Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici se bojí vládnout, aby nepřišli o popularitu, hřímá odborář

29.11.2013
Politici se bojí vládnout, aby nepřišli o popularitu, hřímá odborář

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: uhlí, ilustrační foto

Šéf odborů skupiny Czech Coal má za to, že by těžební limity měly být prolomeny, aby o práci nepřišlo osm tisíc lidí. Lidé z Horního Jiřetína či Litvínova nejsou tak razantně proti, jak někdy tvrdí odpůrci prolomení těžby. Tak zásadní rozhodnutí, jakým prolomení limitů je, by navíc podle názoru odboráře měla udělat právě úřednická vláda. Ta se nemusí ohlížet na popularitu u voličů a dá přednost odborným názorům.

Prezident Miloš Zeman stejně jako těžaři prosazuje prolomení těžebních limitů na severu Čech. K tomuto tématu se nedávno vyjádřil i premiér v demisi Jiří Rusnok, který prohlásil, že by limity měly být prolomeny. Má k tomu ale přistoupit vláda v demisi? Své stanovisko ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu představil šéf hornických odborů Czech Coal Jaromír Franta.

Zásadní je zaměstnanost

„Politické vlády se k takto zásadním rozhodnutím nedostanou, protože se bojí, že jim klesnou preference nebo popularita, zatímco u úřednické vlády tohle nevidíme, takže tam cítíme určitou šanci bavit se o těchto věcech,“ poznamenal v pořadu Franta. Odborné názory podle něj ukazují, že je vhodné těžbu rozšířit. Tato odborná stanoviska jsou ale politicky deformována.

Odpůrci těžby se podle odboráře opírají o názory lidí z Jiřetína, ale Franta k tomu poznamenal, že se baví s lidmi v Horním Jiřetíně a tam zdaleka nemají tak radikální názor v této věci. Mnohem víc je prý trápí otázka nezaměstnanosti nebo nepřizpůsobivých spoluobčanů, podobné je to v Litvínově. Na nedávné demonstraci u Krajského úřadu Ústeckého kraje prý bylo jen 54 lidí.

Mám spočítáno, kolik lidí by přišlo o práci

V pořadu Franta také poznamenal, že svého času jednal i s tehdejším poslancem Šťovíčkem, starostou Litvínova, který patří mezi zásadní odpůrce prolomení limitů. Exposlanec ale nedokázal odpovědět na některé otázky a po dvou setkáních byly schůzky ukončeny.To nejdůležitější na celé věci je, aby lidé měli práci.

"Já mám spočítáno to, že ti lidi, kteří dneska v té lokalitě pracují, a lidé, kteří tyto aktivity podporují svými službami, nepřijdou o práci," řekl. Podle odboráře jde až o osm tisíc lidí. Úvahy o tom, že těžba nenávratným způsobem poškodí krajinu, pak označuje za pouhé spekulace. Zkrátka by prý nepřišli ani vystěhovaní lidé, protože na základě horního zákona musí těžaři poskytnout adekvátní prostředky pro náhradní bydlení.

Parlamentní listy.cz, mp

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace