Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Mostě zuří válka. Senátorka Dernerová bojuje s radnicí, ve vládnoucím hnutí Severočeši.cz se proti sobě postavila dvě křídla

03.06.2014
V Mostě zuří válka. Senátorka Dernerová bojuje s radnicí, ve vládnoucím hnutí Severočeši.cz se proti sobě postavila dvě křídla

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Alena Dernerová

Senátorka a mostecká zastupitelka Alena Dernerová (Severočeši.cz) je na kordy se současným vedením radnice v Mostě, kde nedávno sesadili primátora. Ohniskem obviňování je aktuálně kauza prodeje akcií FK Baník. Na tu Dernerová upozornila Ministerstvo vnitra. Vládnoucí náměstkové Mostu, kteří jsou součástí jiného křídla Severočechů.cz, i pravá ruka ministra průmyslu a obchodu si ji za to kriticky podávají.

Letošní tajné hlasování mosteckých zastupitelů o prodeji akcií fotbalového klubu, v němž mělo město Most desetiprocentní podíl, možná neproběhlo v souladu se zákonem. Domnívá se to senátorka, dětská lékařka Alena Dernerová, která v tomto směru podala podnět na Ministerstvo vnitra. „Jako zastupitelka musím dbát na to, aby rozhodnutí týkající se města byla v souladu s jednáním řádného hospodáře. Samotné hlasování o prodeji akcií nebylo v souladu s jednacím řádem města – tajně lze hlasovat o odvolání osoby, nikoli ve věcech prodeje,“ zdůvodňuje pro ParlamentníListy.cz, proč mimo jiné učinila kroky ve věcech prodeje 68 kusů akcií FK Baníku Most, jejichž prodej se loni nejprve nepodařilo odhlasovat, letos pak ano, a to společnosti Charta Bureau Prague, s.r.o. za cenu 1,65 milionu korun.

Vedení Mostu k tomu, že vyzvala Ministerstvo vnitra k prošetření, netají nelibost. „Je škoda, že paní senátorka ze svého mandátu zastupitelky města nechodí na všechna zasedání zastupitelstva a pracovní jednání. Jestli měla málo informací, je to její problém,“ řekl náměstek primátora města Mostu Luboš Pitín. „Měla spíš za povinnost se zeptat, když něco nevěděla,“ doplňuje jej první náměstkyně Hana Jeníčková, nyní nejvýše postavená politická osoba v Mostě, kde zhruba před měsícem jedno z křídel hnutí Sdružení Mostečané Mostu (z něhož se později vyvinuli Severočeši.cz) odvolalo primátora, poslance Vlastimila Vozku.

Je dvojí ocenění v pořádku?

Senátorka upozorňuje i na další věc, a tou je způsob určení cen. Mimo jiné podle jí zjištěných okolností není zvykem, aby ocenění prováděl znalec mimo dotčený kraj. „Nad dvojím stanovením ceny akcií se podivoval i jiný znalec, s nímž jsem hovořila. Říkal, že to nikdy neviděl. Konzultovala jsem věc s řadou lidí,“ podotýká Dernerová s tím, že nějaký ten získaný milion pokladnu města nespasí. Cena akcií byla stanovena pro variantu, kdy je pozemek hřištěm. „Stane-li se parcelou, pak je to o 10 milionů jinde?“ kroutí hlavou politička.

Měli by být rádi, vzkazuje na radnici

Jednání Dernerové se nelíbí někdejšímu náměstkovi primátora Karlu Novotnému (ČSSD), který se celou kauzou FK Baníku Most dlouhodobě v koalici se Sdružením Mostečané Mostu zabýval, dokud letos nepřešel na Ministerstvo průmyslu a obchodu (koncem týdne byl zvolen lídrem místní buňky ČSSD do komunálních voleb).

„Upřímně řečeno se mi tento postup paní kolegyně Dernerové jeví jako velmi nestandardní. Během čtyř let jsme problematiku akciové společnosti FK Baník Most řešili jak na jednáních rady města, tak i na mnoha jednáních zastupitelstva města. Dokonce jsme měli samostatná jednání se zastupiteli i s občanskou veřejností. Bohužel, jak si pamatuji, paní kolegyně se těchto jednání nezúčastňovala, přestože byla jako ostatní kolegové zastupitelé řádně vždy pozvána,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz Karel Novotný, který dále doplnil, že všechny písemné informace, analýzy, vyjádření auditorů a renomovaných právníků zastupitelé, včetně Dernerové, průběžně dostávali.

„Proč paní kolegyně Dernerová řeší důsledek a neřeší příčinu této věci? Buď neví, anebo nechce vědět, což je nepochopitelnější, protože jak pak tedy naplňuje volební mandát zastupitele,“ nadhazuje Novotný směrem k Aleně Dernerové. Podlé té není podstatné, zda na nějakém z jednání chyběla, či nikoli.

Také dodává, že samozřejmě neví, jak věc dopadne. „Třeba nemám pravdu. Vždyť proto se na věc ptám u vyšší instance, a nechápu, proč se na městě durdí. Měli by být rádi, pokud bude potvrzeno, že je vše v pořádku – pokud budou vědět, zda akt hlasování o prodeji akcií byl formálně správně, či ne,“ reaguje na slovní ataky senátorka.

Verdikt bude znám do týdne

Ministerstvo vnitra ParlamentnímListům.cz sdělilo, že v současné době je celá záležitost ve fázi přezkumu a šetření a nelze předjímat výsledné závěry posuzované věci. „V dané věci je napadáno usnesení Zastupitelstva města Most týkající se prodeje akcií FK Baník Most, a. s., a to pro rozpor s ustanovením § 38 odst. 1 zákona o obcích - tajné hlasování členů Zastupitelstva města Most - a způsob výběru soudního znalce, který zpracoval znalecký posudek ve věci ocenění jmění společnosti FK Baník Most, a. s.,“ potvrdila jen Hana Malá z Ministerstva vnitra. Výsledné stanovisko bude městu a senátorce Dernerové zasláno v průběhu tohoto týdne.

Rozruch u Severočechů.cz

Dernerová přemýšlí, proč se vedení radnice tak rozčiluje a proč si ji tolik bere na mušku před novináři. Zřejmě proto, že podnět podala ona, která je politicky na straně spoluzakladatele hnutí Jiřího Zelenky, který chtěl před časem mimo jiné sesadit Hanu Jeníčkovou. Ta byla dříve lídryní hnutí a dobrou známou Dernerové. Teď jsou všichni na kordy.

Senátorka se dušuje, že věc kolem FK Baník je ovšem její sóloakce, o které nevěděl ani zakladatel dnes rozhádaných Severočechů.cz, multimilionář a kritik současného mosteckého establishmentu Jiří Zelenka. Tedy na ní nehodlala získávat politické body. „Ani to dále neřeším, Teď je to věc Ministerstva vnitra,“ uzavírá politička.

V čele Severočechů.cz dnes podle jeho webových stránek jako předseda stojí poslanec Bronislav Schwarz, první místopředsedou je Jiří Zelenka. Hana Jeníčková o své funkce přišla. Politické hašteření v Mostě bylo před pár týdny korunováno sesazením primátora Vlastimila Vozky klubem zastupitelů Sdružení Mostečané Mostu, které je otcem hnutí Severočeši.cz. Dernerová, Zelenka i Schwarz se ho zastali a puč označili za snahu lobbistických skupin dosadit do čela Hanu Jeníčkovou. Ta je součástí druhého křídla Severočechů.cz, jež nyní vede její kolega na radnici Luboš Pitín.

Lucie Bartoš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová