Teď je nutné oddělit ty, s nimiž je možné pracovat dál, od ostatních, říká ministryně, která dorazila do Litvínova kvůli petici proti nepřizpůsobivým. Pomohou její nápady?
22.04.2015
Foto: Facebook
Popisek: Michaela Marksová -Tominová
Sociální problémy na sídlišti Janov v Litvínově na Mostecku má pomoci řešit úřad práce. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) v dubnu osobně navštívila severočeské město. Doporučila, aby využilo peněz úřadu ke zřízení míst asistentů prevence kriminality nebo domovníků. Novinářům po setkání řekla, že pomoci by obcím a městům mělo i opětovné zavedení veřejné služby.
Zavést to, co bylo zrušeno
Obyvatelé litvínovského sídliště Janov před více než měsícem předali Úřadu vlády petici, kterou chtěli upozornit na údajně složité soužití se sociálně slabými, hlavně Romy. „Okamžitým řešením je využít peníze z aktivní politiky zaměstnanosti na zřízení dotovaných míst," uvedla ministryně.
V Litvínově působí čtyři asistenti prevence kriminality. Úřad práce může až rok dotovat místa dalších. Ze státních peněz by se mohla platit také místa domovníků, které by zřídilo družstvo Krušnohor, jež petici zorganizovalo.
Pomoci motivovat lidi k práci by mělo podle ministryně opětovné zavedení veřejné služby. Před více než dvěma lety byla zrušena kvůli výtkám Ústavního soudu. „Teď je senátní návrh změny zákona o hmotné nouzi ve Sněmovně ve druhém čtení. Je reálné, aby začal platit od září," uvedla Marksová. Pokud by podle ní lidé veřejnou službu odmítli, snížila by se měsíční dávka na jednoho dospělého z 3410 korun na existenční minimum 2200 korun.
Zkušenosti s veřejnou službou byly v Litvínově dobré
Litvínovská radnice návrhy přivítala. S veřejnou službou měla prý dobré zkušenosti. „Budeme chtít teď nejprve zřídit místa asistentů prevence kriminality a připravujeme strategický plán města, který bude vytipovávat místa, kde je nutné finančně pomoci nejdříve," řekla novinářům starostka Kamila Bláhová (ANO). Agentura pro sociální začleňování pomůže radnici najít vhodné projekty.
Sociálně vyloučené lokality zničila politika posledních let
Janov a další sociálně vyloučené lokality podle ministryně zničila politika posledních let. „Obce se zbavovaly lidí, kteří přestali platit nájmy, radnice je sestěhovávaly na jedno místo. Teď je nutné oddělit ty, s nimiž je možné pracovat dál, od ostatních," podotkla. Podle ní bude trvat pět až deset let, než se situace zlepší.
Petici zorganizovali zástupci družstva Krušnohor, které na janovském sídlišti vlastní nebo spravuje 1300 bytů. Dva domy už nechalo družstvo zakonzervovat. Škody na jeho majetku jdou podle předsedy Krušnohoru Františka Ryby do milionů korun.
Situace v Janově je napjatá dlouhodobě. V roce 2008 využili nespokojenosti místních pravicoví radikálové, kteří do města opakovaně svolali protiromské pochody. Při nich se střetli s anarchisty i policií.
Dveře se tu netrhnou...
V Litvínově tento týden pobýval rovněž ministr Jiří Dienstbier. S vedením města debatoval mimo jiné o aktuálních problémech v Litvínově v sociální oblasti - jako jsou například bytová problematika (sídliště Janov), ubytovny; kapacitní omezení sociálních služeb; dotace na výkon sociální práce a také o spolupráci města s Agenturou pro sociální začleňování.
Následovala pěší prohlídka městské části Janov spojená s návštěvou mateřské a základní školy.

Na závěr své pěší cesty zavítal ministr do nízkoprahového centra Městské policie Litvínov Jaklík, kde je absolvoval diskusi s obyvateli Janova.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš