Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Devítiletá Luciana z Mostu je vítězkou celostátní soutěže Talent roku 2015. O výhru se podělí s Nejlepší českou školou

24.06.2015
Devítiletá Luciana z Mostu je vítězkou celostátní soutěže Talent roku 2015. O výhru se podělí s Nejlepší českou školou

Foto: Archiv LB

Popisek: Lucianka se svými spolužáky, s nimiž se radila, co za poukázky, které vyhrála, koupit do školy.

VIDEO Opravdu žhavé želízko měl Most v celostátní soutěži Talent roku 2015, aniž by to kdokoliv věděl. Devítiletá Luciana Blacká se stala vítězkou v kategorii „Mladý talent“ (neregistrovaní sportovci do 4. tříd). Porotu, složenou z českých sportovců, upoutala pestrostí svých aktivit, přístupem k pohybu a životu a zejména emotivním videoklipem, který o svých celoročních sportovních aktivitách natočila se svou maminkou.

V něm poetickým způsobem ztvárnily její nadšení zejména pro tanec (pro který si ideálně sama vymýšlí choreografie), plavání, in-line, cyklistiku, ale i jízdu na koni, bruslení na ledě, bowling a zejména to, že se jí daří téměř vše, do čeho se pustí „jen tak“, nebo i s prvotními neúspěchy či obavami, jak mimo jiné vyjádřily krátkou obrazovou reminiscencí do minulosti plaveckých začátků. Své udělal i dlouhý motivační dopis, kterým se museli kandidáti a kandidátky v záplavě všech laureátů rovněž „prosadit“.

Radost z úspěchu své malé občanky může mít i samotné město Most – to je totiž právě letos držitelem titulu „Evropské město sportu“, a galerie letošních sportovních úspěchů se tak o jeden další rozrůstá.

Lucianka "tančí" před mosteckým divadlem, v jehož skleněných výplních se za ní odráží budova
magistrátu města Mostu - Evropského města sportu 2015

Soutěžila tak trochu „natajno“

Vítězku tento týden přijala také Libuše Hrdinová, ředitelka 7. Základní školy – Nejlepší české školy, na kterou slečna dochází. „Jsem moc šťastná, že Lucianka takto uspěla. Hlavně jsme nikdo o její nominaci nevěděli. Našla si prý soutěž sama a sama vše iniciovala,“ uvedla mimo jiné ředitelka Hrdinová. Překvapením pro ni bylo také zjištění, že Lucianka vyhrála nejen cenu pro sebe, ale část ceny předá i své škole. Poskytne jí totiž poukaz na pořízení sportovního vybavení.

Dívka s maminkou na audienci u ředitelky 7. Základní školy Jakuba Arbesa v Mostě, kam chodí do třetí třídy. Škola se mimo jiné před lety stala v celostátní soutěži zařízením s titulem "Nejlepší česká škola"

„Ještě jsme se s dětmi úplně nerozhodly, co by to mohlo být. Budeme se domlouvat i s paní učitelkou a paní ředitelkou. Jeden z nápadů jsou věci na ping-pong, který můžeme hrát o přestávkách,“ uvedla Lucianka, která má ovšem rozhodně jasno, co pořídí z výhry pro své vlastní pohybové aktivity: „Nutně potřebuji nové kolo.“

Radost z výhry měla i třídní učitelka Ivana Neradová. „Lucianka je šikovná i v dalších věcech. Moc hezky čte a má jedny z nejlepších čtenářských deníků, také krásně maluje,“ doplnila.

Kdysi vyhrála olympiádu v malých botách. I bez tréninku

„Někdy jsem sama překvapená, jak dobře mé dceři jdou věci, které sama neumím a na které ji nepřipravuji. Nikdy jsem ji netlačila do výkonu, závodů nebo dívčích soutěží. Pak mě třeba překvapila tím, že přinesla diplom s 1. místem za atletický výkon na olympiádě mateřských škol, a ještě mi učitelka vyprávěla, jak přitom běžela v cizích malých botách, protože si je s ní nějaký chlapeček omylem vyměnil…“ usmívá se dívčina maminka, publicistka a vydavatelka Lucie Bartoš. „Tohle byla její volba a soutěž mi připadala smysluplná. Jsem ráda, že ji dál motivuje. Hlavně doufám, že ztratí ostych a bude si více věřit,“ podotýká ještě.

„O Luciance můžu s radostí říct, že je velmi talentovaná, poctivá a díky tomu dělá v tanci velké pokroky a má také velkou budoucnost. Přeji ještě spoustu podobných úspěchů,“ vyjádřila se mimo jiné její učitelka tance Kamila Volrábová ze Základní umělecké školy Moskevská Most.

Hlavním cílem soutěže Talent roku je podpořit zájem dětí o sport, motivovat je k vlastním pohybovým aktivitám a pěstovat v nich soutěživost a hrdost na vlastní výkony a úspěchy. Asociace amatérských sportů České republiky (AAS ČR), která soutěž již několik let pořádá, svým projektem dává impulz k zlepšení životního stylu všech žáků základních škol v České republice.

Stojí za zmínku, že Lucianka mimo jiné patří do té party dětí právě ze 7. Základní školy, které se svou třídní učitelkou Ivanou Neradovou vytvořily charitativní nástěnný kalendář, který letos předaly primátorovi Janu Paparegovi. Ve třídě je mimoto více „medailistů“ - nejnověji například Valentýnka Studentová jako mistryně ČR v duatlonu (plavání, běh) a další.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace