Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Andrej Babiš je člověk na správném místě, říká v rozhovoru nová starostka Litvínova

04.01.2015
Andrej Babiš je člověk na správném místě, říká v rozhovoru nová starostka Litvínova

Foto: Archiv starostky

Popisek: Kamila Bláhová, starostka Litvínova (ANO)

ROZHOVOR Poprvé v historii vládne Litvínovu žena. Jak sama říká, zaměřit se bude chtít především na hospodaření města a na investice do rozvoje. Je přesvědčena, že vzniklá trojkoalice ANO, STAN a KSČM je v danou chvíli pro naplnění těchto priorit nejlepší možné řešení. V rozhovoru, který poskytla Kamila Bláhová (ANO), prozradila také to, proč se rozhodla kandidovat za hnutí ANO a řeč přišla i na Andreje Babiše.

V čele úřadu jste po komunálních volbách nahradila Milana Šťovíčka, a jste tak historicky první starostkou města.  Čemu přičítáte svůj úspěch a jaký je to pocit být starostkou?

Není to pouze můj úspěch, ale za mnou stojí celý tým lidí. Takže bych to řekla asi tak, že ANO v Litvínově ve volbách zvítězilo, protože nabídlo lidem kvalitní kandidáty, dobrý program a korektně vedenou předvolební kampaň. Samozřejmě, že nám pomohla i práce ANO na celostátní úrovni. Po vítězství ve volbách jsme vedli koaliční jednání se všemi politickými uskupeními, která se do zastupitelstva našeho města dostala, ale nakonec jsme se dohodli s těmi, s kterými jsme našli největší programovou shodu. Při volbě starosty mě podpořili všichni zastupitelé, nejen koaliční, a to považuji za obrovský úspěch. Opoziční zastupitelé tento fakt komentovali tím, že mi chtějí dát šanci, za což opravdu velice děkuji.  A jaký je to pocit být starostkou? Cítím obrovskou zodpovědnost. Jedna věta, která ale vyjadřuje vše.

Ačkoliv počet žen po posledních volbách vzrostl, již delší dobu rozděluje společnost zavedení kvót pro ženy. Jak se na tuto problematiku díváte vy sama?

Já nejsem moc příznivce kvót. Spíš bych hledala cesty, jak ženám nastavit pro svůj osobní i pracovní rozvoj podmínky. Nicméně, o tom, jak sladit pracovní a rodinný život se vedou diskuze už léta a pořád se pro ženy hledají lepší podmínky. Praxe je ale pořád jiná, bohužel. Takže ono to asi bez těch kvót nakonec nepůjde…

Proč jste se vlastně rozhodla kandidovat?  A čeho byste chtěla jako starostka v následujících čtyřech letech dosáhnout tak, abyste své působení na radnici považovala za úspěšné?

Do komunální politiky jsem se rozhodla vstoupit, protože už jsem nechtěla sedět doma a kritizovat současné poměry ve městě. Chtěla jsem přiložit ruku k dílu a hnutí ANO mi tuto možnost dalo. 

V následujících čtyřech letech se chci zejména zaměřit na hospodaření města a na investice do rozvoje. Budu hledat místa, kde se nehospodárně nakládá s finančními prostředky, a chci najít cesty k nápravě. Uspořené peníze se budu snažit investovat tam, kde to občané skutečně uvidí a pocítí, jako například do obnovy majetku města (škol, komunikací, veřejného osvětlení, atd.), bezpečnosti, nebo volnočasových aktivit. Nebudu slibovat vzdušné zámky a zadlužovat město na další generace, jak to dělají jiní politici. Chci k financování přistupovat se zdravým rozumem a samozřejmě budu usilovat o spolufinancování městských investic z různých dotačních titulů.

Mým cílem je být obklopena spokojenými občany. A měřit se to dá snadno – místo stížností vám najednou začnou lidé děkovat….

Na spolupráci se hnutí ANO dohodlo se STAN a KSČM. Považujete uzavřenou koalici za nejlepší možné řešení? Neobáváte, že zejména s KSČM, že se budou vaše vize rozcházet?

Ano, v současné chvíli považuji uzavřenou koalici za nejlepší možné řešení. Jak jsem již nastínila v úvodu, jednali jsme se všemi a hledali jsme největší programovou shodu, což se nakonec povedlo právě se STAN a KSČM. Samozřejmě, že v některých bodech se naše názory rozcházejí, ale v těch zásadních jsme se shodli, což považuji za prioritní.

Ptala jsem se i proto, že radniční koalice s komunisty řešili i poslanci ANO. Několik jednotlivců hnutí se proti spolupráci vymezilo úplně. Většina se ale shodla na tom, že na obecní úrovni koalice s KSČM nevadí. Musí jít ale o slušné komunisty a má to být až poslední možnost. Byl to i případ Litvínova? Zkoušeli se dohodnout i s jinými stranami? A pokud ano, proč jste neuspěli?

Ano, byl to i případ Litvínova. U nás máme komunisty slušné a dá se s nimi dohodnout. U ostatních stran jsme neuspěli, protože jsme se neshodli v zásadních programových otázkách, z kterých jsme nechtěli ustoupit.

Jaké jste si jako koalice stanovili hlavní priority?

Hlavní priority jsme si stanovili v koaliční smlouvě, kterou lze najít na http://www.anolitvinov.cz/Koalicni-smlouva.html

Jak již bylo naznačeno, vy sama jste v Litvínově kandidovala jako lídryně hnutí ANO. Čím vás oslovilo?

S hnutím ANO spolupracuji z dob, kdy mělo 2 % preferenčních hlasů. Věřila jsem (a stále věřím), že země potřebuje změnu a slušné lidi, kteří něco již v životě dokázali, aby se toho chopili.

Jak byste hodnotila Andreje Babiše jako předsedu?

Velice stručně  – jako člověka na správném místě.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš