Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Poslanec chce změnit kšeftování s ubytovnami pro sociálně slabé, kteří terorizují obyvatele Mostu

10.09.2014
Poslanec chce změnit kšeftování s ubytovnami pro sociálně slabé, kteří terorizují obyvatele Mostu

Autor: Hans Štembera

Popisek: David Kádner

Nepřizpůsobiví občané terorizují obyvatele dříve poklidných ulic. Zřídit sociální ubytovnu nebo byty je totiž výhodné, píše Mostecký večerník, který mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Čím vyšší je nájemné v místě ubytovny, tím více má stát zaplatit takzvaným podnikatelům se sociálním bydlením. Ti dostanou peníze od státu rovnou na svůj účet. Největší úsilí tak vkládají do toho, aby sehnali co nejvíce sociálních případů. Těmi pak doslova přecpou své ubytovny a byty, aby jim stát zaplatil co nejvíce.

Vláda předložila v létě sněmovně novelu zákona, která podle večerníku nic nezmění. „Vypadá to, že novelu psali sami majitelé ubytoven, aby ČSSD, ANO a KDU-ČSL mohly před volbami tvrdit, že pletichaření s ubytovnami zruší, a přitom aby kamarádi - vlastníci ubytoven o byznys nepřišli,“ říká ústecký opoziční poslanec David Kádner, který ve sněmovně předložil již třikrát vlastní návrh, jak problém ubytoven řešit. Naposledy v únoru ČSSD, ANO, KDU-ČSL, ale i KSČM Kádnerovu novelu nepodpořily.

„Vláda navrhuje, aby stavební úřad prováděl kontroly ubytoven jen na podnět úřadů práce, které dávky vyplácejí, nikoliv jak navrhuje Kádner i z jiných podnětů, aby majitelé ubytoven mající již dnes blízko k politikům a tedy i k úřadům, nemohli kontrolám tak snadno zabránit a výsledky zmanipulovat,“ uvádí Tereza Povolná, která řídí mosteckou kancelář poslance Kádnera.

Vláda vychází byznysu s chudobou vstříc

Pokud srovnáme vládní a Kádnerův návrh, rozdíly ve prospěch majitelů ubytoven jsou patrné i v dalších momentech. Koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL dále chce omezit výši doplatku na bydlení jen podle tzv. nájemného v místě obvyklém. Kádner navrhoval, aby se doplatky na bydlení řídily podle cenové mapy Ministerstva pro místní rozvoj, která vznikla při deregulaci nájemného a aby tak částky vyplacené majitelům ubytoven byly výrazně nižší než ceny v místě obvyklé. „Cílem Kádnerova návrhu bylo, aby ubytovny vznikaly mimo města, nebo na jejich okraji v nejlevnějších a nikoliv v nejdražších lokalitách,“ dodává k tomu Tereza Povolná.

Na zářijové schůzi sněmovny se o vládní předloze bude znovu jednat, aby novela mohla platit od začátku roku 2015.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace