Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslanec Schwarz byl před lety obžalován za to, že neoprávněně spoutal výrobce drog a prošmíroval jim byt. Kauza je konečně u konce. Víme, jak to dopadlo

26.02.2015
Poslanec Schwarz byl před lety obžalován za to, že neoprávněně spoutal výrobce drog a prošmíroval jim byt. Kauza je konečně u konce. Víme, jak to dopadlo

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Bronislav Schwarz na jedné z předvolebních akcí s Andrejem Babišem.

Poslanec a šéf mosteckých strážníků Bronislav Schwarz (Severočeši.cz, zvolený za ANO) byl před devíti lety obžalován ze zneužití pravomoci a porušování osobní a domovní svobody. Táhlý případ je u konce. Ústecký krajský soud politika definitivně zprostil obžaloby. Přečtěte si, jak to všechno bylo.

Potvrdil tak loňské rozhodnutí Okresního soudu v Mostě, podle kterého nebylo Schwarzovo jednání trestným činem. Proti osvobozujícímu verdiktu mosteckého okresního soudu se ale odvolal státní zástupce. „Co se týče odvolání ve věci pana Schwarze, tak toto bylo zamítnuto," potvrdila mluvčí krajského soudu Lenka Lasovská.

Je to úleva, může si po letech říct severočeský politik

Schwarz médiím řekl, že cítí úlevu. „Jsem rád, že tahle věc po devíti letech končí. Rozsudek krajského soudu je pravomocný," řekl Schwarz. Byl obžalován kvůli tomu, že v lednu 2006 coby vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě údajně vnikl do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog.

Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Několik svědků vypovědělo, že je policisté donutili lehnout si na zem a mířili na ně zbraní.

Má se snad policista bát?

„Pro mě a pro všechny slušné a pracovité policisty je to signál, že se nemají bát pracovat a dělat přesně podle zákona, jak jsem to dělal já, a věřit ve spravedlnost soudu," komentoval už dříve rozhodnutí soudu Schwarz s tím, že podle soudu proběhl zásah podle zákona. „Zachoval bych se i dnes stejně," doplnil Schwarz.

Podobně se vyjádřil už v prosinci 2013, kdy v projevu na půdě sněmovny řekl: Nepřišel jsem se do Poslanecké sněmovny schovávat za imunitu, to vám chci všem říct. Chtěl jsem vám taky říct, že kdybych ten skutek, který je mi dáván za vinu, měl zopakovat, tak kdykoli to své jednání zopakuji i dneska, protože jsem jednal podle zákona a udělal jsem všechno to, co správný policista, a ještě ve funkci, musí udělat: zastat se slušných lidí. A pokud to udělá podle zákona, tak to tak má být. To je všechno." 

I kdyby to byla politická pomsta, nakonec nevyšla

Za celým případem podle něj stála politická rivalita. Obviněn byl až v době, kdy od události uběhly čtyři roky. Okresní soud v Mostě už Schwarze jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud poprvé rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání. Loni v dubnu mostecký soud rozhodnul stejně a Schwarze osvobodil.

Bronislav Schwarz, který je předsedou Severočechů.cz, je částí veřejnosti a v diskuzích na internetu vnímán jako politik, který na rozdíl od mnohých „mluví tak, jak mu narostl zobák“. Přesto má i odpůrce.  „V Lomu u Mostu, jako radní-zastupitel města, se jeví jako násilnická povaha s chorobným sklonem ke lhaní, využívaje svého postavení strážného Městské policie Most. Je kamarád primátora Vlastimila Vozky a zakladatele politické strany Severočeši.cz Jiřího Zelenky, kteří čistí jeho prohřešky. On, který hlásá, že by politici měli dělat politiku zadarmo? Že to říká právě on, který si nechává vyplácet odměnu nejen jako krajský zastupitel, ale i jako radní města Lom,“ reagovala například před časem ParlamentnímListům.cz na článek o Bronislavu Schwarzovi Alena Bozetická z Lomu u Mostu.

Bronislav Schwarz má zkušenosti z Police ČR, úřadu práce, Městské policie Most, zastupitelem je v Lomu, kde je jeho žena starostkou, a rovněž je krajským zastupitelem Ústeckého kraje, kde se mimo jiné stal členem Výboru pro zdravotnictví a sociální věci a Komise pro rozvoj cestovního ruchu a zahraniční vztahy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš