Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedobrovolné pohřebiště spojeneckých letců. Mostecký mezinárodní památník je trvalým mementem válečných zvěrstev

11.05.2015
Nedobrovolné pohřebiště spojeneckých letců. Mostecký mezinárodní památník je trvalým mementem válečných zvěrstev

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Mezinárodní památník obětem 2. světové války v Mostě

Zhruba 12 tisíc obětí války čtrnácti národností a tisíce lidí, kteří prošli severočeskými lágry, připomíná už třetím rokem Mezinárodní památník obětem II. světové války. Sídlí v nedávno renovovaném, památkově chráněném krematoriu na hřbitově v Mostě. Toto místo, které málem kvůli neshodám mezi městem a Ústeckým krajem skončilo v dezolátním stavu, rozhodně nemohlo chybět jako zastávka u příležitosti výročí 70 let osvobození.

Druhá světová válka trvala v Mostě doslova do posledního dne, neboť první jednotky Rudé armády, které náležely k vojskům maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, vstoupily do města před sedmdesáti lety teprve 8. května 1945. Správu města převzal Revoluční národní výbor v čele s komunistou Františkem Kuchařem. Již předchozího dne začal hromadný útěk německých žen, dětí a starců.

U pomníku zavražděných letců

Český svaz bojovníků za svobodu a zástupci města Mostu si už ve čtvrtek 7. května připomněli 70. výročí konce druhé světové války. Vzpomínku zahájili někdejší bojovníci za svobodu a jejich příbuzní za přítomnosti primátora města Jana Paparegy a jeho náměstkyně Markéty Staré u památníku Rudé armády poblíž Oblastního muzea v Mostě. Dále pokračovali na městský hřbitov, kde položili věnce a květiny u pomníku Rudoarmějců.

Poté u pomníku spojeneckých letců, který tu byl odhalen před třemi lety za velkých emocí. Tehdy uplynulo 68 let od útěku čtyř spojeneckých letců z 2. světové války, kteří byli nakonec zadrženi německou hlídkou, deportováni do Mostu a na neznámém místě zavražděni. V roce 2012 se rodiny, které po nich zůstaly, s nimi mohly v Čechách v severočeském Mostě poprvé s úctou rozloučit a odhalit pomník, který celou událost připomíná.

Primátor Jan Paparega u pomníku letců. 

Literární cesta – po stopách zajatce

Delegace neopomněla pamětní desku válečného zajatce Josepha Santerreho, která zde byla odhalena v srpnu před třemi lety v rámci projektu s názvem První rendez-vous s literární cestou, jehož duchovním otcem je Laurent Guillet, prasynovec Josepha Santerreho.  Laurent Guillet nejprve napsal knihu Jmenoval se Josef, a poté se svými čtenáři navštívil osm míst na území Francie, Německa a České republiky a na každém z nich odhalil jeho pamětní desku.

Francouz Santerre po letech, strávených v německých pracovních táborech, na počátku roku 1945 zemřel a byl zpopelněn právě v krematoriu v Mostě. Z něj je dnes mezinárodní Památník obětí 2. světové války, jehož prohlídkou byl pietní akt zakončen. „Je velmi důležité připomínat období 2. světové války a její oběti,“ řekl při pietním aktu Rudolf Wittenberg z Českého svazu bojovníků za svobodu. Členové mostecké okresní organizace ČSBS se poté přesunuli do obřadní síně hlavní budovy magistrátu.

Historie je tu stále aktuální

Mostecko má historické období války zmapováno celkem důkladně. Přispívá k tomu mimo jiné badatelská činnost nadšenců Severočeského leteckého archivu (SLA). SLA mimo jiné pomáhá se správou již zmíněného unikátního Památníku, který je mezinárodním mementem důsledků strašného válečného zvěrstva 20. století a je v něm umístěna stálá expozice. Jednou z novinek je například nedávno získané sako francouzské letecké uniformy s bílou brigadýrkou, jež návštěvníci najdou v části věnované Mostečanům, kteří sloužili v československém zahraničním letectvu RAF ve Velké Británii. Na tomtéž místě pak lze spatřit také novou lodičku, patřící k uniformě RAF.

Vodou poničený Památník obětem 2. světové války, který byl pro svůj havarijní stav řadu let uzavřen, začíná mít růžovější budoucnost teprve nedávno. Ještě před třemi čtyřmi lety hrozilo, že se rozpadne. Politické půtky mezi samosprávou kraje a města nakonec dopadly tak, že je architektonicky působivá bílá stavba ve správě města.

Expozice v památníku.

Dnes je o to větším mementem vzhledem k vyostřené geopolitické situaci v Evropě i mimo ni. Severočeský letecký archiv, který se na jeho správě podílí, už nedávno potvrdil zvýšený zájem  o zhlédnutí expozice.

Mezinárodní památník byl poprvé otevřen v roce 1998 v budově starého památkově chráněného krematoria na mosteckém hřbitově. Připomíná 12 000 obětí války čtrnácti národností a tisíce lidí, kteří prošli zdejšími lágry.

Oslavy 70. výročí konce druhé světové války sobotní akcí v Mostě neskončily. Do konce roku potrvá v Oblastním muzeu v Mostě tematická výstava. Její součástí je také přednáškový cyklus v podání Miloslava Hrabáka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš