Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Cikánská rodinka nám zaplevelila barák štěnicemi a šváby, během roku se z toho stala skládka," píše občan z Janova poslanci. Ten se ve sněmovně vrhl na premiéra. Výsledek ale...

08.04.2015
„Cikánská rodinka nám zaplevelila barák štěnicemi a šváby, během roku se z toho stala skládka, píše občan z Janova poslanci. Ten se ve sněmovně vrhl na premiéra. Výsledek ale...

Foto: ČT, repro

Popisek: V České republice již máme zhruba 400 vyloučených lokalit, v nichž žijí Romové. Do problematiky jejich začlenění do společnosti plynou miliardy, které mizí neznámo kde

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky skutečně nechápe, co se opravdu děje mezi lidmi v regionech, kam se rok od roku stěhuje více a více nepřizpůsobivých obyvatel. Starousedlíci hovoří zejména o romské menšině. Ta už například v mosteckém regionu neobtěžuje jen proslulý litvínovský Janov, upozorňuje ústecký občanský demokrat a rodák z Mostu Radim F. Holeček. Ten se ve sněmovně obořil na premiéra, který mává před očima „strategiemi“, které nic nevyřeší, když mu přitom slušní lidé dávají pod nos konkrétní kroky, které má k záchraně jejich domovů udělat.

Během dubnové schůze sněmovny se Holeček pokoušel přítomným poslancům a  zejména premiérovi, kterému realita v mimopražských oblastech zcela uniká, vysvětlit, že žádné řeči a papírové strategie nevyřeší to, že teď a tady mají lidé strach o své děti, o budoucnost. Že petice, kterou předsedovi vlády Janovští předali, není jen o stížnosti, o potřebě slyšet chlácholivou odpověď nebo řešení, na které mají čekat několik let.

Strategie na papíře akutní problémy nevyřeší!

„Jako jako poslanec zvolený do poslanecké sněmovny za Ústecký kraj se na vás obracím s interpelací ve věci petice zhruba 1 600 obyvatel litvínovského sídliště Janov, adresované Úřadu vlády České republiky. Petenti, tedy slušní a spořádaní obyvatelé Janova, kteří se zjevně a dle mého názoru i zcela oprávněně cítí ohroženi, popisují vyostřenou a nadále obtížně únosnou situaci a navrhují konkrétní okamžitá i dlouhodobá opatření (detaily jsme psali ZDE),“ začal svou interpelaci na premiéra a pokračoval: „Je jistě pozitivní, že vláda schválila strategii romské integrace na roky 2015 až 2020 a navrhuje zpracování nové strategie boje proti sociálnímu vyloučení pro roky 2016 až 2020. Mám ale vážné obavy, že tato strategie akutní neutěšenou situaci v Janově nevyřeší!“

Lidé už se srocují, aby bránili své domovy

Navíc je podle něj zřejmé, že závažné problémy jako v Janově mají i obyvatelé dalších měst. „Občanskou aktivitu na obranu důstojného bydlení jsem zaznamenal i v Jirkově, Klášterci nad Ohří a v Chomutově,“ zmínil Severočech, který chtěl slyšet od Bohuslava Sobotky, jakou konkrétní a především rychlou a účinnou pomoc oněm slušným a spořádaným občanům vláda poskytne.

Ten mimo jiné uvedl, že se v rámci Odboru pro sociální začleňování, který je součástí úřadu vlády, poskytuje místním samosprávám pomoc při analýze situace na plánování řešení a jeho praktickém provedení. „Připravil se takzvaný koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám. V rámci něho budou do jednotlivých měst, které se do spolupráce zapojí, nasměrovány významné finanční prostředky z Evropské unie z programu na období 2014 - 2020. Tato metoda práce by měla přinést obcím a jejich partnerům poměrně velké množství peněz z fondů Evropské unie,“ odpověděl Radimu Holečkovi.

V současné době už probíhají přípravy vyhlášení výzev pro jedenáct prvních měst. „To znamená, co konkrétně můžeme udělat, je použít evropské peníze na to, aby se v těchto sociálně vyloučených lokalitách zlepšila situace,“ dodal premiér.

Kam se přestěhuje 400 dětí? To jsem mohl čekat! 

Bohuslav Sobotka mimo jiné zmínil, že ví, že vlivem nepřizpůsobivých obyvatel mimo jiné Stavební bytové družstvo Krušnohor oznámilo záměr ukončit správcovství v pěti bytových domech, což ohrožuje bydlení asi 1 500 obyvatel sídliště. „Z toho je přibližně 400 dětí a 150 seniorů. Tuto situaci nyní podle mých informací řeší v úzké spolupráci s městem právě pracovníci Sekce pro lidská práva Úřadu vlády,“ informoval.

Premiér také uvedl, že důvod celé situace je podle něj zejména v nevhodné a nevýhodné privatizací tamního bytového fondu a následné spekulacemi s nemovitostmi v uplynulých dvaceti letech. „Tím se na tomto sídlišti vytvořila sociální struktura obyvatel, která v tuto chvíli je problémem a je tady vytvořena klasická sociálně vyloučená lokalita,“ pokračoval Sobotka tím, v čem tkví podle něj příčina celého stavu.

Ústeckého poslance Holečka, který v danou chvíli hájil nejen Janov, ale i další obyvatele měst v Ústeckém kraji, ovšem příliš odpovědí nepotěšil. „Já jsem po pravdě řečeno čekal, že to bude svalované na zpackanou privatizaci, ale neptám se, na kom leží politická odpovědnost. Ptám se, jak vyřešit konkrétní problém, protože se na mě obracejí konkrétní občané z Janova,“ upozornil předsedu vlády.

Ze slušného domu se stala zaplevelená skládka

Poté, aby ukázal alespoň malý výčet toho, s čím se slušní lidé potýkají, citoval z dopisu od jistého pana Petra z Janova: „V Janově je prostě taková praxe, že naprosto bezproblémový dům se 48 byty, jeden byt byl prodán realitce, ta ho pronajala cikánům na sociálních dávkách. To znamená - náklady na bydlení platil městský úřad přímo realitce a ta už neposílala peníze na účet domu. A co víc. Naše milá rodinka zaplevelila barák štěnicemi a šváby. Během roku se z toho stala skládka,“ popisuje občan.

Pisatel upozorňuje na to, že v takové situaci je dost těžké, aby se lidé odstěhovali. Pověst sídliště totiž v podstatě znemožňuje prodat byt a koupit nový na jiném místě: „Cena bytů klesla z původních 250 až 300 tisíc na 40 tisíc. Slušní majitelé se museli odstěhovat a všichni přišli o peníze investované do svého majetku. Na domě rostl dluh, realitky Ukrajinců, Turků a Kazachů se o své majetky nestarají a jenom rejžují prachy."

Toto zaznělo před celou poslaneckou sněmovnou. „Pane premiére, co mám takovým lidem v Janově poradit?“ ptal se poté Holeček. Situací by se měla zabývat ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová a ministr Jiří Dientsbier. Podle premiéra věc vyřeší zejména dostatek prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti a ty prý jsou.

Lucie Bartoš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL