Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Filmové stopy

Filmové stopy

O tom, jak a kde se točil Malý Bobeš podle J.V.Plevy, kultovního čtení mnoha našich generací

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Krampol slavil a Luděk Sobota předvedl ruku šmátralku pod sukní Dády, na níž by byla i Saxana pyšná. Jeho žena jen zírala…

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Princezna z pohádek oslavila 50. O její stále dívčí tváři a partnerstvích

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

„Jejda, tohle mi od rána vysí v koupelně,“ sdělila národu Dáda excelentní češtinou. Co visí? Červené trencle.

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Mostě zuří válka. Senátorka Dernerová bojuje s radnicí, ve vládnoucím hnutí Severočeši.cz se proti sobě postavila dvě křídla

03.06.2014
V Mostě zuří válka. Senátorka Dernerová bojuje s radnicí, ve vládnoucím hnutí Severočeši.cz se proti sobě postavila dvě křídla

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Alena Dernerová

Senátorka a mostecká zastupitelka Alena Dernerová (Severočeši.cz) je na kordy se současným vedením radnice v Mostě, kde nedávno sesadili primátora. Ohniskem obviňování je aktuálně kauza prodeje akcií FK Baník. Na tu Dernerová upozornila Ministerstvo vnitra. Vládnoucí náměstkové Mostu, kteří jsou součástí jiného křídla Severočechů.cz, i pravá ruka ministra průmyslu a obchodu si ji za to kriticky podávají.

Letošní tajné hlasování mosteckých zastupitelů o prodeji akcií fotbalového klubu, v němž mělo město Most desetiprocentní podíl, možná neproběhlo v souladu se zákonem. Domnívá se to senátorka, dětská lékařka Alena Dernerová, která v tomto směru podala podnět na Ministerstvo vnitra. „Jako zastupitelka musím dbát na to, aby rozhodnutí týkající se města byla v souladu s jednáním řádného hospodáře. Samotné hlasování o prodeji akcií nebylo v souladu s jednacím řádem města – tajně lze hlasovat o odvolání osoby, nikoli ve věcech prodeje,“ zdůvodňuje pro ParlamentníListy.cz, proč mimo jiné učinila kroky ve věcech prodeje 68 kusů akcií FK Baníku Most, jejichž prodej se loni nejprve nepodařilo odhlasovat, letos pak ano, a to společnosti Charta Bureau Prague, s.r.o. za cenu 1,65 milionu korun.

Vedení Mostu k tomu, že vyzvala Ministerstvo vnitra k prošetření, netají nelibost. „Je škoda, že paní senátorka ze svého mandátu zastupitelky města nechodí na všechna zasedání zastupitelstva a pracovní jednání. Jestli měla málo informací, je to její problém,“ řekl náměstek primátora města Mostu Luboš Pitín. „Měla spíš za povinnost se zeptat, když něco nevěděla,“ doplňuje jej první náměstkyně Hana Jeníčková, nyní nejvýše postavená politická osoba v Mostě, kde zhruba před měsícem jedno z křídel hnutí Sdružení Mostečané Mostu (z něhož se později vyvinuli Severočeši.cz) odvolalo primátora, poslance Vlastimila Vozku.

Je dvojí ocenění v pořádku?

Senátorka upozorňuje i na další věc, a tou je způsob určení cen. Mimo jiné podle jí zjištěných okolností není zvykem, aby ocenění prováděl znalec mimo dotčený kraj. „Nad dvojím stanovením ceny akcií se podivoval i jiný znalec, s nímž jsem hovořila. Říkal, že to nikdy neviděl. Konzultovala jsem věc s řadou lidí,“ podotýká Dernerová s tím, že nějaký ten získaný milion pokladnu města nespasí. Cena akcií byla stanovena pro variantu, kdy je pozemek hřištěm. „Stane-li se parcelou, pak je to o 10 milionů jinde?“ kroutí hlavou politička.

Měli by být rádi, vzkazuje na radnici

Jednání Dernerové se nelíbí někdejšímu náměstkovi primátora Karlu Novotnému (ČSSD), který se celou kauzou FK Baníku Most dlouhodobě v koalici se Sdružením Mostečané Mostu zabýval, dokud letos nepřešel na Ministerstvo průmyslu a obchodu (koncem týdne byl zvolen lídrem místní buňky ČSSD do komunálních voleb).

„Upřímně řečeno se mi tento postup paní kolegyně Dernerové jeví jako velmi nestandardní. Během čtyř let jsme problematiku akciové společnosti FK Baník Most řešili jak na jednáních rady města, tak i na mnoha jednáních zastupitelstva města. Dokonce jsme měli samostatná jednání se zastupiteli i s občanskou veřejností. Bohužel, jak si pamatuji, paní kolegyně se těchto jednání nezúčastňovala, přestože byla jako ostatní kolegové zastupitelé řádně vždy pozvána,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz Karel Novotný, který dále doplnil, že všechny písemné informace, analýzy, vyjádření auditorů a renomovaných právníků zastupitelé, včetně Dernerové, průběžně dostávali.

„Proč paní kolegyně Dernerová řeší důsledek a neřeší příčinu této věci? Buď neví, anebo nechce vědět, což je nepochopitelnější, protože jak pak tedy naplňuje volební mandát zastupitele,“ nadhazuje Novotný směrem k Aleně Dernerové. Podlé té není podstatné, zda na nějakém z jednání chyběla, či nikoli.

Také dodává, že samozřejmě neví, jak věc dopadne. „Třeba nemám pravdu. Vždyť proto se na věc ptám u vyšší instance, a nechápu, proč se na městě durdí. Měli by být rádi, pokud bude potvrzeno, že je vše v pořádku – pokud budou vědět, zda akt hlasování o prodeji akcií byl formálně správně, či ne,“ reaguje na slovní ataky senátorka.

Verdikt bude znám do týdne

Ministerstvo vnitra ParlamentnímListům.cz sdělilo, že v současné době je celá záležitost ve fázi přezkumu a šetření a nelze předjímat výsledné závěry posuzované věci. „V dané věci je napadáno usnesení Zastupitelstva města Most týkající se prodeje akcií FK Baník Most, a. s., a to pro rozpor s ustanovením § 38 odst. 1 zákona o obcích - tajné hlasování členů Zastupitelstva města Most - a způsob výběru soudního znalce, který zpracoval znalecký posudek ve věci ocenění jmění společnosti FK Baník Most, a. s.,“ potvrdila jen Hana Malá z Ministerstva vnitra. Výsledné stanovisko bude městu a senátorce Dernerové zasláno v průběhu tohoto týdne.

Rozruch u Severočechů.cz

Dernerová přemýšlí, proč se vedení radnice tak rozčiluje a proč si ji tolik bere na mušku před novináři. Zřejmě proto, že podnět podala ona, která je politicky na straně spoluzakladatele hnutí Jiřího Zelenky, který chtěl před časem mimo jiné sesadit Hanu Jeníčkovou. Ta byla dříve lídryní hnutí a dobrou známou Dernerové. Teď jsou všichni na kordy.

Senátorka se dušuje, že věc kolem FK Baník je ovšem její sóloakce, o které nevěděl ani zakladatel dnes rozhádaných Severočechů.cz, multimilionář a kritik současného mosteckého establishmentu Jiří Zelenka. Tedy na ní nehodlala získávat politické body. „Ani to dále neřeším, Teď je to věc Ministerstva vnitra,“ uzavírá politička.

V čele Severočechů.cz dnes podle jeho webových stránek jako předseda stojí poslanec Bronislav Schwarz, první místopředsedou je Jiří Zelenka. Hana Jeníčková o své funkce přišla. Politické hašteření v Mostě bylo před pár týdny korunováno sesazením primátora Vlastimila Vozky klubem zastupitelů Sdružení Mostečané Mostu, které je otcem hnutí Severočeši.cz. Dernerová, Zelenka i Schwarz se ho zastali a puč označili za snahu lobbistických skupin dosadit do čela Hanu Jeníčkovou. Ta je součástí druhého křídla Severočechů.cz, jež nyní vede její kolega na radnici Luboš Pitín.

Lucie Bartoš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace