Zažil gulag, přišel o rodinnou firmu, manželka spáchala sebevraždu. Životní ztráty nezapomenutelného komika Felixe Holzmanna. Tajnosti slavných
27.07.2015
Foto: abradio.cz
Popisek: Nezapomenutelný komik Felix Holzmann tajil celý život velké zajemství
Nechápavý mužík ve zmačkaném baloňáku, s tralaláčkem na hlavě a příliš velkými kulatými brýlemi se stal legendou české zábavy a scénky jakoby sypal z rukávu. V soukromí mu ale leckdy humor docházel.
Kdo by ho neznal. Zoufale hledá aluminiový klíček, který sice ztratil venku, ale tam je přece tma! Naivní chlapík s kloboučkem, kulatými brýlemi a šátkem kolem krku, klasický ‘tupoň‘, který se na všechno sáhodlouze vyptává a pálí mu to opravdu velmi pomalu. Rodí se tak brilantní dialogy, při nichž se diváci válejí smíchy. Jeho humor měl vždy železnou logiku, každý dialog byl precizně vystavěný do posledního detailu a vypointovaný, a přestože výsledek působil velmi lehce, téměř jako momentální nápad, ve skutečnosti se za ním skrývala doslova mravenčí práce. Všechny scénky Felixe Holzmanna byly jeho dílem a s takovým darem bavit lidi se člověk opravdu musí narodit.

Původně měl převzít rodinnou firmu, nakonec nebylo co
Otcovo přání ani splnit nemohl
Mimořádný komik Felix Holzmann se narodil 8. července 1921 v Teplicích. Šašek byla odmalička a škola se stala jeho prvním jevištěm. Jeho otec byl vážený podnikatel, a tak očekával, že se syn stane jeho následníkem a převezme rodinný podnik – velkoobchod a maloobchod s potravinami a pražírnu kávy. Brzy ale vyšlo najevo, že na své sny bude muset zapomenout. Felix sice opravdu vystudoval obchodní akademii, nakonec ale stejně neměl co přebírat. Nejprve totiž zasáhli Němci, kteří jim zapečetili sklad, takže neměl co prodávat.

Za druhé světové války sloužil u Wehrmachtu
Co celý život tajil
Po celý život usilovně skrýval velké tajemství – během druhé světové války totiž údajně bojoval v jednotkách Wehrmachtu. Do německé armády se ale nedal z vlastního přesvědčení, v podstatě neměl na výběr. Rodina totiž žila v Litoměřicích, které se po zabrání Sudet staly součástí říše, a tak i pro Felixe platila německá branná povinnost. Tuto etapu svého života ale tajil velmi důsledně a vyhnul se jí i jeho kamarád Ondřej Suchý, který o něm napsal životopisnou knihu. Teprve po Holzmannově smrti prý na velké naléhání přiznal, že komik sloužil v námořním dělostřelectvu u pobřeží Dánska a Švédska, takže byl kvůli tomu po skončení války rok vězněn v ruském gulagu. Nakonec se ale Suchý od tohoto tématu úplně distancoval, a tak toto období komikova života zůstává nejspíš navždy zahaleno tajemstvím.

Ideální partner – s Františkem Budínem vystupoval půl století
Scénky ‘testoval‘ na rodině
Po roce 1948 připravili Holzmanna o živnost pro změnu komunisté. Felix byl ale nakonec docela rád, obchod ho totiž ani trochu nelákal. Zpočátku se uplatnil v poněkud neobvyklé profesi, když s kamarádem rozjel výrobu košil. Felix stříhal, kamarád šil. A také jako aranžér maloval plakáty. Nejvíc ho ale bavilo psaní vtipných scének a jejich hraní. To ho později proslavilo nejen v Československu, ale i v Německu a dalších zemích. „Absolutně odmítal improvizaci. Už když psal, přesně věděl, jak co řekne, takže nám s mamkou každou novou scénku přehrával. Když jsme se nesmály, přeškrtal to a vyhodil,“ prozradila jeho dcera Irena.

S první manželkou Evou
Nápady sypal z rukávu
Zlatou érou byla pro Holzmanna 70. a 80. léta, kdy se pravidelně objevoval například v Televarieté a jezdil s estrádním pořadem po celé republice. Skvělé dialogy leckdy doslova sypal z rukávu. To byl případ i legendární scénky s Ivou Janžurovou Včera, dnes a zítra, která vznikla za zhruba dvacet minut. Felix zkrátka zaslechl v televizi název filmu, odběhl do pokoje a za chvilku se vrátil s výsledkem. A nezměnil už na něm ani slovo. Při svých vystoupeních dával přednost dialogu a po jeho boku se vystřídala řada více či méně známých osobností. Jeho partnery se stali mimo jiné František Budín, v civilu zaměstnanec ČSD, Viktor Maurer, Lubomír Lipský, Milan Neděla, Miloslav Šimek, Jan Borovička, Jiří Bruder, Zdeněk Dítě, ale například i Karel Gott či Iva Janžurová.

Druhá manželka Bärbel Holzmann
Největší životní tragédie
Jeho hvězdná kariéra si vyžádala velmi krutou daň. Manželka Eva velmi těžce snášela jeho pracovní vytíženost, která s ní souvisela. Celé dni byla sama doma, protože byl Felix neustále pryč kvůli vystoupením a dcera Irena studovala na vysoké škole. V roce 1970, v pouhých jednapadesáti letech, už situaci nezvládla, pustila si plyn a spáchala sebevraždu. Několik let po její smrti si Felix našel novou lásku. Zamiloval se do německé zpěvačky Barbary ‘Bärbel‘ Greif. Sice byla o čtyřiadvacet let mladší, báječně si ale rozuměli a vlastně i díky ní se Holzmann stal známým i v zahraničí. Vystupoval i v populární východoněmecké televizní show Ein Kessel Buntes a společně s Bärbel vystupoval i na výletních lodích. Po sérii zdravotních komplikací zemřel 13. září 2002 v německém Chemnitzu, dřívějším Karl Marx Stadtu, na selhání srdce. Bylo mu 81 let.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská