Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politické čistky v Mostě? O místo přišla dcera bývalé náměstkyně. Na radnici končí i rázná tajemnice

20.12.2014
Politické čistky v Mostě? O místo přišla dcera bývalé náměstkyně. Na radnici končí i rázná tajemnice

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Hana Jeníčková (uprostřed) se udržela na radnici několik volebních období jako náměstkyně primátora. Po těchto komunálních volbách je součástí opozice. Nová vláda Mostu s okamžitou platností zrušila pracovní místo její dceři Barboře Jeníčkové, která působila na magistrátu jako manažerka kvality.

Dcera politické matadorky musela odejít z magistrátu. Šéfka největšího úřadu ve městě pro změnu sama předložila rezignaci. Ve statutárním městě Most na severu Čech dochází po volbách k zásadním změnám. V kuloárech se mluví o politických čistkách.

Dvě náměstkyně za Babišovo hnutí a k tomu primátor a jeden jeho náměstek za uskupení Severočeši Most, které je známé mimo jiné tvářemi, jako je senátorka Alena Dernerová, odvolaný exprimátor a nyní poslanec Vlastimil Vozka nebo multimilionář Jiří Zelenka. To je nyní politická sestava Mostu.

Zametání po bývalých politicích?

Stručná větička ve zprávě z nedávného jednání rady, že mostečtí konšelé mimo jiné schválili úplné zrušení funkčního místa „manažerka kvality“, zaujala novináře. Rušenou pozici zastávala Barbora Jeníčková, což je dcera bývalé náměstkyně primátora Hany Jeníčkové. Ta se s uskupením Sdružení Mostečané Mostu po těchto komunálních volbách ovšem dostala do opozice.

Primátor Jan Paparega (Severočeši Most) vyloučil, že by důvodem zrušení pracovního místa byly politické neshody mezi představiteli nově vládnoucích Severočechů.cz a odstupujícím Sdružením Mostečané Mostu, tedy že jde o dceru politické oponentky Hany Jeníčkové. „Rozhodně ne,“ reagoval rázně nejvyšší představitel města a vysvětlil, co bylo skutečným důvodem zrušení dobře placeného postu: „V rámci probíhajícího personálního auditu mi byla předložena analýza mimo jiné toho, že není běžné, aby tento post byl zřízen v městech České republiky. Ze statutárních měst měl tuto funkci zřízen jen Most a Mladá Boleslav. Plnění činností spojených s ISO se naplňuje prostřednictvím ostatních pracovníků magistrátu a není tedy žádný problém. Toto místo nás stálo zhruba 700 tisíc korun ročně v superhrubé mzdě a k tomu 130 tisíc na různých poplatcích s tím spojených. I v rámci úsporných opatření bylo toto místo jako neefektivní zrušeno.“

Na dotaz, zda se chystají obměny na postech ředitelů příspěvkových organizací města, primátor uvedl: „K tomu bych se zatím nerad vyjadřoval.“ Později mimo jiné zaznělo, že opozici budou nabídnuta některá místa v komisích, které fungují při radě města.

Zkušená úřednice to vzdala sama

Překvapením, i pro mnohé úředníky magistrátu, byla nečekaná abdikace tajemnice Jaroslavy Boudové koncem minulého týdne. Tu se snažilo sesadit bývalé vedení města už spolu s exprimátorem Vlastimilem Vozkou - zejména v souvislosti s tím, že si oba nechali z městské kasy proplatit studium MBA. Zkušená úřednice ale celou kauzu ustála, ředitel krajského úřadu totiž její odvolání z funkce neschválil.

Předpokládalo se, že změna vedení, kdy vítězem voleb se stalo hnutí v čele s Vlastimilem Vozkou, je pro ni dobrou zprávou a bude moci dále bez problémů úřad města řídit. „Magistra Boudová předložila svou rezignaci a já jsem ji schválil. Od 5. prosince není tajemnicí,“ konstatoval ovšem stručně primátor Paparega k tomu, o čem se již několik dní v kuloárech šuškalo.

Padl dotaz, zda zůstává „jen“ úřednicí, která se případně vrátí na původní vedoucí místo, z něhož byla do funkce tajemnice jmenována. „Byla splněna nabídková povinnost, nicméně v současné době není volné místo, které by odpovídalo jejímu zařazení a vzdělání,“ potvrdil nejvyšší představitel města, že Jaroslava Boudová se nejen vzdala své funkce, ale zároveň jako zaměstnankyně zcela instituci opouští.

Výběrové řízení na nového tajemníka úřadu bude vyhlášeno až po Novém roce. Nyní jsou kompetence rozděleny mezi zástupkyni tajemnice Janu Čejkovou a šéfa personálních činností Kamila Dominika Slapničku.

K veřejným zakázkám obecně primátor odpovídal na dotaz redaktorky ParlamentníchListů.cz, zda obměněná mostecká vláda hodlá změnit pravidla pro jejich zadávání, více zprůhlednit výběr dodavatelů, například zavést veřejné otevírání obálek nebo zvát do komise zástupce veřejnosti, jak dlouhodobě navrhuje místní hospodářská komora. „Hovořil jsem na toto téma s vedoucím oddělení veřejných zakázek Františkem Jiráskem, který má spoustu podnětů, jež by chtěl prokonzultovat. Máme schůzku v příštím týdnu. Předpokládám, že i některé z těchto podnětů vykomunikujeme a následně je předložím na radě,“ slíbil primátor.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš