Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kubera: Nerad to říkám, vždycky se do mě pustí, že jsem válečný štváč, který s radostí čeká na třetí světovou válku. Ale ti uprchlíci...

05.10.2015
Kubera: Nerad to říkám, vždycky se do mě pustí, že jsem válečný štváč, který s radostí čeká na třetí světovou válku. Ale ti uprchlíci...

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

ROZHOVOR S uprchlickou krizí už se nedá dělat nic. V zimě se bude zdát, že hlavní problém pominul a na jaře přijde další vlna a s tím je v tuto chvíli marné bojovat, tvrdí senátor Jaroslav Kubera (ODS). Podle něj i muslimské ženy budou jednou nosit kratší sukně a odloží burku, ale ještě to chvíli potrvá. V rozhovoru také řekl, že už můžeme jen čekat, co se v otázce imigrace stane. Evropská unie umí řešit vysavače a žárovky, ale uprchlickou krizi nikoliv.

V nedávném rozhovoru jste zmínil, že nás čeká třetí světová válka. Nedá mi to se nezeptat, jestli v souvislosti s masovou migrací nezačalo něco, co jste měl na mysli… Nebo jsme od toho ještě daleko?

Nerad to říkám, vždycky se do mě pustí, že jsem válečný štváč, který s radostí čeká na třetí světovou válku. To vůbec ne, jen jsou některé věci a náš vliv na ně je nulový. My si povídámeo uprchlické krizi pět hodin v Parlamentu, Jandák to řekl dobře: Za tu dobu přišlo sto dvacet tisíc imigrantů. Může to být okupace beze zbraní, jak někteří tvrdí, ty kluky pak stačí ozbrojit kalašnikovem. Problém je to množství, to je nezvladatelné. Kancléřka Merkelová to neodhadla a teď neví, co s nimi, a vypráví, že ostatní země musí také pomoci a Německo v tom nemůže zůstat samo. Jak už jsem řekl, zachovala se jako puberťačka, která na narozeninovou párty na Facebooku pozve přátele a pak se diví, že jich místo třiceti přišlo tři sta. Neví, co s nimi, a tak se jde zeptat sousedky, jestli by nemohli k ní na zahradu.

S napětím čekám na čtvrtek, protože je evidentní, že dojde k tomu samému. Ve chvíli, kdy se nastaví relokační mechanismy – protože slovo kvóty vyvolává emoce, tak to nazvali vznešeně – procento přijímaných uprchlíků zůstane stále stejné, ať jich bude jeden milion, sto milionů, miliarda nebo tři. Tvrzení, které používá například náš premiér, ale i další politici, že oni nechtějí být v České republice, a tak se nemusíme bát, v tom se hluboce mýlí. Když přijedou do Německa, nedostanou nic, žádné dávky a zase se rychle vrátí k nám, nebo je zavřou a přivezou zpátky. A Němci je chytí, mají na to kapacity. Naše zásahy policistů jsou jen pro pocit, že se něco děje, ale jejich počet je nedostatečný. Žádná šance na uklidnění situace není. Sice to relativně ustane v zimě, ale o to větší příval imigrantů přijde na jaře. Chvíli to bude vypadat, že se vše uklidnilo a na jaře přijde druhá vlna. To nás čeká a s tím je marné v tuto chvíli bojovat. Jako vlna tsunami. Chvíli to vypadalo jako vlnička a za chvíli bylo po nich.

Zmínil jste Angelu Merkelovou. Jak hodnotíte její kroky, může pomoci se situací v Evropě, nebo její kroky pouze škodí a zhoršují situaci?

Ona už to rozjela, už se prostě stalo. V Německu je milá atmosféra, tam se nepíše o vypálených ubytovnách. Každopádně toho využijí před volbami a do voleb ostatní politické strany. My Evropané jsme nabubřelí, jsme pupkem světa, kde je ta nejdemokratičtější a nejlidštější civilizace, ale z pohledu historie to není tak dávno, co jsme se oháněli ohněm a mečem a i toho Husa jsme upálili. Vždycky mě štvou bláboly o globálním oteplování, oni řeší desítky či stovky let a i kdyby řešili poslední dva tisíce, tak nejde o žádné měřítko z pohledu historie planety.

O tom, že jsme zaspali dobu, kdy lze adekvátně reagovat na imigraci, jste mluvil již minule. Co tedy dělat nyní, když už věci běží? Je ještě nějaké řešení?

Bohužel je to smutné, ale neexistuje žádné řešení v souladu s naší civilizací. Řešení by bylo odporující našim principům, které jsme vypracovali. Už nesmíme říkat ani slovo „cikán“. Řešení by muselo být radikální a na to nikdo nepřistoupí. Bruselští pupíci řeší, kolik wattů má mít vysavač a abychom nepoužívali žárovky. Mimochodem nyní se ukazuje, že nám zakážou i úsporné žárovky, protože nám zatajili, že jejich likvidace je velice problematická. Takže zakážou úsporky, do kterých nás nutili. Oni umějí směrnice, každý den nám jich chodí dvacet, že už se to ani nedá číst. Často tyto materiály připomínají testy ÚV KSČ, ale to už je jiná debata.

Evropská unie neumí tento problém řešit, musela by nasadit armádu, kterou nemá, Američané mají pocit, že vodu nepřeplavou, ale mají stejný problém s Hispánci, takže tomu také neuniknou. Počtem je také nepřeválcujeme. V uprchlických táborech se narodilo na sto tisíc dětí během té doby. Nemáme řešení, nechceme si to přiznat, ale jen čekáme, co bude.

Co si myslíte o názoru, že imigranti naopak mohou posílit naši pracovní sílu a můžeme je využít v naší stárnoucí generaci Evropanů?

Jediná klika je, že stárnoucí Evropani nebudou mít dost síly, aby jim mohli posluhovat. To je naprosto naivní představa, jde o množství. Kdyby bylo přiměřené, tak je to reálné, ale jsem zvědav, jak v zemích, kde mají padesátiprocentní nezaměstnanost mezi mladými, budou zaměstnávat uprchlíky. To jsou politické blafy politiků, kteří nevědí, co dělat a pravdu nemohou říci, tak vymýšlí podobné liché teorie. Vidím to černě, ale jsem blízko pravdy. Musíme se modlit, aby se neozbrojili. Jestli je to opravdu řízené, jak tvrdí některé teorie, tak je to dokonalé obsazení bez jediné zbraně. To ani nemluvím o tom, až ti kluci přijdou do Evropy a uvidí holky nahoře bez. Vzbudí se v nich hormony a to je příroda, to není ničí chyba, ale jde o další problém, o kterém se nesmí mluvit. Stále vidí ženy zahalené, co to s nima udělá? I u nich budou nakonec sukně kratší a přestanou nosit burku, jen to ještě chvíli potrvá.

Němci přijali loni 140 tisíc uprchlíků. Dosud se neobjevovaly větší problémy, nyní se tam perou v uprchlických táborech. Domníváte se, že podobné potíže zde byly, jen byly pod pokličkou? Nebo to teď skutečně graduje?

Německo se o nich moc nezmiňovalo, tamní konflikty nebyly takového rozsahu jako ve Francii. Když jich bylo málo, tak se o nich nemluvilo, ale teď bude počet narůstat, začnou první útoky, které nemusí být teroristické. Násilnosti budou v Německu eskalovat. Už i Merkelová má problémy ve své straně a ostatní to před volbami použijí jako kartu. Ale Češi jsou holubice, tady na jestřába nenarazíte. Uvedu příklad: ve Vídni protestovalo kvůli kouření tři sta tisíc hoteliérů. U nás, když jsou to tři stovky, tak jde o velkou slávu. My nejsme demonstrující typy. Jednou za dvacet pět let se zvedneme, ale jižní národy to baví více.

Co si myslíte, že nás přivede k tomu, abychom se zvedli a šli demonstrovat? Musí jít o něco vážného, nebo co Čechy vyburcuje?

My využijeme Dobrého vojáka Švejka. Máme tu výhodu, že se vypořádáme s každou situací. Jako podnikatelé s elektronickou evidencí tržeb, kdy chtějí pomocí softwaru oblbnout Babišovy pokladny. Jsme šikovní, ale chybí nám sebevědomí. Je nás málo, ne tolik, jako velké národy – Američané a Rusové jsou už sebevědomí příliš. Tak šikovní jsme díky totalitě, ta nás naučila si všechno vyrobit, i naše kutilství. Muž staví dům sám, i když si na to může najmout firmu. Jsme kutilové, vemte si prodej ručního nářadí, téměř každá rodina má komplet výbavu nářadí a přitom v době internetu stačí najít firmu, která to udělá.

Prohlásil jste také, že Evropa páchá harakiri v přímém přenosu a ovládne nás zákon šárija. Skutečně si myslíte, že nedokážeme ochránit naši kulturu?

My především nedržíme svoji pozici. Tento princip nevadí a je vítaný, ale když my přijdeme na návštěvu a dostaneme bramborový salát, který nám nechutná, tak ho sníme, nebo řekneme, že nás bolí žaludek. Určitě nebudeme trvat na tom, aby nám hostitel udělal bramborový salát od naší maminky. To neděláme. Ale vybudovali jsme dojem, že budeme vařit podle nich a ustupovat, abychom je neuráželi. U nich ženy nechodí nahoře bez, tak my to zakážeme. Nedržíme svoji pozici, zatímco oni ji drží a mají na to právo. Kdybychom drželi pozici ve smyslu: jste vítaní, pomůžeme, ale nemůžete si vybírat, je to něco jiného.

Zajímalo by mne, jak s odstupem času vidíte situaci na Ukrajině? Pokazili jsme to?

Evidentně jsme to pokazili. Bruselská samolibost, aby Ukrajina vstoupila do Evropské unie, Řecko, Rumunsko, Bulharsko…. Ale vylekali se počtu. Kdyby totiž o uprchlících hlasovali také a my se spojili například s Tureckem, tak by to neměli tak snadné. Obava z počtu existuje a nejde o Česko, které převálcují levou nohou.

Zuzana Koulová

Psali jsme:

Jak za totáče. Už zase musíme říkat, co se nařídí, láteřil před lidmi Kubera. Mluvil o uprchlících, dámských kalhotkách i Babišovi

Skončí to krvavě, míní teplický primátor Kubera. „Seřaďte kolem Afriky lodě a žádné uprchlíky nepusťte. To se zděsíte, když čtete návrhy, co se chystá“

Přišel, opanoval prostor, protivníky zašlapal a zvítězil. Andrej Babiš má podle politologa zvláštní dar, v debatě zničil i rétora Kuberu z ODS

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL