Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Mrdalo´mu v hlavě, tak skoro zabil kamaráda a rozřezal kočku. Kdyby ho dali pod zámek, do ústavu, nemusela zemřít třináctiletá dívka... Krutá a zbytečná smrt, čí je to vina?

15.03.2016
´Mrdalo´mu v hlavě, tak skoro zabil kamaráda a rozřezal kočku. Kdyby ho dali pod zámek, do ústavu, nemusela zemřít třináctiletá dívka... Krutá a zbytečná smrt, čí je to vina?

Foto: Facebook

Popisek: Čtrnáctiletý Daniel z Teplic měl být dávno pod zámkem, nemusel vraždit

KRIMI Tragédie v Teplicích, při níž čtrnáctiletý Daniel ubodal o rok mladší Elišku, se v médiích označuje jako valentýnská vražda. Chlapec totiž doma vysvětloval, že klíče od chaty si bere proto, aby oslavil s přítelkyní svátek zamilovaných. Pak ji v chatce zabil. K hrůznému činu přitom nemuselo dojít, stačilo, aby zafungoval systém a chlapci se včas dostalo ochranné léčby.

Chlapec se podle MfDnes doma netajil tím, že mívá zvláštní nekontrolované nálady. Své matce vždycky říkal, že mu zase „mrdalo v kouli“. Říkal to, když se nožem řezal na předloktí, když loni v květnu strčil kamaráda do výtahové šachty, když v listopadu zabil a rozřezal matce kočku. Jeho stavy měly tlumit léky, ale nezabíraly.

Rande v chatě skončilo tragicky

Daniel se s Eliškou sešel v pátek odpoledne v chatě v zahrádkářské kolonii. Dívka, o kterou se starala babička, se údajně vymluvila, že přespí u kamarádky. Nikdo neví, co přesně se stalo, ale Daniel vytáhl nůž a pětkrát dívku bodl do krku. Pak ji nechal ležet na podlaze mezi stolem a rohovou sedačkou a šel domů.

Mami, teď tam nechoď

Doma nůž omyl, zakrvácené oblečení hodil koše na prádlo a v 8 hodin ráno si jako obvykle vzal léky. Matce řekl jen „mami, udělal jsem něco špatného, ublížil jsem přítelkyni.“ Matka chtěla ihned jít do chaty, ale syn nepospíchal, prý tam můžou zajít odpoledne. Žena přesto šla. Po cestě telefonovala manželovi, řidiči kamionu, který byl zrovna v zahraničí. Ten jí poradil, aby nechodila do chaty a raději zavolala polici, což matka udělala a přivolaní policisté tak našli Eliščino tělo.

On za to nemůže, říká další možná oběť

Daniel mezitím z bytu odešel a šel k další spolužačce v Teplicích, jíž se svěřil s tím, co udělal. Ta ho pak zavedla ke své starší sestře do Proboštova. Až tamní rodina zavolala policii. Když kriminalisté vcházeli do jejich bytu, Daniel si lehl na zem, ruce dal za záda a čekal na zatčení. Dívka, která ho přivedla, ho ještě hájila. „On za to nemůže, je nemocný,“ říkala policistům.

Deník šílence a píseň, ze které mrazí

Policisté při domovní prohlídce v bytě Danielových rodičů nalezli vražedný nástroj, zakrvácené oblečení, zajistili chlapcův počítač a deník. „Deníček je plný jeho šílených myšlenek,“ řekl zdroj obeznámený s vyšetřováním. „Z jeho zápisků vyplývá, že další na řadě měla být právě dívka, která se ho zastávala,“ dodal. Najevo vyšlo také to, že Daniel před vraždou složil píseň, kterou umístil na YouTube.  Z jejího textu mrazí: „Její drápy na ruce, krev z těla vytejká. A já nevím, jak dál, dál to půjde, každýho zajímám. Protože jsem jinej a nikam nezapadám. Ona se zeptala, jestli tohle dělám s každou, potom se usmála, já to vyřešil vraždou.“

Zabil matce kočku a řezal se na rukou

Opět se ukázalo, že stát neumí chránit občany před psychicky narušenými lidmi. V tomto případě bylo už delší dobu zřejmé, že chlapcova duševní porucha je velmi vážná. A nové důkazy navíc podle MfDnes nasvědčují tomu, že dívek plánoval zavraždit víc. Chlapec z Teplic se už řadu měsíců před únorovou vraždou choval podivně. Řezal se na rukou, loni v květnu strčil kamaráda do 12 metrů hluboké výtahové šachty. Rodina spolupracovala se sociálkou, chlapec bral léky, jeho psychický stav zkoumali odborníci.

Proč nikdo nenavrhl ochrannou léčbu?

Důležitý okamžik nastal v listopadu 2015, když matce zabil a rozřezal kočku. Na matku už toho bylo dost a odvezla syna do Děčína k psychiatrovi Pavlu Kozlíkovi, který chlapce od září léčil. Matka žádala psychiatra, aby zařídil ústavní léčbu. „Tu jsem zavrhl,“ řekl doktor Kozlík. Důvod? „Nepochybně by utíkal. Ústavní léčba není na zámek,“ dodal. Jediným řešením byla ochranná výchova. Tu ale sociálka nenavrhla, neboť znalci tvrdili, že chlapec není okolí nebezpečný. Jeho ošetřující lékař byl jiného názoru, ale na jeho názor nikdo zvědavý nebyl. Sám opatření navrhnout nemůže, je totiž vázán mlčenlivostí.   

Přemrštěná ochrana osobnosti napomáhá tragédiím

Jeho kolegové psychiatři se shodují, že současné postupy jsou příliš zdlouhavé a neumožňují rychle reagovat. „Dlouhé roky budovaná psychiatrická péče je od 90. let v troskách. Lékařů je málo a ti, kteří jsou, mají omezené možnosti vlivu,“ říká uznávaná psychiatrička Růžena Hajnová, předsedkyně meziresortní pracovní skupiny pro problematiku ochranného léčení. Lékař nemá šanci upozornit na nebezpečného pacienta, dětského už vůbec ne. „Informační tok o hrozícím nebezpečí vázne a naráží na přemrštěnou ochranu osobnosti,“ říká Hajnová. „Takových případů, jako byl ten v Teplicích, bude přibývat. Agresivita mezi dětmi se stupňuje, děti přebírají vzorce chování z internetu, je tam i vliv drog,“ dodává. 

Reforma psychiatrie v nedohlednu

V Teplicích to skončilo tragicky. Než se úřady rozhodly konat, došlo k vraždě. Jako reakci na tento čin navrhují poslanci snížit věkovou hranici u vražd či znásilnění ze současných 15 let na 13. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán by byl spíše pro plošné snížení na 14 let. Jenže, jak se ukazuje, tento případ je spíše o nekomunikaci jednotlivých složek systému… Případů, které vzbudily debatu o špatně nastaveném systému psychiatrické péče, je řada. Vražda studenta, kterého přímo ve škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala schizofrenička krátce před vraždou propuštěná z léčby. Či osminásobná vražda v Uherském Brodě – o psychické nemoci pachatele věděli lékaři 16 let. Nedostatky má odstranit dlouho chystaná reforma psychiatrie, která je však v nedohlednu. 

Proč neskončil v Boleticích dříve?! 

A Daniel? Chlapec je nyní ve výchovném ústavu v děčínské čtvrti Boletice na oddělení pro děti s extrémními poruchami chování. Po vraždě ho tam na návrh sociálky poslal soud. Jde ale jen o předběžné opatření, jestli v takzvaném dětském vězení zůstane dál, rozhodne soud v dubnu. Otázka je, proč v léčebně neskončil už dřív. Eliška mohla být naživu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Tagy
krimi,