Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odvážná senátorka rezignovala na politickou korektnost a řekla, co si myslí. To není hezký český rasismus

11.03.2019
Odvážná senátorka rezignovala na politickou korektnost a řekla, co si myslí. To není hezký český rasismus

Foto: Info.cz / repro

Popisek: Alena Dernerová

Senátorka Alena Dernerová patří k nejodvážnějším ženám na české politické scéně. Ostatně, dvakrát již získala prestižní cenu za občanskou statečnost. Zásadně říká, co si myslí a hlavu si nedělá ani s falešnou politickou korektností, možná také díky tomu, že není členkou žádné strany a nepodléhá totiž přísné stranické disciplíně. Nedávno se v rozhovoru pro server Info.cz vyjádřila k fenoménu televizního seriálu Most! Podle ní nic zásadního nevyřeší, zkresluje realitu a za pár týdnů si na něj nikdo nevzpomene.

Dernerová připouští, že je seriál velmi humorný. Zaujala ji overtura s Poštou pro tebe a myslí si, že právě ona má na popularitě seriálu dost velký podíl. Ocenila také (jako jedna z mála), výkon Jitky Čvančarové, která hrála fantasticky. S tím nelze než souhlasit. A nemalou roli podle ní sehrál i slovník třetí cenové skupiny, přitahující určitou diváckou skupinu. Nijak se nad tím ale nepohoršuje, sama se přiznává, že ona sama používá také svoje „ventilová“ slova.

Krátký boom, který utichne

Ovšem o pozitivním dopadu seriálu na řešení palčivých problémů města Most pochybuje, i když oceňuje, že se o nich začalo více mluvit. Bude to však jen záležitost krátkého boomu a za pár týdnů to naprosto utichne. Připomněla, kolik už toho bylo naslibováno, ale zatím se nic neděje Postěžovala si, že někteří kolegové, kteří vůbec neznají skutečnou situaci, se domnívají, že zastupitelé Mostu (k nimž Alena Dernerová rovněž patří) dělají nějakou segregaci mezi řádnými a nepřizpůsobivými občany. Ve skutečnosti ale většina obyvatel Chánova na tomto bydlišti chce bydlet, je to jejich svobodné rozhodnutí a jinam se stěhovat nechtějí. Sama se tam prý nebojí chodit.

Dávky jako magnet

Mnohem větší problém nastane, když nepřizpůsobiví občané žijí v jiné části města společně s lidmi, kteří chodí do práce a svým způsobem života je ruší. Uvedla příklad cihlového domu, kde bydlí její maminka a někteří nájemníci tam zcela zdevastovali krásné byty s parketami. „Tam létaly i židle z oken a byl tam hrozný hluk, to ten seriál neukázal,“ postěžovala si. Popisovala, že si senioři v parku nemají kde sednout na lavičku, které jsou obsazeny lidmi, co nepracují, jsou na dávkách a popíjejí alkohol, i když to vyhláška zakazuje. A smějí se, že jim jdou gadžové (tedy lidé jiného než romského původu – pozn. red.) vydělávat peníze.

„Ty dávky jsou evidentním magnetem,“ zdůrazňuje a sama ze své zkušenosti ví, kolik lidí z Mostu ve skutečnosti nechce pracovat, zná je totiž ze své ordinaci. Důležité jsou pro řešení problémů v této komunitě pozitivní vzory, jenže potíž spočívá v tom, že ti Romové, co se stanou úspěšnými, se do ní nevrací: „Oni s nimi nechtějí být, oni se spíš dostanou na tu druhou stranu,“ prozradila.

To není hezký český rasismus...

Souhlasí proto s těmi názory, co seriál Most považují za idylku, která nic zásadního neřeší. „Oni ten problém vidí tak, že my jsme ti zlí na to menší etnikum.“ Postoj většinové veřejnosti ovlivňují negativní zkušenosti. To není hezký český rasismus, jak je vylíčen v Mostu, to je realita,“ říká Alena Dernerová. Ostatně, před časem způsobila poprask, když v Senátu prohlásila, že Romové nejsou v naší zemi diskriminováni, nemají zájem o vzdělání a devastují byty. Špatné uplatnění na trhu práce souvisí právě s tím, že jim chybí kvalifikace a integrace romské komunity léta selhává kvůli jejímu životnímu stylu.

Vložil: Adéla Hofmanová