Na Pražském Hradě se severočeské město Most objeví jako Země znovuzrozená. Zeman na výstavu kývnul stařičkému lesníkovi, který je známý po celém světě
05.03.2015
Foto: Archiv SŠ
Popisek: Stanislav Štýs (vpravo) s Ondřejem Neffem při exkurzi po mosteckých rekultivacích.
Dramatický příběh proměny mostecké krajiny zaznamenává už pěknou řádku desetiletí prostřednictvím objektivu svého fotoaparátu pětaosmdesátiletý Mostečan Stanislav Štýs. Jeho fotografie budou moci brzy vidět i návštěvníci Pražského hradu. Od dubna do konce června budou ve Starém královském paláci vyprávět Štýsovy dokumentární „obrazy“ příběh o Zemi znovuzrozené.
Všichni prezidenti jen slibovali
Výstavu unikátní kolekce fotografií, které dokumentují krajinu regionu v současnosti a před čtyřmi desítkami let, kdy se zde těžilo, už mu v hlavním městě České republiky slibovalo několik prezidentů. „Miloš Zeman bude asi první, který svůj slib splní. Už máme termín na jaro příštího roku,“ uvedl čtyřiaosmdesátiletý Stanislav Štýs.
Tematický soubor fotografií Země znovuzrozená má děj, seznámí návštěvníky s těžbou uhlí, destrukcí krajiny, rekultivačními postupy a posléze s výsledky jednotlivých druhů rekultivací. Sólové záběry doplní proslulá Štýsova dvojčata, tedy dvě fotografie, z nichž na jedné je oblast v době těžby a na druhé stejné místo po letech úspěšné rekultivace. Na výstavě na Pražském hradě bude instalováno zhruba takových 250 velkoformátových foto-obrazů, které doplní další artefakty v podobě schémat, plánů, grafik nebo statistik.
Nebyl fotograf, ale bez jeho fotografií by chyběla paměť krajiny
„Oni mě někdy označují, že jsem fotograf. Ale já jsem to musel začít dokumentovat, jinak by se ty změny nezachovaly,“ říkátam mimo jiné držitel Ceny ministra životního prostředí, který je v zahraničí známým expertem přes rekultivace krajiny.
„Jsem přesvědčen, že obrazové sdělení má větší vypovídací schopnost než sebelepší text. Proto si uspořádáním výstavy kladu za úkol prostřednictvím fotografických dokumentů objektivně informovat o významných změnách, ke kterým v severočeském regionu nemalou měrou přispěla česká rekultivační škola,“ dodává autor. Předpokládá, že výstavu doplní i doprovodné programy pracovně nazývané tematické dny, které budou orientované na skupiny občanské, odborné a zájmové veřejnosti.
Výstavu v Tereziánském křídle Starého královského paláce Pražského hradu pořádá Správa Pražského hradu a Ecoconsult Pons. Návštěvníci ji budou moci zhlédnout každý den od 3. dubna do 28. června. Záštitu nad výstavou převzal prezident republiky Miloš Zeman, ministři Jan Mládek a Marian Jurečka, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a předseda Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Richard Falbr.
Lesní inženýr stále přednáší, píše a vystavuje
Mostečan Stanislav Štýs je lesní inženýr, externí vědecký pracovník, vysokoškolský učitel, držitel autorizace pro posuzování vlivů na životní prostředí, soudní znalec v oboru čistota ovzduší a ekologie, odborník na rekultivace, který v roce 1996 obdržel Cenu ministra životního prostředí. V roce 1954 dokončil studium Lesnické fakulty ČVUT Praha. Pracoval na Správě lesů v Dubí, na Krajské správě meliorací v Teplicích, působil jako vedoucí projekce rekultivací a nakonec jako vedoucí odboru revírní ekologie na Generálním ředitelství Severočeských dolů v Mostě.
V současné době je jednatelem inženýrské organizace ECOCONSULT PONS. Spolupracuje s vědeckými pracovišti a vysokými školami, je autorem 330 publikací. Již od počátku 90. let spolupracuje s oddělením statistiky životního prostředí ČSÚ. V listopadu vystavoval Proměny města Mostu spolu s centrem Europe Direct v prostorách Vysoké školy finanční a správní v Mostě.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš