidí s nejasným původem a identitou, neboť představují potenciální bezpečnostní riziko. Útočníci, ať je jimi kdokoliv, nám chtějí nahnat strach a způsobit paniku, nenechejme se, ale naopak ukažme sílu a odhodlání bránit sebe, naše děti i rodiče, naše státy, naši kulturu i evropskou civilizaci. Někteří si dosavadní slušnost vysvětlili zřejmě jako slabost, vyveďme je z omylu! Jestli se lidem prosazujícím tvrdou linii říká jestřábi, tak jsem v otázce bezpečnosti po Londýně, Paříži a dnešním Bruselu jestřáb,“ sdělil hejtman Michal Hašek. My jsme taky jestřábi, of course.

Referendum a vystoupit z EU

Dle očekávání s konkrétními návrhy přišel Tomio Okamura a jeho SPD: „My v SPD se hlásíme k myšlenkám frakce europarlamentu ENF v čele s Marine Le Pen a Front National. Říkáme: Evropa čelí pokusu o okupaci ze strany radikálního islámu. Odpovědnost za tuto situaci nese politika Evropské unie a naší vlády, její multikulturní plány a její plány na integraci milionů muslimů do Evropy. Opakujeme naše návrhy, které předkládáme v Parlamentu: referendum o vystoupení z EU, nulovou toleranci nezákonné imigrace, kontrola hranic, zákaz propagace práva šaría a džihádu a posílení obranyschopnosti ČR. Hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura považuje dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem za falešné uklidňování evropské veřejnosti. Nejde o žádné odmítnutí nelegální imigrace do evropských zemí, ale pouze jde o její legalizaci. Velmi brzo se tato dohoda ukáže jako nefunkční a přinese obrovské finanční náklady a ztráty pro občany evropských států.“ To je slovo chlapů. Nesouhlasíme, ale je to k diskuzi.

Musíme chránit naše občany!

Někdejší Okamurův souputník, Marek Černoch, předseda poslaneckého klubu Úsvitu NK, pro větší důraz volil krátké věty s vykřičníky: „Jsem naprosto šokován dalším brutálním teroristickým útokem na Evropu! Vyzývám vládu a premiéra Sobotku, aby byla co nejrychleji zajištěna komplexní ochrana hranic, po které voláme v parlamentu již rok a maximálně posílen policejní dozor na letištích, nádražích, metru a obchodních centrech. Není čas na cokoli čekat! Musíme chránit naše občany před bezpečnostními riziky, které se den ode dne zvyšuji! Nadále odmítáme přijímaní ilegálních imigrantů, protože naše země nesousedí s žádnou zemí postiženou válkou a o azyl se má žádat v první bezpečné zemi mimo region konfliktu! Byl jsem zvolen občany ČR a nehodlám jakkoli sklánět hlavu před eurohujerskou vládou či bruselskými úředníky vedené Merkelovou! Je naši povinnosti udělat vše pro bezpečí, klid a ochranu ČR! Znovu budeme předkládat naše zákony požadující maximálně tvrdé tresty a okamžitou deportaci imigrantů, kteří se dopustí trestného činu, který vláda odmítla! Dále chceme tvrdě trestat jakékoli projevy náboženského fanatismu. Toto je důsledek politiky premiéra Sobotky, Merkelové, Mogherini a dalších!“ To také dává smysl, proč bychom měli poskytovat azyl někomu, kdo páchá trestnou činnost, že.

Sobotkova turecká vlastizrada vyžaduje předčasné volby

Docent Konvička vyzval premiéra Sobotku k rezignaci za jeho vlastizradu. „Volební štáb Úsvitu a BPI jednomyslně podporuje co nejrychlejší předčasné volby. Je to jediná šance, jak zabránit Sobotkovi v páchání dalších škod. Odmítáme zároveň populismus vlády, že se volby posunou jen o pár měsíců a vláda se tím zbaví odpovědnosti.“ Až se uvolíme k smrti. Změní to něco? Podle průzkumů ne.

Vláda si dělá, co chce, obsadíme hranice!

A dnes ráno to rozlouskl Úsvit Národní koalice: „Premiér Sobotka nerespektuje usnesení Výboru pro evropské záležitosti neustupovat vydírání Turecku. Premiér Sobotka odmítá vysvětlit, proč jednal v rozporu s usnesením výboru. Vláda odmítá preventivní kontrolu hranic. Odmítá naše návrhy, jak by ČR mela bojovat po vzoru Maďarska a Slovenska proti kvótám a proti Islámskému terorismu. Za včerejšek a dnešek jsme vyčerpali všechny prostředky, které opoziční strana ve sněmovně má. Tomuto zmaru nyní již nelze čelit ve sněmovně, ale jedině demonstrací a vyjádřením nesouhlasu maxima občanu s probruselskou Sobotkovu kolaboraci.

Z tohoto důvodu v sobotu  9. 4. od 13.00 svoláváme demonstraci na hraniční přechod Cínovec na Teplicku v Ústeckém kraji. Na hraniční přechod za Kraslicemi v Karlovarském kraji. Jde o hraniční přechody, přes které k nám přichází imigranti z Německa. V Německu jsou ubytovny pro imigranty, ze kterých mohou volně imigranti odcházet, nelegálně překračují naše hranice a pohybuji se na našem území. Přes protesty občanů Německa policie proti imigrantům nezasahuje. Česká policie chrání hranice na úkor hlídkové činnosti ve vnitrozemí. Jde tedy o příklady hraničních přechodů, kde je jasně patrna potřeba znovuzřízení pohraniční policie, která bude chránit naše občany v pohraničí proti anarchii a kriminalitě, která do Německa s imigrační krizí přišla.

Třetí přechod, kde demonstrace proběhne, je přechod Velké Velenice v jižních Čechách, tedy hraniční přechod s Rakouskem. Zde pro změnu již dnes kvete organizovaný zločin, prostituce a drogy s klientelou rakouských Turků, kteří naše pohraničí z tohoto důvodu navštěvují. Problém zrušeni vízové povinnosti s Tureckem se právě v této oblasti v české republice projeví nejvíce. Vyzýváme všechny občany, kteří si přejí preventivní ochranu státní hranice, aby nás při této akci podpořili. Demonstrace proběhne s cílem krátkodobé blokády státních hranic prostřednictvím vytvoření živého řetězu.“

Ne že bychom nechtěli chránit naše hranice. Trabl je v tom, že jediná účinná ochrana byla ta za totáče – kilometrový vyklučený osvětlený pás s třímetrovým plotem s ostnatým drátem, pohraničníci se psy a samopaly, pálící po všem, co se hne, hraniční přechody ostře hlídané 24 hodin… A to si nějak zatím neumíme představit. Mimochodem, jak Úsvit vypátral, že uprchlíci z Německa chodí k nám a ne opačně, to je jedno z tajemství vesmíru. Každopádně bychom možná mohli využít té jejich demonstrace, nechat je tam na furt a další stovky kilometrů nehlídaných hranic obsadit armádou, těmi asi šesti sty vojáky, nebo kolik jich máme. No a díry by pak ucpali dobrovolní hasiči. Těch je zase poměrně dost.

A teď bez ironie, co si o tom myslíte vy?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová