Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Máme strach o děti, všude se tu válejí injekční stříkačky, cikáni nepracují a válejí se kolem domů," píší z Janova premiérovi. Bere Sobotka vůbec jejich obavy vážně? Víme, jak (ne)odpověděl

27.03.2015
„Máme strach o děti, všude se tu válejí injekční stříkačky, cikáni nepracují a válejí se kolem domů, píší z Janova premiérovi. Bere Sobotka vůbec jejich obavy vážně? Víme, jak (ne)odpověděl

Foto: Romové v České republice.cz

Popisek: Sídliště Janov v Litvínově

Litvínované z domů na sídlišti Janov, které jsou v majetku Stavebního bytového družstva Krušnohor (SBDK) či pod jeho správou, sepsali petici. Obracejí se v ní přímo na předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Informují jej o současné tíživé situaci na sídlišti, která se čím dál více vzdaluje od představ o spokojeném bydlení. Žádají jej, aby se situací v Janově osobně a rychle zabýval. Z jeho odpovědi to ale nevypadá na to, že by byl schopen udělat něco, co odvrátí válku většiny a menšiny, k níž se údajně schyluje.

Každý den ve strachu… Požáry, krádeže

Petenti upozorňují na stupňující se negativní jevy, jež souvisejí s nárůstem počtu nepřizpůsobivého obyvatelstva na litvínovském sídlišti Janov. „Sídliště vznikalo v sedmdesátých letech minulého století a postupně se stalo příjemným místem pro bydlení. To trvalo až do konce devadesátých let, kdy začala ´privatizace´ bytového fondu města Litvínova. V té době žilo v Janově kolem 7 % romské populace a majoritní populace dokázala tuto skupinu zvládat. Po prodeji většiny bytů do osobního vlastnictví se rozjela spirála, ve které vlastníci - zvláště různé realitní kanceláře - začali prodávat byty dalším cikánům – bohužel už je nelze z důvodu jejich způsobu života nazývat jinak,“ je napsáno v textu petice.

Po jejich nastěhování do domů došlo prý k hromadnému odlivu dalších a dalších slušných lidí. „Do uvolněných bytů se místo nich nastěhovali další cikáni. V roce 2008 bylo obsazeno téměř 15 % bytů cikánskými rodinami. Dnes je to již 25 %!“ stojí dále v listu, který pokračuje: „Žijeme v každodenním strachu, máme obavy o naše děti, všude se válejí injekční stříkačky, cikáni nepracují.  Pokud to počasí dovolí, tak se válejí kolem domů a my máme strach kolem nich i projít. Tolik požárů, kolik jich je v našem sídlišti, asi nikde v ČR nenajdete. Vykradení bytu, ze kterého se někdo odstěhoval a ještě jej nestačil ani předat, se počítá v řádech hodin.“

Jak v prasečáku a pak? Válka?

Nezabrání se tomu ani tehdy, pokud vlastník nechá přes dveře navařit mříže. „Ty putují do nejbližší sběrny nejdříve!“ popisují Janovští realitu všedního dne, kdy v některých domech to podle jejich slov již vypadá jako v prasečáku a řada dalších domů se do tohoto stavu řítí.

Většina romských spoluobčanů navíc údajně neplatí nájem, takže poškozují dvakrát – za prvé vše zničí a za druhé nepřispívají na opravy. „Bydlení s cikány způsobilo, že cena bytu 1+4 v Janově se pohybuje pod hranicí 30 000 Kč (třiceti tisíc korun). a přesto jsou tyto byty většinou prostě neprodejné,“ podotýkají obyvatelé, že se ani nemají kam přestěhovat, protože nezískají z prodeje bytu peníze na koupi nového v jiné lokalitě.

Lidé varují, že se schyluje k válce: „Nechceme, aby se opakovala „malá občanská válka“, jaká zde proběhla v roce 2008. Ale po pravdě nálada je mezi slušnými lidmi tak napjatá….“

Premiér neuspokojil. On to vůbec nechápe!

„Mluvíme za 75 % slušné majority, která je cikánskou menšinou terorizována. A protože nejsme rasisti, tak se předem omlouváme hrstce slušných Romů, kteří tady s námi žijí již dlouhá léta – nechceme je házet do jednoho pytle s popisovanými cikány. I oni chtějí žít v klidné, čisté a bezpečné lokalitě,“ zní poslední věta, za níž následuje podpis Slušní občané sídliště Janov v Litvínově.

Předsedu vlády autoři žádají, aby se zasadil o provedení potřebných legislativních změn a okamžitých konkrétních opatření v terénu, které by vedly k eliminaci negativních jevů. Předkládají i konkrétní návrhy opatření.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka na petici, jejímž prostřednictvím byl informován o současné tíživé situaci na litvínovském sídlišti Janov, kde přibývá vybydlených bytů a domů, odpověděl. Nikoli ale uspokojivě. „Přiznám se, že mě odpověď předsedy vlády zklamala. Neobsahuje totiž nic jiného, co bychom neznali z předchozích let, kdy na vládní úrovni marně prosazujeme základní zásady tzv. Mostecké výzvy, což je souhrn legislativních změn, které by nepřizpůsobivým znemožnily narušovat slušným občanům klidné bydlení,“ reagoval na obsah Sobotkovy odpovědi jeden ze členů petičního výboru František Ryba, ředitel SBD Krušnohor.

 

Podle Ryby je z premiérovy odpovědi patrné, že vůbec nechápe, o co jde, a jak dramatická situace v Janově je. Bohuslav Sobotka jen zas a znova hovoří o sociálních a dalších programech, o strategiích a vizích vyplývajících z těchto strategií. „Ze zkušenosti ale víme, že programy a strategie na nepřizpůsobivé neplatí, nezapojí se do nich, kašlou na ně. Budou dále devastovat byty a domy, páchat trestnou činnost atd. Odpověď premiéra mě přesvědčila o tom, že stát si s tímto problémem vůbec neví rady. Co ale máme dělat my – bytová družstva, správci ´domů, města a obce? To opravdu stát čeká, až v Janově či jinde vypuknou nové nepokoje?“ dodává. 

Petice vznikla z iniciativy předsedů družstevních samospráv a společenství vlastníků, kteří se scházejí vždy na přelomu února a března na každoročních poradách s vedením SBD Krušnohor a analyzují konkrétní aktuální situaci v družstvu a obecně v segmentu bydlení v Česku.

Petice svým obsahem navazuje na sedm let starou „Mosteckou výzvu“, podporovanou Svazem českých a moravských bytových družstev. Výzva byla projednávána na několika ministerstvech a institucích, ale doposud bez výsledku, ačkoli SBD Krušnohor a Svaz vyvíjejí soustavný tlak na její přijetí. Obsahuje totiž celý komplex legislativních změn a opatření navozujících podmínky pro klidné a spokojené bydlení slušných občanů.

Text MOSTECKÉ VÝZVY

Specifické problémy sídlišť a bytových domů
• základní myšlenka: nastěhuje-li se někdo do 100bytového domu, ovlivňuje okamžitě život dalších 99 rodin
• možnost družstevníka, respektive vlastníka vyjadřovat se k uchazečům o bydlení v konkrétním domě s právem nesouhlasu ostatních spolubydlících v domě
• zajištění větší anonymity svědků, kteří se bojí svědčit proti sousedům porušujícím dobré mravy v domě
• zajišťování nočního klidu – možnost výrazných sankcí
• příspěvek na bydlení povinně poskytovat přímo pronajímatelům

Přihlašování k trvalému pobytu a další navazující problematika
• ve vymezení oprávněných osob vypustit nájemce (§ 10 odst. 6, písm. c) zák. č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel)
• stanovit „hygienické“ normy na počet přihlášených osob do bytu
• zavedení institutu „přechodného pobytu“

Dětské gangy na sídlištích
• větší odpovědnost rodičů – možnost sankcí
• zapojení sociálních odborů místních samospráv
• nečinnost policie
• zapojení dobrovolných institucí

Dluhy, finance
• nemožnost získávání úvěrů na opravy a údržbu domů
• snižování komfortu bydlení
• možnosti bankrotu a likvidace pronajímatelů
• insolvence jako další ze zločinů státu vůči slušným lidem

Problematika kamerových systémů
• úskalí nutného souhlasu všech dotčených bydlících v domě
• nadřazenost ochrany soukromí občana nad ochranou majetku

Sociální dávky
• vyplácení sociálních dávek podmínit povinností odpracovat určitý počet hodin např. při veřejně prospěšných pracích
• odebírání sociálních dávek při zjištění, že žadatel hraje automaty, jeho děti se po nocích potulují, narušují dobré mravy v domě apod.

Soudy
• zkrácená řízení u nepřizpůsobivých s povinností ukončení sporu do 3 měsíců

Zdroj: Krušnohor č. 9/2011

Lucie Bartoš

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Redaktor KL