Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zelení řeší, že ze severočeské kotliny plyne do Německa pravidelný zápach. Také mají nové argumenty pro ukončení těžby uhlí, s kampaní jim pomohou právě Němci

14.05.2015
Zelení řeší, že ze severočeské kotliny plyne do Německa pravidelný zápach. Také mají nové argumenty pro ukončení těžby uhlí, s kampaní jim pomohou právě Němci

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Těžba uhlí na dole ČSA na Mostecku, jehož se týkají limity uhlí.

Němečtí zelení pomohou české Straně zelených v kampani za zachování limitů těžby. Oznámila to jejich ústecká buňka. Přestože ve prospěch pokračování těžby hovoří řada faktů jako například potřeba zaměstnanosti, obavy ze sociálního napětí a podobně, objevují se stále nové argumenty, například od sociologů.

Němci už řeší, jak český zápach ovlivňuje jejich zdraví

V německém Rübenau u česko-německých hranic se v květnu konalo setkání zástupců německé strany Společenství 90/Zelení a české Strany zelených v rámci kooperace Ústeckého kraje a oblasti Erzgebirge. Potvrdili svůj zájem o spolupráci týkající se tématu těžby uhlí i zápachu šířícího se z české strany hranice.

„Němečtí kolegové nás seznámili s problémy, které je dlouhodobě trápí. Jedním z nich je pravidelný zápach, který přichází z české kotliny. Tamní úřady dokonce nechaly zpracovat studie, které prokazují jasný zdravotní dopad na obyvatele hřebenu hor,“ řekl člen krajské rady Strany zelených a místopředseda SZ Most Jan Hrubeš a dodal, že němečtí obyvatelé těmto otázkám věnují vyšší míru pozornosti než lidé v Čechách.

Sousedé pomohou v kampani proti těžbě

Setkání, které začalo exkurzí na německé straně hor, se npodle Hrubeše ovšem neslo ve velmi přátelském duchu. Dojednána byla také podpora a spolupráce při akcích, které se týkají otázky prolomení limitů těžby. Němečtí kolegové přislíbili zapojení do akce "Limity jsme my", která se uskuteční 11. června v mnoha obcích po celé republice, a účast na přednáškách a konferencích k tomuto tématu.

„Rovněž nás seznámili s aktuální situací kolem hnědouhelného portoflia společnosti Vattenfall, které chce koupit česká EPH Daniela Křetínského. Upozornili nás mimo jiné na to, že část uhlí se zvýšeným obsahem rtuti je z východoněmeckých dolů vyvážena do České republiky, kde se spaluje v elektrárnách, jež nejsou na tento specifický typ paliva vybaveny dostatečnou filtrací,“ dodal Jan Hrubeš.

Ještě v květnu se podle facebookových stránek severočeských zelených uskuteční beseda na téma "Je uhlí řešení?". Uskuteční se 28. května v 18 hodin v mostecké knihovně. Podrobnější program a komentáře lze nalézt zde.

Trochu jiné argumenty

Spor o prolomení limitů těžby v severních Čechách se vede dlouho. Argumenty různé ráže jsou vystřelovány z nejrůznějších pozic. Přesto se na některé zapomíná, vyjádřil se v květnu mimo jiné sociolog Libor Prudký. Ten mimo jiné vychází z toho, že pro Ústecký a Karlovarský kraj – tedy kraje s těžbou v severních Čechách – je příznačné, že jde o kraje s nejnižší vzdělanostní úrovní, s nejvyšší nezaměstnaností, s nejvýraznějšími podíly pro komunistické strany ve volbách, s nejvyššími podíly sociálních dávek na hlavu a s mnoha dalšími indikacemi sociálního vyloučení. Proč? Detailnější pohled ukáže, že jde o důsledek mnoha skutečností, mezi nimiž na jednom z nejpřednějších míst je fakt, že jde o území zasažená nejvýrazněji odsunem po 2. světové válce a následně novým osidlováním založeným právě z velké míry na těžbě. Tedy velmi často na osidlování lidmi s nízkou kvalifikací, s vysokým zapojením do fyzicky namáhavé, nebezpečné ale dobře placené práce a s navazujícím životním stylem – jednoduchým, s orientací na přežití, bez ambicí na růst kvality života a přebírání odpovědnosti za svůj život a prostředí, v němž žijí. A s přitažlivostí pro další skupiny obyvatel s vysokou dispozicí k sociálnímu vyloučení," říká Prudký.

Zaměření na tento druh populace trvá v některých z částí obou krajů více než 60 let. Tomu by se měla prý udělat přítrž. Další posilování právě této populace v oblasti – a to je nezbytná součást rozšiřování těžby - bude mít logicky za následek další prohlubování jeho vyloučenosti. S následkem konzervování toho, co dosud tomuto regionu zabraňuje výrazněji se rozvíjet," uvádí argument, který se neobjevuje. Dále je podle něj podstatné, že osvícená vláda by neměla vládnout s cílem rozvoje státu jako ekonomické jednotky produkující zisk, ale jako nástroje pro růst kvality a udržitelnosti života. Státu jako nástroje pro lidštější život," uzavírá svůj názor.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš