Odvážná senátorka rezignovala na politickou korektnost a řekla, co si myslí. To není hezký český rasismus
11.03.2019
Foto: Info.cz / repro
Popisek: Alena Dernerová
Senátorka Alena Dernerová patří k nejodvážnějším ženám na české politické scéně. Ostatně, dvakrát již získala prestižní cenu za občanskou statečnost. Zásadně říká, co si myslí a hlavu si nedělá ani s falešnou politickou korektností, možná také díky tomu, že není členkou žádné strany a nepodléhá totiž přísné stranické disciplíně. Nedávno se v rozhovoru pro server Info.cz vyjádřila k fenoménu televizního seriálu Most! Podle ní nic zásadního nevyřeší, zkresluje realitu a za pár týdnů si na něj nikdo nevzpomene.
Dernerová připouští, že je seriál velmi humorný. Zaujala ji overtura s Poštou pro tebe a myslí si, že právě ona má na popularitě seriálu dost velký podíl. Ocenila také (jako jedna z mála), výkon Jitky Čvančarové, která hrála fantasticky. S tím nelze než souhlasit. A nemalou roli podle ní sehrál i slovník třetí cenové skupiny, přitahující určitou diváckou skupinu. Nijak se nad tím ale nepohoršuje, sama se přiznává, že ona sama používá také svoje „ventilová“ slova.
Krátký boom, který utichne
Ovšem o pozitivním dopadu seriálu na řešení palčivých problémů města Most pochybuje, i když oceňuje, že se o nich začalo více mluvit. Bude to však jen záležitost krátkého boomu a za pár týdnů to naprosto utichne. Připomněla, kolik už toho bylo naslibováno, ale zatím se nic neděje Postěžovala si, že někteří kolegové, kteří vůbec neznají skutečnou situaci, se domnívají, že zastupitelé Mostu (k nimž Alena Dernerová rovněž patří) dělají nějakou segregaci mezi řádnými a nepřizpůsobivými občany. Ve skutečnosti ale většina obyvatel Chánova na tomto bydlišti chce bydlet, je to jejich svobodné rozhodnutí a jinam se stěhovat nechtějí. Sama se tam prý nebojí chodit.
Dávky jako magnet
Mnohem větší problém nastane, když nepřizpůsobiví občané žijí v jiné části města společně s lidmi, kteří chodí do práce a svým způsobem života je ruší. Uvedla příklad cihlového domu, kde bydlí její maminka a někteří nájemníci tam zcela zdevastovali krásné byty s parketami. „Tam létaly i židle z oken a byl tam hrozný hluk, to ten seriál neukázal,“ postěžovala si. Popisovala, že si senioři v parku nemají kde sednout na lavičku, které jsou obsazeny lidmi, co nepracují, jsou na dávkách a popíjejí alkohol, i když to vyhláška zakazuje. A smějí se, že jim jdou gadžové (tedy lidé jiného než romského původu – pozn. red.) vydělávat peníze.
„Ty dávky jsou evidentním magnetem,“ zdůrazňuje a sama ze své zkušenosti ví, kolik lidí z Mostu ve skutečnosti nechce pracovat, zná je totiž ze své ordinaci. Důležité jsou pro řešení problémů v této komunitě pozitivní vzory, jenže potíž spočívá v tom, že ti Romové, co se stanou úspěšnými, se do ní nevrací: „Oni s nimi nechtějí být, oni se spíš dostanou na tu druhou stranu,“ prozradila.
To není hezký český rasismus...
Souhlasí proto s těmi názory, co seriál Most považují za idylku, která nic zásadního neřeší. „Oni ten problém vidí tak, že my jsme ti zlí na to menší etnikum.“ Postoj většinové veřejnosti ovlivňují negativní zkušenosti. To není hezký český rasismus, jak je vylíčen v Mostu, to je realita,“ říká Alena Dernerová. Ostatně, před časem způsobila poprask, když v Senátu prohlásila, že Romové nejsou v naší zemi diskriminováni, nemají zájem o vzdělání a devastují byty. Špatné uplatnění na trhu práce souvisí právě s tím, že jim chybí kvalifikace a integrace romské komunity léta selhává kvůli jejímu životnímu stylu.
Vložil: Adéla Hofmanová