Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okamura si půjčil psa a jel ho vyvenčit do Teplic před očima muslimů. Na demonstrativním pochodu pejskařů to vřelo

26.07.2015
Okamura si půjčil psa a jel ho vyvenčit do Teplic před očima muslimů. Na demonstrativním pochodu pejskařů to vřelo

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Tomio Okamura v teplickém parku

REPORTÁŽ, VIDEO Tomio Okamura v pátek kolem osmé hodiny večer dorazil do Šanovského parku v Teplicích s vypůjčeným psem. S plyšovým přišel teplický zastupitel Dominik Feri. Připojili se tak, ovšem každý zvlášť, k demonstrativnímu pochodu milovníků čtyřnohých přátel. Chtěli tak dát arabským hostům v lázeňském městě najevo, k čemu zdejší park slouží a že se z něj nenechají jen tak vystrnadit.

K piknikování s odhazováním odpadků a uzurpování jen pro arabskou klientelu teplických lázní totiž tento centrální park, z něhož byli místní postupně úplně vytlačeni, podle jejich mínění není. To jsou střípky z toho, na co si zdejší obyvatelé směrem k muslimské komunitě stěžují již dlouhou dobu.

Co jim také hlava nebere, jsou výdaje na takzvaného multikulturního koordinátora. „Radnice na něj dala půl milionu. Má nám to tu vysvětlovat, dává do obchodů a restaurací brožurky. To je tedy pěkně vágní náplň,“ říká pro ParlamentníListy.cz jedna paní a kroutí hlavou.

Úprk před náporem pejskařů

Arabských hostů je dnes v jinak muslimy přelidněném parku neobvykle poskrovnu, když se začínají objevovat obyvatelé s pejsky. Pár chlapců se projíždí na bruslích, posedávající ženy v černých hábitech a burkou zacházejí do domů. „To je tím, že oni jim dali avízo, že tu bude tato akce,“ křikla na Okamuru jedna z přítomných. Za tím právě podle nich stojí tento koordinátor.

Tomio Okamura dorazil s černým velkým chlupáčem. „To není můj pes. S naším bišonkem odjela přítelkyně na dovolenou do Rumunska. Takže jsem si na dnešní venčení půjčil psa od kamarádky,“ řekl ParlamentnímListům.cz a jal se reagovat na informaci o speciálním koordinátorovi. „Já bych to dal radši než na koordinátory seniorům nebo postiženým lidem. A to ještě dá vláda miliardu na uprchlíky, kteří ani uprchlíky nejsou. Miliardu, kterou ale vydělali ti senioři!“ „Ten koordinátor je jinak nějaký lékař,“ poznamenává ještě kdosi.

Jeden z hloučků začínají více sledovat přítomní policisté. Někdo zřejmě chtěl akci využít k provokaci, ale nakonec je mladík utišen, přestože vykřikuje něco o tom, že si v parku může dělat, co chce: „ Je přece svoboda.“

Okamura: Parcely Arabů? Ale vždyť jim to prodává Čech!

Během venčení s lidmi Tomio Okamura probírá spoustu témat. Nejdřív se s ním asi deset až patnáct minut postupně mnoho z nich fotografuje. Jedna z žen burácí nad tím, že se tu Arabům rozprodávají parcely na Teplicku. „Ale kdo jim to prodává?“ ptá se Okamura. „No, bejvalej starosta!“ zdůrazňuje tu hrůzu dotyčná. „No, vidíte to. To je ono – Češi jim to prodávají!“ reaguje Okamura a naváže na to špatnou politikou, morálkou a zákony v této zemi včetně konkrétních příkladů, kdy se pokusil o změny, ale „Babiš a Sobotka“ jsou ti, kteří všechno ´brejknou´. Ani do České televize už ho nezvou a podobně. Musíme prý vydržet do dalších voleb.

Jiná paní vypráví své zkušenosti s přístupem ze strany arabských žen, není úplně rozumět, o jakém prostoru a příležitosti hovoří: „Oni přijdou se nažrat, to je dobytek. Oni ještě chtěj, abychom se o ně starali!“ „No vy jim budete dělat služku,“ vysvětluje jí budoucí vývoj vedle stojící žena. „Tady to vidíte. Kdo je tady extremista? My ne. Já ne. Ale vláda to je!“ komentuje mimo jiné Okamura. Přísun tisíců imigrantů z Afriky či Arábie do České republiky, na které nemáme peníze, dojde ke zvýšení kriminality, a proti vůli drtivé většiny národa, to je do nebe volající extremismus, je přesvědčen Okamura, podle nějž právo šaría patří do středověku.

Oni to ale s námi myslí dobře

Notuje si s chlapíky, že uprchlíci, o které se Evropa má starat, vůbec nejsou zubožení. „Jsou to mladí muži od dvaceti do třiceti let,“ souhlasí s konspiračními teoriemi o nastrčených islámských bojovnících politik. „Děje se to vše proti vůli většiny občanů,“ dodává v souladu se svým předešlým komentářem, že extremistická je současná vláda Sobotky a Babiše.

Debata s lidmi trvá dlouho, že jsou pejsci chvílemi až netrpěliví, když se v diskusi Okamura a ostatní zastavují. „Oni sem ti muslimové ale přijíždějí v dobrém přesvědčení, vážně,“ říká Okamura k uprchlíkům, kteří jako téma pálí asi největší skupinu přihlížejících. „Oni sem přijíždějí, aby nás, Evropany, převychovali. Abychom se chovali tak, jak je to správné,“ dodává.

Feri s plyšáčkem

S plyšovým psíkem dorazil teplický zastupitel TOP 09 Dominik Feri, nejmladší radní v České republice, který má předky v Etiopii, což je z jeho neobvyklého vzhledu patrné. „Já to vidím jako paralelu s naším dovolenkováním: například když jedeme do Egypta, jsme v kontaktu s cizí kulturou, chováme se podle svých zvyklostí, nicméně jsme separováni v rezortu na okraji města. V Teplicích je problém, že tím rezortem je intravilán města, jeho lázeňské centrum,“ zmínil mimo jiné.

Politici TOP 09 varovali před xenofobními náladami, které v Teplicích podněcují některé spolky i poslanci. Radní města za TOP 09 Dominik Feri vyzval ke korektní diskusi o návštěvnících tamních lázní. Jedině diskuse podle něj vyřeší problém. „Vyhrocené emoce ničemu nepomohou, lidé by se neměli nechat manipulovat extrémisty," říká Dominik Feri.

Akce procházka se psy měla oficiálního organizátora, a to Blok proti islámu, respektive jeho koordinátorku pro Ústecký kraj Ivu Procházkovou. „Jde nám o poklidnou procházku. Je oficiálně na radnici hlášená. A jde o nepolitickou akci,“ hlásá dopředu. S Tomiem Okamurou se na chvíli setká, ale každá ze skupinek si jde svou cestou. I Procházková je ale pod palbou nářků Tepličanů, kteří se cítí ve svém parku terorizováni. „Oni si jedli, hodovali a nám řekli, ať jdeme pryč,“ stěžuje si jedna z obyvatelek. „To nemůžou. V takovém případě volejte policii,“ reagovala Procházková.

Jen chceme zpět, co nám vzali

Ve skupině se mísí členové „Přátel čtyřnohých miláčků“. „Tohle není žádná ´akce´. Jen se chcem vrátit k tomu, co tu bylo před lety. Kdy sem chodily maminky, děti si hrály na pískovišti. Hrála tu teplická filharmonie, děti z mateřinek zde měly vystoupení,“ uzavírá hlavní smysl setkání v parku jejich představitelka Lenka Šimáčková.

Lucie Bartoš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL