Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mámy samoživitelky v azyláku nemají ani ložní prádlo, natož na jídlo pro děti! Jak to na severu doopravdy vypadá?

22.12.2013
Mámy samoživitelky v azyláku nemají ani ložní prádlo, natož na jídlo pro děti! Jak to na severu doopravdy vypadá?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Nákupní centrum v Mostě

REPORTÁŽ U slev je narváno. Mnozí lidé z jednoho z nejchudších regionů České republiky mají pocit, že se před letošními Vánoci nakupuje méně. Někteří nenakupují vůbec. Nemají ani kde přespat. Opuštěné matky s dětmi v Mostě dostanou nejlepší dárek bohužel až před příštími Vánoci. Na některé se teď nedostává ani volná postel, natož materiální dárek.

Je jich kolem dvaceti a bloumají po mosteckém vrchu Šibeník, lesíky u Čepiroh, hřbitova nebo u tenisových kurtů. Mostečané zcela bez domova. „Nedávno jsme prováděli asistenci pracovnicím sociálního odboru při mapování těchto osob. Jejich počet je zhruba stejný,“ říká preventistka městské policie Ilona Kozlová.

Klasičtí bezdomovci nejsou ničím novým v severočeském městě, které dlouhá léta upozorňuje české vlády, že je neoprávněně na chvostu a vlivem dlouhodobě nejnižší nezaměstnanosti se zde chudoba jen prohlubuje. S tím jde v ruku v ruce pak i nezájem zdejších rodáků zůstávat a žít v příhraniční oblasti s nejnižší nabídkou práce, vyostřujícími se sociálními problémy a rozrůstáním ghett. „Od roku 1991 se počet trvale žijících osob v Mostě pravidelně snižuje. Naopak průměrný věk je stále vyšší,“ potvrdila mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Bydlení je pěkný dárek, ale… Až za rok

Ve statutárním městě vedle čtvrti nových bytových domů praská ve švech azylový dům pro ženy a matky s dětmi. Nemají mnohdy ani ložní prádlo, pořádné jídlo pro ratolesti, o školních pomůckách ani nemluvě. Jejich počet narůstá a očekávaným dárkem je pro mnohé dostavba dalšího patra budovy. „Je pravda, že počet zájemkyň o tento typ ubytování mírně stoupá. Stát sice má koncepce bezdomovectví i sociálního vyloučení, ale je potřeba na první linii více zabrat,“ potvrdil nezlepšující se situaci Parlamentním listům.cz Jan Panocha, vedoucí azylového domu pro ženy a matky s dětmi, který spadá pod mosteckou Diakonii Českobratrské církve evangelické.

Na dveře azylového domu v Mostě tak občas někdo i v té nejsmutnější životní situaci klepe marně, ať je advent nebo není. „Tento týden se sice podařilo dvěma zdejším ženám uspět při hledání nového bydlení, ale hned jsme další dvě přijali a někdy skutečně odmítáme,“ dodává Panocha.

Město Most už ale vyhlásilo veřejnou zakázku na rekonstrukci domu. Nástavba dalšího podlaží se bude realizovat na celém půdorysu budovy v ulici Mikoláše Alše.  „Využijeme prostředky z dotačního titulu Ministerstva práce a sociálních věcí,“ podotkl náměstek primátora města Mostu Luboš Pitín. K západnímu průčelí bude přistavěn i výtah s úpravou pro imobilní občany. Usnadní i přepravu kočárků s dětmi.

Kapacita lůžek pro ženy by se celkově měla zvýšit z deseti na sedmnáct. Dětí, kterých je dnes v azylovém domě třicet, by mohlo být napříště ubytováno až dvojnásobně. K letošním Vánocům to ale ještě nebude. „Stavět by se mělo v dubnu. Jestli bude přístavba hotová do příštích Vánoc? To je ta nejpesimističtější varianta,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz Jan Panocha.

Asketismus k nepochopení?

Přes „nával“ v ubytovně pro opuštěné ženy s dětmi pro změnu mnozí  bezdomovci, strážníkům již notoricky známí, ani přes nízké zimní teploty nehledají teplo a střechu nad hlavou. Důvody, proč si na život pod širým nebem nebo v některé z polorozpadlých budov už možná zvykli, nemusí být pro mnohé pochopitelné. „Spousta těchto lidí pomocnou službu nechce, tento způsob života jim vyhovuje. Pro normální lidi je těžko pochopitelné v takovém počasí trávit venku na mrazu, ale pravdou je, že oni nabízené služby odmítají. Neradi se totiž přizpůsobují řádu,“ snaží se vysvětlit preventistka. V případě žen s dětmi, které přišly o střechu nad hlavu někdy i vlivem týrání partnera, o něčem takovém řeč být nemůže.

Lidé i v ekonomicky slabší části republiky v adventním čase projevují o to větší solidaritu. Charitativní bazar tamní teplárny byl prý právě letos nejúspěšnější.

Lidé začínají zase víc věřit… Na Ježíška

Obchodními domy pobíhají muži a ženy, utrácejí za vánoční dárky. Na ten, který je v Mostě největší, koukají bezdomovci rovnou z vrchu Šibeník.

Nákupní horečka je podle mnohých menší než loni. „Za sebe jako zákazníka můžu říct to, že nakupuji stejně jako loni, což je rozhodně za menší obnos než před pár lety. Obecně to bude tím, že jsem na rodičovské,“ přemýšlí Litvínovanka Jitka Pavlíková. „Téměř každý den jsem kolem poledne v teplické Olympii, sice plné parkoviště, ale lidí málo. Asi byli všichni spíše pro baštu než pro věcné dary,“ myslí si Mostečanka Lucie Jiříková. Milan Kamír má jiný pocit. „Já se v úterý na nákup nedostal. V 11 hodin se nedalo nikde zaparkovat, protože všichni okupovali mostecké centrum. Na to, že je úterý a v pracovní době, nečekaná situace. Všichni hrr do Centralu,“ komentuje svou zkušenost.

„Krize v žádném případě neustoupila, jak v ekonomice - dle výše nezaměstnanosti nebo statistických údajů výroby či činnosti v jednotlivých sektorech, tak na politické scéně, kde bude ještě jistě gradovat. Jako každodenní nakupující vidím, že někteří lidé kupují kdeco, více je lidí u takzvaných slev. Krize je v nás, protože jsme ji umožnili, “ napsal k tématu Parlamentním listům.cz Vlastimil Balín.

Mostečanka Veronika Loucká dodává, že rovněž pozoruje úbytek nákupů. Má pro to s úsměvem vysvětlení: „Lidé začínají více věřit na Ježíška.“ Během nákupů v mosteckém megacentru si na něj mohou zájemci i zahrát, když jim nějaká koruna zbyde. Jako každý rok je tu strom se seznamem přání dětiček z dětského domova, kterým v obchodní galerii jejich vlastní rodiče nic nepořídí.

Lucie Bartoš

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová