Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kde se bojí bílí černejch, Češi Němců, transky homosexuálů, muži žen a ženy mužů. MOST! se poprvé představí na severu

17.10.2018
Kde se bojí bílí černejch, Češi Němců, transky homosexuálů, muži žen a ženy mužů. MOST! se poprvé představí na severu

Foto: Facebook

Popisek: MOST! V hlavní roli Martin Hofmann, kterého celá republika zná z Ulice jako Jardu Hejla. Ulice mu přinesla popularitu; menší role ale ztvárnil i ve filmech Hanele, Perníková věž, Silný kafe, Hranice, Kletba bratří Grimmů, Kdopak by se vlka bál, Hezké chvilky bez záruky, Zakázaný člověk. A sitcom Trpaslík mu vynesl hauptku v této s napjatým očekáváním a opatrným nadšením přijímané minisérii

Mimochodem, do titulku jsme použili lehounce upravenou anotaci České televize; nebojte se ale, že půjde o politicky korektní seriál, napravující české předsudky. Naopak, má to být pěkně drsná podívaná, při níž ale diváci prý řičí smíchy… Po filmu Bohdana Slámy Štěstí zachytil život na Mostecku Petr Kolečko v seriálu MOST! Nový komediální seriál veleúspěšného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského (dělali spolu již třeba Okresní přebor a Trpaslíka) se poprvé představí divákům tam, kde se natáčel - v Ústeckém kraji. Speciální předpremiéry připravuje Česká televize ve spolupráci s Filmovou kanceláří Ústeckého kraje, odehrají se v Ústí nad Labem a Mostě. Další projekce jsou pak naplánovány v Plzni, Ostravě a v Praze. Výtěžek ze vstupného půjde na účet Hospicu v Mostě.

A jak představují svůj seriál samotní tvůrci? „Luděk a Pavel – bratři, kteří se dlouho neviděli. Luďkovi to nevadí. Tedy rozhodně míň než to, že ho právě vyhodili z práce, má vypnutou elektřinu, dluží peníze mlátičce Romanovi, jeho bývalá žena si vzala Němčoura a jeho syn se za něj stydí. Luděk je prostě lůzr. A všechno má být brzy ještě horší. U Luďka zazvoní pošťák Ondra a pozve ho do Pošty pro tebe, kde se oba bratři po letech opět potkají. Nejenže se z Pavla mezitím stala Dáša, transka, ale hodlá s Luďkem odjet domů. Do Mostu..."

Scénář byl jemnější, ale s realizací nabralo dílo na agresivitě

Za novátorskou provokující komedií, která zřejmě vyvolá pozdvižení i protichůdné reakce, stojí úspěšní tvůrci Petr Kolečko a Jan Prušinovský, napsal před časem Mostecký deník. „Hlavní linkou seriálu je hra s rasovou otázkou a předsudky, které se vyhrocují ke zvratu,“ sdělil scénárista Petr Kolečko, který má k Mostu osobní vztah. Scénář byl jemnější, ale s realizací nabralo dílo na agresivitě. „Z určitého pohledu je to možná asi náš nejlepší seriál,“ dodal Kolečko. Pro režiséra Jana Prušinovského to bylo jedno z nejhezčích natáčení. „Fakt se mi tu líbilo. Mám rád atmosféru takových měst a z Mostu necítím zmar. Lidi se tu umějí smát a bavit se spolu,“ uvedl. Ocenil nadšení komparzu, vstřícnost města a pomoc řady lidí.

Diváci prý při předpremiérách řvali smíchy

„Komedie nejvíc chutnají ve společnosti jiných smějících se lidí. Chceme fanouškům ostřejšího humoru dopřát zážitek posílený o velké plátno, dobrý zvuk a společnost dalších desítek podobně naladěných diváků. Už jsme první epizody takto pouštěli v Brně. A stojí to za to,“ říká kreativní producent Michal Reitler. Seriál MOST! se poprvé představil na festivalu televizních a online seriálů Serial Killer v Brně letos v květnu, v červnu pak v mosteckém kině Kosmos proběhla projekce pro spolupracovníky, kteří se na natáčení seriálu podíleli, a nyní seriál, resp. první tři díly, budou moci vidět diváci a fanoušci v dalších pěti městech. Poprvé ve Veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem, 30. října v 19.30 hod., pak v mosteckém kině Kosmos 8. listopadu od 20.00 hod. Obou premiér se zúčastní tvůrčí delegace v čele s představitelem titulní role Luďka Martinem Hofmannem, režisérem Janem Prušinovským a scenáristou Petrem Kolečkem. A kdo zavítá alespoň na jedno promítání, pomůže i dobré věci. Výtěžek bude věnován mosteckému hospici. „Darovat výtěžek ze vstupného z projekcí předpremiér na bohulibé účely vítám, tím víc, že se bude podpořeno zařízení v našem městě,“ sdělil primátor Mostu Jan Paparega.

Z Mostu pochází moje manželka a hospodu Severka jsem navštěvoval s tchánem

„Most je ryze dělnické město, a proto má svou nezaměnitelnou filozofii. Vizuálně je naprosto unikátní, protože vyrostlo na zelené louce během několika let jako náhrada za zbořený starý Most. Není moc měst, kde se snoubí krásná příroda se socrealistickou architekturou,“ vysvětluje režisér Jan Prušinovský a dodává: „To, co se odehrává v seriálu, samozřejmě není každodenní mostecká realita, ale pokus ji nějak vypravěčsky a stylisticky uchopit. Tak jako se ve městě Fargo ve skutečnosti nenahánějí nájemní vrazi, v Midsomeru neumírá každý den člověk, ani v Mostě se v takové míře neděje to, co v této sérii.“ „Z Mostu pochází moje manželka a hospodu Severka jsem navštěvoval s tchánem. Postavy jsou inspirované skutečnými předobrazy. Tedy některé. To je důvod, proč je to v Mostě. Nenapadlo mě to přesouvat jinam,“ doplňuje Petr Kolečko.

Od počátku se vznikem televizního seriálu pomáhala i Filmová kancelář Ústeckého kraje. „Poslední roky jsou pro krajskou filmovou kancelář opravdu velmi úspěšné. Jsme rádi, že jsme mohli spolupracovat na takto rozsáhlých projektech jako bylo právě natáčení seriálu Most! nebo pokračování úspěšného seriálu Rapl. Právě členové filmové kanceláře dobře znají specifika tohoto kraje a dokázali jsme tak ještě více pomoct autenticitě celého příběhu a především samotnému natáčení,“ popsal spolupráci krajský radní pro regionální rozvoj Zdeněk Matouš.

Herecké obsazení se drželo do poslední chvíle v tajnosti

Seriál se z převážné většiny natáčel v reálných prostředích města Most – v restauraci Severka, na Autodromu Most, v hotelu Cascade, v mostecké nemocnici, v OC Centrál, v kostele Nanebevzetí Panny Marie, v restauraci U Kalendů, v místní knihovně, nebo v Chánově. V průběhu 65 natáčecích dní, po které se seriál připravoval, si v něm zahrálo celkem 821 komparzistů převážně z Mostu a okolí. V seriálu hrají Martin Hofmann, Erika Stárková, Filip František Červenka, Michal Isteník, Zdeněk Godla, Cyril Drozda, Vladimír Škultéty, Jitka Čvančarová, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Leoš Noha, Jan Cina a další. Herecké obsazení se drželo do poslední chvíle v co největší tajnosti. Prvním potvrzeným hercem se stal Martin Hofmann, kterého půlrok před první klapkou Mostu ve videorozhovoru pro iDnes.cz „propálil“ scenárista Petr Kolečko, když uvedl, že hlavní roli dostal herec, jenž v předchozím seriálu Trpaslík nad očekávání zazářil. Moderátorce již pak nedalo příliš práce vyslovit jméno Martina Hofmanna a Kolečko to potvrdil… Dosud se také neví ani to, kdy přesně na ČT komediální minisérie poběží, ani fotky ze seriálu nejsou k sehnání; existuje jen a pouze trailer ZDE. Tvůrci zkrátka vědí, jak vytvořit napětí...

Po seriálech Okresní přebor (od r. 2010), Čtvrtá hvězda (od r. 2014) a Trpaslík (od r. 2016), pohádkovém TV filmu Kdyby byly ryby (2014) a filmu Okresní přebor - Poslední zápas Pepíka Hnátka (2012) je Most! již šestou spoluprací Jana Prušinovského a Petra Kolečka. Prušinovský ale poprvé nepomáhal Kolečkovi se scénářem a seriál pouze režíroval.

 

Vložil: Markéta Vančová