Zelení obviňují primátora, že chce poškodit zdraví Mostečanů. Ministr Brabec to prý táhne s odpůrci těžby, Mládek zase s těmi, kteří chtějí uhlí a dost práce v nejchudším kraji
31.03.2015
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Rypadlo na lomu ČSA, jehož se týkají limity těžby.
Je to už nekonečný příběh. Těžko spočítat, po kolikáté už je na stole otázka prolomení limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku, kde se kolem záležitosti řeší přestěhování či zachování obce Horní Jiřetín. Lidé stále žijí v nejistotě. Už několik vlád rozhodnutí odsunulo. Teď prý má ale padnout definitivně.
Začátkem roku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) při své návštěvě kraje předložil několik variant prolomení limitů těžby uhlí. Důvody pro další těžbu vidí jako příznivci jednak v potřebě tohoto nerostného bohatství pro teplárenské potřeby státu, také těžaři mimoto jsou stále největším zaměstnavatele v okrese, který se potýká s největší nezaměstnaností v rámci České republiky. Rovněž pro primátora Mostu je zachování pracovních míst důležitým faktorem.
Ministr proti ministrovi
Vidle jim do toho ovšem pomyslně nyní hodil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Limity těžby hnědého uhlí není nutné prolomit, pro teplárenství ho je dostatek. Řekl to setkání se zástupci Horního Jiřetína a Litvínova na Mostecku.
„Z informací, které zatím mám, jež jsem dostal na základě studie celé řady materiálů, tak jsem zatím neviděl žádné zásadní argumenty, které by odůvodňovaly prolomení limitů," řekl novinářům Brabec. Rozhodnutí o limitech těžby by se podle něj mělo řídit výhradně ekonomickým dopadem. „Nejde o politické rozhodnutí, muselo by to být výsostně ekonomické rozhodnutí, jinak řečeno ve veřejném zájmu obyvatel České republiky, nikoli několika lidí," doplnil Brabec.
Litvínov a Horní Jiřetín jsou zajedno
Litvínov a Horní Jiřetín, který je možným pokračováním těžby bezprostředně ohrožen, trvají na tom, že limity by měly zůstat zachovány. „Limity byly jednou stanoveny a podle mého názoru by mělo být řečeno, že platí navždy, měly by být zakotveny i nějakým zákonným způsobem, formou zákona jako trvalé a neměnné," řekl starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ).
Litvínov by zašel ještě dál a zásoby hnědého uhlí odepsal. „Pokud by se zásoby odepsaly, bylo by to ideální," řekla litvínovská starostka Kamila Bláhová (ANO).
Před prázdniny, teď už opravdu?
Brabec chce, aby vláda o limitech v severních Čechách rozhodla do konce června. Původně měl kabinet aktualizaci Státní energetické koncepce projednat do konce června, Ministerstvo průmyslu a obchodu ale ještě zpracovává analýzy dopadu prolomení či neprolomení limitů. „Život je krátký a já si myslím, že bychom měli o věcech rozhodovat. Pevně věřím, že se rozhodne do konce června," uvedl Brabec.
Co nejrychlejší rozhodnutí žádají i obě města. „Doufáme, že červnový termín je nejzazší a není vůbec přípustné, aby se rozhodovalo separátně o Státní energetické koncepci a o limitech, musí to jít ruku v ruce," dodala Bláhová. Buřt míní, že posun nahrává zastáncům prolomení limitů, kteří získali čas na to, aby mohli lobbovat a ovlivnit ministry, poslance a další politiky.
Kolem případného prolomení limitů se v posledních týdnech rozpoutala ostrá diskuze. Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity stanovenými v roce 1991 dále nakládat. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování nebo uvolnění pouze v Dole Bílina je ve hře také varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v Dole ČSA, kde těží Severní energetická.
V souladu s Brabcem jsou lékaři
Strana zelených na Mostecku mimo jiné před pár týdny iniciovala petici, respektive sepsání otevřeného dopisu primátorovi Mostu Janu Paparegovi, ve kterém ho upozorňuje na závažné dopady těžby uhlí na zdraví obyvatel. Pod dopis se podepsalo již několik desítek lékařů z Mostecka.
„Ústecký kraj je velmi postiženou oblastí z hlediska exhalací a celkovým znečištěním životního prostředí, což se projevuje na zdravotním stavu obyvatelstva, které má v rámci ČR největší výskyt nádorových onemocnění všech orgánů, největší úmrtnost, potratovost, četnost respiračních infektů přecházejících do chronicity, četnost genetických aberací a různých mutací u dorůstající populace,“ říká mostecký lékař a člen SZ Petr Končel, který dopis sestavil.
Dopis se odkazuje mimo jiné na studie zpracované Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze a Komisí pro životní prostředí Akademie věd ČR. „Jako lékaři se proto musíme zásadně vymezit proti dalšímu devastování životního prostředí na podkladě prolomení těžebních limitů, které prosazují „uhlobaroni“ ve spolupráci s lobbisty a odbory, protože další rozšířenou těžbou a spálením uhlí bude pokračovat genocida obyvatel Ústeckého kraje a hlavně obyvatel okresu Most, kterého se těžební limity nejvíce dotýkají,“ píše se dále v dopise.
I prezident je na druhé straně barikády
Zájmem Strany zelených není boj se zastánci prolomení limitů, naopak chce navázat dialog a najít ideální řešení, jak celému Mostecku pomoci ze současné situace. „Na jednání zastupitelstva města Most jsem primátora vyzval, abychom šli společně hledat cesty jak našemu městu a regionu pomoci k pestrosti a vyváženosti. Je třeba přinášet inovace a nebát se nových výzev,“ říká k tomu člen krajské rady Zelených Jan Hrubeš.
Tábor příznivců je ovšem rovněž početný, minimálně jako tábor odpůrců. Pro zachování těžby je vedle části obyvatel nejen vedení statutárního města Most, ale i Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje, vedení Ústeckého kraje, hospodářská komora a další. Podle někdejšího průzkumu agentury Factum je většina místních pro pokračování v těžbě. Pokračování těžby za limity podpořil na nedávné návštěvě kraje i prezident Miloš Zeman.
Petr Kupka, Lucie Bartoš
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Redaktor KL